خواص گل حسن یوسف

خواص گل حسن یوسف

گل حسن یوسف با نام علمی ( Coleus blumei) و نام انگلیسی (Solenostemon) از خانواده نعناعیان (Labiateae) است و از گل های همیشه سبز و دائمی بوده که به واسطه برگهای زینتی اش بسیار محبوب است. حسن یوسف تنوع گونه فراوانی دارد و برگ های آن به رنگ های مختلف ارغوانی، صورتی، قرمز، نارنجی، سبز و طلایی رنگ دیده می شود. اکثر برگ های حسن یوسف دو رنگه هستند. با توجه به اینکه این گیاه را در فضای باز هم نگهداری می کنند بهتر است در فصول سرد سال به داخل منزل انتقال داده شود زیرا حساس به سرما است. حس یوسف از آن دسته گل هایی است که به راحتی با قلمه ساقه ریشه دار می شود و می توان آن را تکثیر کرد. شرایط پرورش و نگهداری گل حسن یوسف بسیار ساده است و افراد مبتدی که مایل به پرورش گل و گیاه هستند. پیشنهاد می شود حتما این گیاه را پرورش دهند. از لحاظ قیمتی نیز این گل جزء گل های اقتصادی است و قیمت مناسبی دارد.

شرایط نگهداری گل حسن یوسف در خانه

گل حسن یوسف از آن دسته گل هایی است که شرایط نگهداری و پرورش آن در منزل بسیار آسان است . اکثر افرادی که از گیاهان آپارتمانی در منزل یا محیط کار خود نگهداری می کنند با مشکل نگهداری و تکثیر نسبتا سخت گیاهان مواجه هستند، اما گل حسن یوسف به راحتی با قلمه ساقه ریشه دار می شود و تکثیر پیدا می کند. حسن یوسف به آبیاری و رطوبت بالا نیاز دارد، اگر میزان آبیاری و رطوبت گیاه کم شود بلافاصله واکنش نشان داده و برگ های آن پلاسیده می شوند. اکثر برگ های گل حسن یوسف دارای رنگدانه هستند و برای اینکه بتوانند رنگ خود را حفظ کنند و خوشرنگ تر شوند لازم است که در نور بالا و غیر مستقیم قرار بگیرند. همچنین برای اینکه گل حسن یوسف پربرگ تر شود باید جوانه های انتهایی آن سرزنی شوند تا جوانه های جانبی تحریک به رشد شوند و حسن یوسف پر برگ تر شود. این گل زیبا نیازمند خاک با زهکش مناسب است. ترکیب مناسب برای خاک این گیاه عبارت است از خاک باغچه، ماسه و خاکبرگ. حتما برای گلدان حسن یوسف زهکش مناسب قرار دهید تا آب اضافی گلدان خارج شود، اگر آب اضافی از گلدان خارج نشود و در گلدان بماند موجب پوسیدگی ریشه می شود و به گیاه صدمه وارد می کند.

خواص گل حسن یوسف در خانه

1-القای حس شور و نشاط در محیط

گل حسن یوسف از گل های برگ زینتی است که برگ های رنگی آن جذابیت فوق العاده ای در محیط ایجاد می کند. رنگی بودن برگ های حسن یوسف شور و نشاطی فوق العاده به محیط می بخشد و محیط را سرشار از انرژی می کند. گل حسن یوسف، با توجه به برگ هایی سرشار از رنگدانه در رنگ های گرم و انرژی بخش همچون ارغوانی، صورتی، قرمز، نارنجی، زرد و سبز به خوبی هیجان و نشاط فوق العاده ای را در محیط ایجاد می کند.

2- ایجاد طراوت و سرزندگی
گل های طبیعی سرشار از حس طراوت و سرزندگی اند. گل حسن یوسف با توجه به گونه های متنوعش و برگ های رنگی اش با قرار گرفتن در محیط منزل به خوبی محیط را سرشار از حس طراوت و سرزندگی می کند.

خواص گل حسن یوسف در خانه

3-تصفیه هوا
تقریبا اکثر گیاهان با جذب دی اکسید کربن و آزاد کردن اکسیژن در فضا، هوای محیطی که در آن قرار دارند را تصفیه می کنند. همچنین با جذب گازهای آلوده محیط و به جای آن آزاد کردن اکسیژن تاثیر زیادی در تمیز کردن هوای اطراف خود دارند. گل حسن یوسف از این قاعده مستثنی نبوده و نقش به سزایی در تصفیه هوای محیط دارد.

4-ایجاد حس آرامش و بهبود سلامت روان
گیاهان و گل ها سرشار از حس آرمش اند. گل حسن یوسف نیز می تواند به خوبی احساس امنیت و آرامش را به شما ببخشد. مشاهده گل ها و گیاهان در طول روز به خوبی می تواند حس آرامش را در افراد ایجاد کند. معمولا محیط هایی که دارای تعدادی گل و گیاه هستند نسبت به محیط های خشک و بی جان حس آرامش و نشاط بیشتری دارند.
5-افزایش رطوبت منزل
گل ها و گیاهان مقداری از میزان آب دریافتی خود را توسط تعریق از دست می دهند که موجب می شود رطوبت محیط اطراف خود را افزایش دهند. گل حسن یوسف از گیاهان نیازمند آبیاری و رطوبت بالا است. تامین آب و رطوبت مورد نیاز گل حسن یوسف موجب می شود که محیط اطراف آن رطوبت بیشتری پیدا کند.
6- کاهش گرد و غبار
سطح برگ های گل حسن یوسف حالتی کرک دار و مخملی شکل داشته که تاثیر به سزایی در جذب گرد و غبار دارد و موجب می شود که آلودگی و گرد و غبار محیط کاهش پیدا کند. حسن یوسف پس از جذب گرد و غبار به واسطه برگ هایش اکسیژن تازه در محیط آزاد می کند که می تواند محیط را پاکیزه تر کند.
7- افزایش اکسیژن محیط
گل ها و گیاهان با جذب دی اکسید کربن و آزاد کردن اکسیژن نقش به سزایی در افزایش اکسیژن محیط دارند. گل حسن یوسف نیز با آزاد کردن اکسیژن بالا در محیط به خوبی محیط را تمیزتر و سرشار از اکسیژن تازه میکند. همچنین وجود اکسیژن تازه در محیط هوای محیط را سبک تر می کند که در زمان تنفس کاملا حس خواهد شد. تنفس در محیط هایی که دارای گل و گیاه هستند بسیار راحت تر و عمیق تر خواهد بود.

نظرات بازدیدکنندگان