شرایط نگهداری بونسای کاج نانا

شرایط نگهداری بونسای کاج نانا

کاج نانا با نام انگلیسی Nana از درختچه های همیشه سبز و زینتی است که به دلیل مقاومت و ماندگاری بالایی که دارد، از آن برای پرورش به شکل بونسای استفاده می شود. بونسای کاج نانا از بونسای های مقاوم است که ماندگاری نسبتاً طولانی در منازل خواهد داشت. کاج نانا رشد نسبتاً کندی دارد و در طول سال رشد قابل توجهی نخواهد داشت. برگ های بونسای کاج نانا زیبایی خاصی دارند و جلوه ای بی نظیر را به درختچه بخشیده اند. رنگ برگ ها سبز روشن است و در طول زمان ممکن است کمی تغییر رنگ بدهد و به رنگ سبز تیره درآید.

شرایط نگهداری بونسای کاج نانا

شرایط نگهداری بن سای کاج نانا

آبیاری بونسای نانا

بونسای کاج نانا با توجه به شرایط دمایی محیط، به یک تا دو بار آبیاری در هفته نیاز دارد. اگر در محیطی نگهداری می شود که نسبتاً گرم است و خاک گلدان سریع خشک می شود، بهتر است میزان آبیاری افزایش پیدا کند. برای تشخیص زمان آبیاری خاک گلدان کاج نانا را بررسی کنید، اگر تا عمق 5 تا 7 سانتی متری سطح خاک خشک بود گیاه نیاز به آبیاری دارد. در فاصله بین دو آبیاری حتماً اجازه دهید که خاک گلدان نسبتاً خشک شود. آبیاری بیش از حد کاج نانا موجب فساد و پوسیدگی ریشه آن می شود، که علاوه بر ایجاد بیماری های قارچی موجب سیاه شدن برگ های آن می شود.

شرایط نگهداری بونسای کاج نانا

نور بونسای کاج نانا

کاج نانا نیازمند نور بالا و البته غیر مستقیم است. اگر نور مستقیم به مدت زمان طولانی بروی بونسای نانا بتابد موجب خشکیدگی و سوختگی برگ های آن می شود. بهترین مکان برای بونسای نانا نزدیک پنجره های شرقی است. پنجره های جنوبی نیز مکان مناسبی برای نگهداری کاج نانا هستند به شرطی که میزان نور ورودی با پرده ضخیم فیلتر شود، که نور مستقیم و بیش از حد بر بونسای نتابد.

دمای کاج نانا

بهتر است درختچه کاج نانا را در مکانی قرار دهید که اختلاف دمای بالایی نداشته باشد. بازه دمایی 22 تا 25 درجه سانتیگراد برای بونسای نانا مناسب است. نکته ای که در رابطه با بونسای نانا باید رعایت کرد، انتخاب مکان ثابت با دمای ثابت برای این گیاه است. جا به جایی بیش از اندازه و اختلاف دمای بالا، این گیاه را دچار شوک می کند که موجب ریزش برگ هایش می شود.

شرایط نگهداری بونسای کاج نانا

رطوبت بونسای کاج نانا

کاج نانا نسبتاً رطوبت پسند است. برای تامین رطوبت مورد نیاز بونسای نانا، می توانید از دستگاه های بخور هوای سرد استفاده کنید. اگر به دستگاه بخور دسترسی ندارید، می توانید هر یک روز در میان با آب بدون کلر اطراف گلدان گیاه را غبارپاشی کنید ولی دقت کنید که مستقیما آب بروی برگ های آن نپاشید. یکی دیگر از راه های تامین رطوبت برای این گیاه، ریختن آب در زیر گلدانی آن است که گیاه از انتهای گلدان بتواند رطوبت مورد نیاز خود را دریافت کند. اگر از روش ریختن آب در زیر گلدانی استفاده می کنید، ابتدا مقداری سنگریزه درون زیرگلدانی بریزید و بعد گلدان را روی سنگریزه ها قرار داده و آب را تا سطحی در زیرگلدانی بریزید که کامل اشباع نشود و امکان رد و بدل شدن اکسیژن برای ریشه گیاه وجود داشته باشد.

شرایط نگهداری بونسای کاج نانا

خاک بونسای نانا

برای تهیه خاک مناسب بونسای کاج نانا می توانید از ترکیب خاک پیت موس، کوکوپیت و پرلیت استفاده کنید. استفاده از خاک های بهداشتی به گیاه کمک می کند که رشد مناسب تری داشته باشد و تا مدت زمان بالایی، از آفات و بیماری های مختلف که ممکن است توسط خاک های غیربهداشتی ایجاد شود دور بماند.

تغذیه بنسای نانا

برای اینکه بنسای نانا رشد مطلوب و مناسبی داشته باشد لازم است که در فصول رشد تغذیه شود. برای تغذیه کاج نانا می توانید از کودهای مایع مخصوص بونسای استفاده کنید، که اکثر گلفروشی ها و بازارهای گل و گیاه موجود دارند. اگر به کودهای مخصوص بونسای دسترسی نداشتید، می توانید از کودهای کامل مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. برای مصرف کود حتماً دقت کنید که در اولین دوره مصرف مقدار کمی از کود را به صورت تستی به گیاه دهید، اگر واکنش منفی نشان نداد به استفاده از کود ادامه دهید. در مراحل اولیه کوددهی، لازم نیست زیاده روی کنید و مقدار زیادی کود را به یک باره به گیاه دهید. سعی کنید مقدار مصرف کم و طی دوره زمانی دو هفته یک بار تکرار شود.

شرایط نگهداری بونسای کاج نانا

نظرات بازدیدکنندگان