روش نگهداری کاکتوس

روش نگهداری کاکتوس

کاکتوس ها از گیاهان مقاوم و با دوام بومی نواحی خشک و گرمسیری اند که با ذخیره آب و مواد غذایی در اندام های گوشتی و ریشه های خود به خوبی می توانند مدت زمان زیادی را در شرایط سخت زندگی کنند. کاکتوس ها دارای تیغ، آرئول، ساقه، گل و ریشه هستند. تیغ ها وظیفه محافظت از کاکتوس در برابر خطرات احتمالی را بر عهده دارند. آرئول ها برجستگی هایی هستند که تیغ ها بر روی آنها تشکیل می شود. ریشه کاکتوس ها اغلب عمیق و شبکه بندی شده بوده که به ذخیره آب بیشتر کمک می کند.

کاکتوس نماد چیست؟

کاکتوس نماد استقامت، صبر، تحمل و پایداری است. هدیه دادن کاکتوس به همدیگر به معنی تشویق به استقامت، تلاش و خستگی ناپذیری است. کاکتوس مناسب برای هدیه دادن به افرادی است که در شرایط سختی بوده و با تحمل روزهای دشوار، امید به آینده ای زیبا و روشن دارد. همچنین کاکتوس برای عیادت بیمار نیز انتخابی مناسب است که می تواند به بیمار روحیه دهد و بیمار را دعوت به استقامت و صبر کند.

شرایط نگهداری کاکتوس ها

نور مناسب کاکتوس

کاکتوس ها به نور فراوان و مستقیم نیاز دارند. بهترین مکان برای نگهداری کاکتوس ها در منزل پشت پنجره های جنوبی است که از نور کافی و مستقیم برخوردار است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، حتما از نور مصنوعی به عنوان مکمل نوری برای کاکتوس استفاده کنید. کاکتوس ها نیازمند به نور مستقیم هستند اگر از نور مستقیم دور بمانند قادر به گلدهی نخواهند بود، طراوت و زیبایی خود را از دست می دهند و رشد علفی شکل خواهند داشت. حتما به این نکته توجه نمایید که کاکتوس ها را در فصول سرد، گرم نگه دارید. بهترین نقطه برای نگهداری کاکتوس در داخل منزل، نزدیک پنجره‌ هایی است که آفتاب گیر هستند.

روش نگهداری کاکتوس

دمای مناسب کاکتوس

کاکتوس ها می توانند در فصل رشد خود دمای 30 تا 40 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آن ها، 6 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو می شود. هوای سرد در فصل استراحت، می تواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

رطوبت مناسب کاکتوس

کاکتوس ها نیاز به رطوبت و غبارپاشی ندارند. به هیچ وجه در زمان آبیاری آب بر روی گیاه ریخته نشود. کاکتوس ها به محیط هایی گرم با دمای بالا نیاز دارند، اگر دمای محیط بیش از حد بالا باشد بهتر است رطوبت متوسط برای کاکتوس تامین شود ولی اگر محیط دمای بالایی ندارد نیاز به تامین رطوبت نیست.

آبیاری مناسب کاکتوس

کاکتوس ها گیاهانی هستند که نیازمند آبیاری صحیح و به موقع هستند. در صورتی آبیاری برنامه ریزی شده رشدشان تسریع خواهد شد و شاهد کاکتوس هایی سالم و زیبا خواهید بود. نکته مهم در آبیاری کاکتوس ها این است که آبیاری آن ها باید در فصل رشد (فصل بهار و تابستان) باشد. گیاه در فصل استراحت خود نیاز زیادی به آبیاری ندارد (نهایت هر چند هفته یک بار).

روش نگهداری کاکتوس

کود مناسب کاکتوس

کاکتوس ها در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. کودهای کم ازت برای کاکتوس ها مناسب هستند. از کودهای کامل محلول در آب مخصوص کاکتوس نیز می توان استفاده کرد.

خاک مناسب کاکتوس

کاکتوس ها می توانند در خاک هایی با ترکیبات متفاوت از جمله سنگلاخی، ماسه ای، رسی و... زندگی کنند ولی بهترین ترکیب خاک برای آن ها ترکیبی است که سریعاً خشک شود ولی همچنان مقداری رطوبت را در خود نگه دارد. خاک مورد نیاز برای کاکتوس ها باید دارای خلل و فرج بالایی باشد و پر منفذ باشد تا آب به راحتی از آن خارج شود و سریعا خاک خشک شود و گیاه امکان تنفس را پیدا کند.

خاک مناسب کاکتوس

یکی از معیارهای تعیین کننده خاک مناسب برای کاکتوس ها، آب و هوا می‌باشد. به گونه‌ای که در آب و هوای گرم نیاز این گیاهان به خاک قابل نفوذ و سبک بیشتر احساس می‌شود در حالی که در آب و هوای سرد که گیاهان نیاز به آبیاری چندانی ندارند به خاکی سنگین تر نیاز خواهد داشت. به طور کلی کاکتوس ها خاک‌های با PH کمتر از 7 تا نزدیک به 7 را می‌پسندند.

ترکیبات مناسب خاک کاکتوس ها

ترکیب اول: قسمت خاک باغچه + 1 قسمت شن و ماسه (به نسبت مساوی) + 1 قسمت کمپوست (مواد پوسیده گیاهی و خاک برگ)

ترکیب دوم: (یک دوم قسمت خاک رسی + 1 قسمت ماسه + 1 قسمت خاک باغچه، )
ترکیب سوم: (1قسمت کمپوست + 1 قسمت خاک پیت + یک قسمت ماسه)
هرگاه به ترکیب‌های بالا در انتها، 5 درصد خاک زغال اضافه شود اثر ویژه‌ای در جلوگیری از پوسیدگی و دیگر بیماری‌های قارچی خواهد داشت (حضور پتاس در خاک زغال، باعث این امر می‌شود).

تعویض گلدان کاکتوس

هنگام تعویض گلدان باید با نهایت احتیاط کاکتوس خارج شود و سعی شود به جای استفاده از بیلچه با دست و دستکش مخصوص این کار انجام گیرد، زیرا خارج کردن کاکتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه می شود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته شود و کاکتوس روی آن قرار داده شود و اطراف آن با خاک بیشتر پر شود. کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید عادت کند.

تعویض گلدان کاکتوس

تکثیر کاکتوس

تکثیر و ازدیاد کاکتوس ها به دو روش قلمه زدن و کشت بذر انجام می شود. برای افرادی که مایل به تکثیر کاکتوس در منزل هستند روش قلمه زدن پیشنهاد می گردد. برای تکثیر به روش قلمه زدن لازم است که قلمه تهیه شده از کاکتوس را در مکانی خشک و سایه قرار دهید تا اگر شیرابه ای دارد خارج شود. پس از آن قلمه را در بستر مناسب (خاک سبک ترجیحا شن) قرار دهید تا قلمه ریشه دار گردد، پس از ریشه دار شدن می توانید قلمه را به مکان جدید انتقال دهید. 

نظرات بازدیدکنندگان