گیاهان چهارفصل باغچه ای

گیاهان چهارفصل باغچه ای

گیاهان همیشه سبز یا گیاهان چهارفصل نقش مهمی در سرسبزی و سرزندگی حیاط منازل، باغها و باغچه ها دارند. استفاده از گیاهان چهارفصل در طراحی فضای سبز و محوطه ها به دلیل سبزینگی همیشگی، بسیار جذاب بوده و ظاهری زیبا و دلنشین را در محیط ایجاد می کنند. اگر از آن دسته افرادی هستید که مایلید همیشه باغچه حیاط شما سرسبز باشد و گیاهانتان در فصل زمستان و سرما هم سبز و سرزنده باشند، این مقاله را دنبال کنید. در این مقاله لیستی از بهترین گیاهان چهارفصل باغچه ای که همیشه سبز هستند را معرفی می کنیم.

معرفی درختان چهارفصل باغچه ای

ماگنولیا تابستانه

ماگنولیا از درختان همیشه سبز و چهارفصل زیبا است که دارای تاجی گرد تا هرمی شکل می باشد و دارای برگ های چرم و پهن است. به دلیل تاج گسترده ای که دارد بهتر است به عنوان درخت تاکیدی در مرکز باغچه ها و محوطه های فضای سبز کاشته شود. این درخت دارای گل های سفید رنگ درشتی است که در اواسط بهار تا اواسط تابستان ظاهر می شود.

گیاهان چهارفصل باغچه ای

اکالیپتوس

اکالیپتوس درختی همیشه سبز و چهارفصل است که برگ های آن خواص دارویی فراوانی دارد. رنگ برگ ها سبز متمایل به آبی و نقره ای است و ظاهری کشیده مشابه برگ های بید مجنون دارد. درختی مقاوم نسبت به تنش های محیطی است و دافع حشرات می باشد.

برگ بو

از درختان همیشه سبز است که برگ های آن عطر بی نظیری داشته و استفاده خوراکی دارد. بسیار هرس پذیر است و می توان از آن به عنوان دیوار، حایل و یا پرچین های بلند استفاده کرد. یکی از مناسب ترین درختان برای باغچه های خانگی است. برگ بو علاوه بر سرسبزی همیشگی با داشتن برگ هایی که خواص خوراکی و دارویی دارند، از بهترین درختان چهارفصل برای منازل است.

گیاهان چهارفصل باغچه ای

زیتون

زیتون از درختان همیشه سبز با برگ هایی به رنگ سبز مایل به نقره ای است. زیتون عمر نسبتا بالایی دارد و به جهت میوه های خوراکی اش از گزینه های مناسب برای کاشت در باغچه منازل است. اگر زیتون را در باغچه منزل می کارید باید مکانی آفتاب گیر و مناسب داشته باشد.

سرو لاوسون

سرو از درختان همیشه سبز با هرس پذیری نسبتا خوب است. فرم ظاهری هرمی شکل دارد و دارای برگ هایی زیبا به رنگ سبز و طلایی است. با توجه به هرس پذیر بودنش برای ایجاد پرچین های بلند، دیوار و حایل های سبز کاربرد دارد.

گیاهان چهارفصل باغچه ای

معرفی درختچه های چهارفصل باغچه ای

ماهونیا

از درختچه های همیشه سبز است که به دلیل میوه های جذابش علاقه مندان زیادی دارد. این درختچه میوه هایی به رنگ آبی دارد که خوراکی هستند و در فصل تابستان ظاهر می شوند. علاوه بر میوه های خاص و عجیبش، برگ های دندانه دار و تیزی به رنگ سبز متمایل به آبی دارد که بر جذابیت های این درختچه افزوده است. نسبت به تنش های محیطی بسیار مقاوم است.

گیاهان چهارفصل باغچه ای

پیراکانتا

از درختچه های همیشه سبز و چهار فصل است که با میوه های نارنجی تا قرمز رنگش جذابیت بیشتری پیدا می کند. برگ های آن در طول سال سبز بوده ولی میوه های نارنجی رنگش در فصل پاییز ظاهر می شود. به صورت پرچین های تزیینی در محوطه های فضای سبز کاربرد دارد. برای باغچه های خانگی به صورت درختچه تاکیدی کاشته می شود.

کاملیا

کاملیا درختچه ای زیبا و همیشه سبز با گلهایی به رنگ های سفید، قرمز و صورتی است. فصل گلدهی کاملیا از پاییز تا اوایل فصل بهار است اما برگ های آن در طول سال سبز هستند. از گیاهان نورپسند است و اگر در نور مناسب قرار گیرد رشد بسیار خوبی خواهد داشت.

گیاهان چهارفصل باغچه ای

یوکا

یوکا از درختچه های همیشه سبز است که جذابیت فوق العاده ای دارد. یوکا هم به عنوان درختچه همیشه سبز در فضای سبز کاربرد دارد و هم به عنوان گیاه آپارتمانی در منازل و آپارتمان ها. اگر در باغچه ها و محوطه های فضای سبز کاشته شود در فصل بهار و پاییز گل های سفیدرنگی می دهد که پس از اینکه خشک شدند، لازم است سرگیری شوند تا گیاه مجدد در سال بعد گلدهی داشته باشد.

آکوبا

درختچه آکوبا معروف به شمشاد ژاپنی درختچه ای همیشه سبز و چهارفصل است. برگ های زیبای آن در فضای سبز بسیار دیدنی و قابل توجه است. دارای برگ هایی به رنگ سبز روشن با نقاط طلایی رنگ است. بهتر در باغچه به عنوان درختچه تاکیدی در مرکز باغچه کاشته شود.

گیاهان چهارفصل باغچه ای

شمشاد

از درختچه های همیشه سبز و چهار فصل که به صورت پرچین در اکثر باغچه ها، پارک ها و محوطه های فضای سبز استفاده می شود. برگ های چرمی و براق به رنگ سبز تیره تا روشن دارد. دوام و ماندگاری خوبی داشته و نسبت به تنش های محیطی مقاوم است.

میخک هندی

از درختچه های جذاب و همیشه سبز است که با برگ های چرمی و پنجه ای شکلش زیبایی بی نظیری را در باغچه ایجاد می کند. برگ هایی چرمی و براق به رنگ سبز تیره تا سبز روشن دارد. به واسطه برگ هایش بهتر است به عنوان درختچه تاکیدی در وسط باغچه کاشته شود. همچنین نسبت به مابقی درختچه ها ارتفاع کوتاه تری دارد و بهتر است در جلو باغچه ها کاشته شود.

معرفی گلهای دائمی چهارفصل باغچه ای

گل شمعدانی

از گلهای دائمی و همیشه سبز است که با گلهای قرمز رنگش، جذابیت فوق العاده ای در محیط ایجاد می کند. به شدت نورپسند است و اگر در مکانی با نور مناسب و مطلوب قرار گیرد در تمام طول سال گلهای قرمز رنگش نمایان خواهند شد. برگ های آن پهن و قلبی شکل با لبه موج دار است و عطر بی نظیری دارد.

محبوبه شب

از گلهای چهارفصل و همیشه سبز است که اگر در شرایط محیطی مناسب قرار گیرد در تمام طول سال گلدهی خواهد داشت. از گلهای عطری بوده و به واسطه عطر بی نظیرش طرفداران زیادی دارد. گلهایی به رنگ زرد و سبز دارد که در شب عطر دل انگیزی را منتشر می کنند. نیاز به مکانی گرم با نور بالا دارد.

گیاهان چهارفصل باغچه ای

اختر

اختر گلی دائمی و همیشه سبز است که برگ های بلند و چرمی شکل با رگبرگ هایی برجسته دارد. دارای گلهایی به رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و صورتی است که در میان برگ های بلند و انبوه آن خودنمایی می کند. در چهارفصل سال گلدهی دارد و مقاومت خوبی نسبت به سرما دارد. برای رشد مطلوب به خاک حاصلخیز و مرطوب نیاز دارد.

گیاهان چهارفصل باغچه ای

گازانیا

از گلهای علفی و دائمی بوده و در چهارفصل سال زیبایی بی نظیری دارد. فصل گلدهی آن از اوایل بهار تا اواخر پاییز ادامه دارد. از گلهای مقاوم و ماندگار در فضای باز است. سطح زیری برگ های آن، به رنگ سفید تا نقره ای است و دارای کرک می باشد.

گیاهان چهارفصل باغچه ای

رعنا زیبا

از گلهای چندساله فضای باز است و مناسب برای کاشت در باغچه می باشد. فصل گلدهی آن در بهار و تابستان است. دارای گلهایی زیبا با ترکیب رنگ نارنجی، قرمز و زرد است. برای گلدهی مناسب نیاز به نور مستقیم آفتاب دارد.

کوکب

از گلهای دائمی و چهارفصل باغچه ای است که گلهای آن در اواخر تابستان و اوایل فصل پاییز ظاهر می شود. برای اینکه برگ های آن سرسبز و سرزنده باشد بهتر در مکانی با نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد. گل کوکب دارای رنگ های درخشان و زیبایی همچون قرمز، صورتی، ارغوانی، بنفش و... است.

نظرات بازدیدکنندگان