تفاوت رز ایرانی و رز هلندی

تفاوت رز ایرانی و رز هلندی

گل رز از محبوب ترین گل های شاخه بریده است که بیش از هزاران گونه مختلف دارد. رز در میان گل های شاخه بریده از لحاظ تولید، در صدر قرار دارد. امروزه کشورهای هلند، آمریکا، هند و انگلیس از تولید کننده های اصلی این گل هستند. در ایران نیز شهرهای اصفهان، تهران، مرکزی و خوزستان از تولید کننده های برتر گل رز هستند. گل رز دارای انواع گونه های شاخه بریده، بالارونده و مینیاتوری است. رز شاخه بریده به عنوان گل بریدنی و تزیینی در تهیه و آماده سازی انواع تاج گل، سبدگل، دسته گل و باکس گل کاربرد دارد.

تفاوت رز ایرانی و رز هلندی

گل رز هلندی

رز هلندی از رزهایی است که بروی آن عمل اصلاح نژاد انجام شده است و از لحاظ شکل ظاهری باکیفیت تر است. ساقه رزهای هلندی نسبتا بلند و بین 70 تا 90 سانتی متر ارتفاع دارد. سرگل های رز هلندی درشت با گلبرگ هایی نسبتاً ضخیم است. جنس گلبرگ ها حالت مخملی و لطیفی دارند. قطر جوانه گل رز هلندی بین 5 تا 6 سانتی متر است. رزهای هلندی از لحاظ درجه کیفیت، به سه کلاس A وB و C تقسیم بندی می شوند که هر کلاس معرف کیفیت و ممتاز بودن نوع گل است.

تفاوت رز ایرانی و رز هلندی

تفاوت گل رز ایرانی و رز هلندی

  • شکل ظاهری گلبرگ

رز هلندی دارای گلبرگ هایی ضخیم، درشت و به رنگ های مختلف است. اما رز های ایرانی، معمولاً گلبرگ های نازک و ظریف دارند و تنوع رنگشان کم است. گلبرگ های رز هلندی مخملی، نرم و بسیار لطیف هستند، در حالیکه رز های ایرانی حالت مخملی و لطیف بودن را ندارند.

  • اندازه سرگل

رز هلندی سرگل درشت تری نسبت به رز ایرانی دارد. علت این موضوع گلبرگ های بیشتر و درشت تر رز هلندی نسبت به رز ایرانی است. جوانه رز هلندی بین 5 تا 6 سانتی متر قطر دارد در حالیکه رز ایرانی بین 2 تا 3 سانتی متر قطر دارد.

تفاوت رز ایرانی و رز هلندی

  • طول و قطر ساقه

ساقه رز هلندی نسبت به رز ایرانی بلند تر و ضخیم تر است. ارتفاع ساقه رزهای هلندی بین 70 تا 90 سانتی متر است در حالیکه رزهای ایرانی نهایتا بین 40 تا 50 سانتی متر ارتفاع دارند. همچنین ضخامت ساقه های گل رز هلندی نسبت به رز ایرانی بیشتر و قطور تر هست.

  • تنوع رنگ

گل رز دارای رنگ های متنوع و مختلفی است. این تنوع رنگ معمولا در رزهای هلندی دیده می شود و دارای انواع رنگهای قرمز، زرد، صورتی، نارنجی، بنفش، سفید، نباتی، هلویی و... می باشد، در صورتیکه رزهای ایرانی تنوع رنگ بالایی ندارند و نهایتا در 3 تا 4 رنگ تولید می شوند. در میان رنگ های رز ایرانی، معمولا رنگ قرمز طرفداران بیشتری داشته و به بازار عرضه می شود.

تفاوت رز ایرانی و رز هلندی

  • تیغ و خار

رز ایرانی نسبت به رز هلندی دارای ساقه پرخار تر است و استفاده از آن برای گل آرایی مشکل تر از رز هلندی است به همین دلیل در اکثر گل آرایی ها و گل های تزیین شده از رز هلندی به جهت ویژگی های ظاهری مطلوب تری که دارد، استفاده می شود.

  • قیمت فروش

در کشور ایران برای تولید و پرورش رز هلندی، هزینه های بیشتری از جمله وارد کردن قلمه، مکانیزه کردن گلخانه، رسیدگی بیشتر و... وجود دارد به همین دلیل قیمت تمام شده رز هلندی نسبت به رز ایرانی، بالاتر خواهد شد. درحالیکه معمولاً رزهای ایرانی در گلخانه های داخلی با هزینه و رسیدگی کمتری تولید می شود، که به طبع قیمت تمام شده پایین تری نسبت به رز هلندی دارد.

تفاوت رز ایرانی و رز هلندی

  • بسته بندی

رز های هلندی به صورت دسته های 20 شاخه ای بسته بندی می شوند و به فروش می رسند در حالیکه رزهای ایرانی در دسته های 50 شاخه ای بسته بندی شده و به بازار عرضه می شوند.

  • دوام و ماندگاری

یکی دیگر از تفاوت های رز ایرانی و رز هلندی، ماندگاری و دوام بیشتر رزهای هلندی نسبت به رزهای ایرانی است. رز هلندی از لحاظ داوم اصلاح شده و بین 5 تا 10 روز ماندگاری ولی رز ایرانی نهایت طول عمرش بین 2 تا 4 روز است.

تفاوت رز ایرانی و رز هلندی

نظرات بازدیدکنندگان