نگهداری گل رز در سردخانه

نگهداری گل رز در سردخانه

نگهداری گل رز در سردخانه

گل رز، گلی زیبا و محبوب است که در سراسر جهان نماد عشق است. گل رز هلندی در بسیاری از گلخانه‌های کشور هلند به منظور اهداف صادراتی پرورش داده می‌شود. این گل برای رشد و پرورش، به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. برای کشت این گل در ایران، در تابستان‌ها باید توسط سایه‌بان‌ها نور را کاهش داد و در زمستان نیازی به سایه‌بان نیست.

نگهداری و پرورش گل رز در گلخانه

خاک مناسب گل رز

یکی دیگر از عوامل اثرگذار برای کشت این گل در گلخانه، انتخاب خاک مناسب است. ph خاک باید بین 5/5 تا 7 باشد و دارای قدرت زهکشی بالایی باشد؛ به این معنی که زود رطوبت را از دست بدهد و خشک شود که ریشه بتواند رشد و توسعه پیدا کند. در گلخانه‌های کشور هلند از ترکیب کوکوچیپس، کوکوپیت و پرلیت برای خاک استفاده می‌شود.

قبل از کاشت گل رز، خاک باید ضد عفونی و استریل شود. هیدروژن پراکسید یکی از بهترین مواد برای ضد عفونی کردن خاک است. ضد عفونی کردن با این روش، ساده و به لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر از دیگر روش‌هاست. برای ضدعفونی کردن، به ازای هر لیتر آب باید 3 تا 7 میلی‌لیتر محلول هیدروژن پراکسید بدون اضافه کردن هیچ گونه ماده شیمیایی دیگری به آب اضافه و پس از آن خاک را در بستری پهن کرد و محلول تهیه شده را روی همه بافت خاک، محلول‌پاشی کرد. لازم به ذکر است که برای هر متر مربع، یک لیتر محلول کافی است. پس از 4 الی 6 ساعت خاک برای کشت رز آماده است.

برای پرورش رز هلندی، بستر کشت‌های مرتفع ایده آل‌ترین بسترها هستند زیرا باعث زهکشی بهتر خاک و هوادهی بهتر به ریشه، به خصوص در فصل زمستان می‌شوند. قبل از اینکه خاک به بستر کشت اضافه شود، بهتر است در انتهای بستر، مقداری شن و ماسه برای خروج بهتر آب و در نتیجه زهکشی بهتر و در بالای شن و ماسه مقداری کود آلی برای تامین عناصر ریز مغذی برای ریشه گل رز هلندی و بهبود شرایط بافت خاک برای زهکشی بهتر، اضافه شود.

نور مناسب گل رز

برای پرورش گل رز در گلخانه، به لوکس نوری 40000 تا 60000، درجه حرارت 15 تا 18 درجه سانتی‌گراد و رطوبت محیطی 60 تا 65 درصد نیاز است. همچنین باید کیفیت آب و پایه گل رز کاشته شده، مناسب باشد.

نگهداری گل رز در سردخانه

آبیاری مناسب گل رز

آبی که برای آبیاری رز هلندی استفاده می‌شود، باید PH بین 5/6 تا 7 و EC بین 5/0 تا یک MS/CM داشته باشد. در آبیاری قطره‌ای، باید به تمام بوته‌ها به اندازه یکسان آب برسد و برای هر بستر کشت، از دو نوار آبیاری قطره‌ای استفاده شود. بعد از کاشت رز هلندی، بوته‌ها باید بلافاصله آبیاری شوند تا ریشه‌ها به رشد یکنواخت ترغیب شوند. هر بوته رز، روزانه به 800 تا 1000 میلی‌لیتر آب نیاز دارد و زمان آبیاری آن صبح زود است.

قبل از هر بار آبیاری گل رز رطوبت خاک باید بررسی شود زیرا در هر فصل، کاهش رطوبت متفاوت است. در آبیاری گل رز، خاک به طور متوسط همواره باید دارای رطوبت باشد و در زمان آبیاری دارای رطوبت اضافه نباشد یعنی با فشار دادن خاک توسط دست، آبی از آن چکه نکند، که ریشه گل دچار بیماری نشود.

کود مناسب گل رز

کود مناسب گل رز، کود ان‌پی‌کا 20-20-20 است که پس از کاشت به میزان 2 گرم در لیتر و هر دو روز یک بار به مدت سه ماه به گیاه داده می‌شود. کود از طریق سیستم آبیاری در اختیار گیاه قرار داده می‌شود. عناصر ریز مغذی هر 4 روز یکبار یا ماکزیمم هفته‌ای یکبار به وسیله آب آبیاری به ریشه گیاه رسانده می‌شود. اگر علائم کمبود ریز مغذی‌ها بر روی گیاه دیده شوند فاصله زمانی کمتر می‌شود. سالم و براق نبودن بوته‌های رز نشان دهنده کمبود عناصر ریز مغذی و درشت مغذی در گیاه است.

کیفیت خاک کشت و بررسی خاک در زمان کوددهی به لحاظ EC و PH هر دو الی سه ماه باید صورت بگیرد.

پس از اینکه 12 الی 15 هفته از کشت گل در گلخانه گذشت، برداشت گل رز شروع می‌شود و به طور متوسط 230 عدد گل رز شاخه بریده در هر متر مربع به دست می‌آید.

بهترین زمان برداشت، وقتی است که درجه حرارت نسبت به بقیه ساعات روز کمتر است. انتهای ساقه گل رز پس از برداشت در سطل پلاستیکی و در آب و اسید سیتریک گذاشته می‌شود و در سردخانه نگهداری می‌شود.

نگهداشت گل رز در سردخانه

شرایط نگهداری گل رز در سردخانه

آگاهی از روش‌های نگهداری رز در سردخانه بسیار مهم است. زیرا نگهداری در سردخانه برای گل‌هایی که به صورت عمده فروخته می‌شوند و یا فاصله برداشت تا رفتن به بازار آنها زیاد است، توصیه می‌شود. فروش عمده گل رز در چند سال اخیر رشد بالایی داشته و صادرات گل رز نیز می تواند بسیار سودآور باشد به همین دلیل نگهداری درست گل رز در سردخانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

نگهداری گل رز در سردخانه و دماهای پایین نرخ تنفس گل را کاهش می‌دهد و باعث طولانی شدن عمر گلدانی گل‌ها می‌شود.

برای نگهداری گل رز در سردخانه، دما باید بین صفر تا 4 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی بین 85 تا 90 درصد باشد. در این صورت می‌توان گل‌ها را به مدت 10 روز در سردخانه‌ای با درجه حرارت یک درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد.

باید دقت داشت که گل رز با میوه و سبزی در یک مکان نگهداری نشود زیرا اتیلن تولید شده توسط بعضی از میوه‌ها و سبزیجات عمر گل را کوتاه می‌کند و همچنین احتمال هجوم آفات گل رز را به گیاه افزایش می‌دهد و از میزان بازار پسندی محصول کم می‌شود.

پرورش‌دهندگان تازه‌کار که محصولاتشان طی چند ساعت به فروش می‌رسد، اگر به سردخانه دسترسی نداشتند، بهتر است از یک محل خنک، مانند یک اتاق کولردار یا زیرزمین خنک با تهویه مناسب برای نگهداری گل‌ها استفاده کنند.

نگهداری گل رز در سردخانه در محلول‌های هیدروکسی کینولین سولفات، هیدروکسی کینولین سیترات، نیترات نقره، تیوسولفات نقره، تیوبندازول، نمک‌های چهارگانه آمونیوم، ترکیبات کلرین کند رهاشونده، سولفات آمونیوم و ساکارز انجام می‌شود.

درسال‌های اخیر نیاز بازار به گل رز افزایش پیدا کرده است و افراد زیادی وارد حوزه پرورش این گیاه شده‌اند. با آنالیز بازار می‌توان به این نتیجه رسید که پرورش گل رز هلندی یک انتخاب ایده‌آل برای کسانی است که قصد کشاورزی و پرورش گیاه دارند. 

نظرات بازدیدکنندگان