طرز قلمه زدن گل ارکیده

طرز قلمه زدن گل ارکیده

ارکیده از گیاهان آپارتمانی گلدار و زیبا است که برای منازل و آپارتمان های کم نور مناسب است. گل ارکیده ظاهری خاص و متفاوت دارد و جزء گل های لوکس به حساب می آید. ارکیده دارای ریشه های هوایی است و برای اینکه رشد مناسبی داشته باشد، به مکانی سایه و مرطوب نیاز دارد. ارکیده به روش های مختلفی قابل تکثیر است ولی مناسب ترین روش برای تکثیر ارکیده، قلمه زدن آن است که در این مقاله به طور کامل قلمه زدن گل ارکیده را آموزش خواهیم داد.

آموزش قلمه زدن گل ارکیده

گل ارکیده به روش قلمه زدن، کاشت بذر و تقسیم بوته قابل تکثیر است. روش کاشت بذر نیاز به تخصص لازم و محیط استریل دارد، به همین دلیل پیشنهاد نمی شود که روش کشت بذر در منزل انجام شود. روش تقسیم بوته، فقط برای برخی از گونه های گل ارکیده امکان پذیر است. از این رو بهترین روش تکثیر گل ارکیده، استفاده از قلمه ساقه و قلمه زدن گل ارکیده است.

طرز قلمه زدن گل ارکیده

تکثیر گل ارکیده با قلمه زدن

  • روش اول ( تکثیر ارکیده از طریق قلمه ساقه)

قسمتی از ساقه گل ارکیده را در نظر بگیرید. بهتر است قسمت انتخاب شده دارای حداقل یک یا دو گره باشد. با یک قیچی یا چاقوی تیز ساقه را به طول 5 تا 7 سانتی متر جدا کنید. قلمه گرفته شده را به صورت خوابیده و افقی، در بستر پیت موس یا کوکوپیت قرار دهید. با پوشش پلاستیکی روی قلمه را بپوشانید و برای اینکه اکسیژن لازم به گیاه برسد، چند سوراخ در پلاستیک ایجاد کنید. بهتر است پوشش پلاستیکی که انتخاب می کنید روشن باشد تا بتواند نور را از خود عبور دهد. اجازه ندهید که بستر خشک شود و هرروز غبارپاشی کنید. پس از مدتی از قسمت گره، جوانه های جدید ظاهر می شوند.

طرز قلمه زدن گل ارکیده

  • روش دوم (تکثیر ارکیده از طریق پاجوش)

برای تکثیر به روش پاجوش لازم است گیاهچه های جدید که بروی ساقه گل ارکیده ایجاد می شوند، جدا شده و در بستر جدید کشت شوند. در قسمت گره (نقطه اتصال برگ به ساقه) معمولاً گیاهچه های کوچکی تشکیل می شود که با جداکردن این گیاهچه ها، می توانید گل ارکیده را تکثیر کنید. گیاهچه هایی که بروی ساقه پدیدار می شوند معمولا پس از پایان فصل گلدهی و در فصل بهار ظاهر می شوند. دقت کنید گیاهچه ای که قصد جداکردن آن را از گیاه مادر دارید، دارای حداقل 2 تا 3 برگ باشد و ارتفاع آن به 5 تا 7 سانتی متر رسیده باشد.
گیاهچه را در بستری که شامل کوکوپیت، پیت موس، شن و زغال چوب باشد قرار دهید. برای اینکه ریشه دهی گیاهچه سریع تر شود، مکانی مرطوب را برای گیاه در نظر بگیرید. هر روز غبارپاشی کنید. بازه دمایی مکان نگهداری را بین 22 تا 28 درجه نگه دارید. ممکن است با توجه به شرایط محیطی، زمان ریشه دهی کمی طول بکشد. بین 4 تا 6 ماه زمان ریشه دهی گل ارکیده می باشد.

طرز قلمه زدن گل ارکیده

تکثیر گل ارکیده به روش تقسیم بوته

برخی از گونه های چند پایه گل ارکیده همچون ارکیده Cattleya با روش تقسیم بوته قادر به تکثیر هستند. برای تکثیر ارکیده به روش تقسیم بوته، لازم است که 6 یا تعداد بیشتری پیاز کاذب داشته باشد. ریزوم را از قسمتی برش بزنید که بین پیاز کاذب سوم و چهارم باشد. پس از آن هر دو قسمت را به صورت جداگانه در گلدانی مجزا بکارید.

طرز قلمه زدن گل ارکیده

تکثیر گل ارکیده با کاشت بذر

با توجه به اینکه تکثیر ارکیده با کاشت بذر معمولا گل های مرغوب و باکیفیتی تولید نمی کند، بهتر است که به روش غیر جنسی ارکیده را تکثیر کرد، با این حال توضیحی مختصر درباره نحوه تکثیر به روش کاشت بذر داده می شود. بهترین زمان برای کاشت بذر گل ارکیده فصل بهار است. عمل لقاح گل ارکیده و گرده افشانی آن، به زمان نسبتاً بالایی احتیاج دارد. غلاف هایی که حاوی بذر هستند باید در یک محیط کاملا استریل و تمیز نگهداری شوند. پس از اینکه غلاف ها به اصطلاح رسیده یا سبز شدند، قبل از اینکه شکافته شوند لازم است که جمع شوند و در محیط مناسب نگهداری شوند تا جوانه بزنند. پس از اینکه جوانه زدند بذرها را باید به بستر مناسب انتقال داد.

طرز قلمه زدن گل ارکیده

نظرات بازدیدکنندگان