گل شناسی با تصویر

گل شناسی با تصویر

شناخت گل و گیاه با عکس و تصویر به دلیل حافظه بصری که انسان دارد، به خوبی می تواند در ذهن افراد ثبت شود. گل ها و گیاهان تنوع بالایی دارند و حفظ کردن اسامی آن ها ممکن است کمی دشوار به نظر آید. در این مقاله سعی داریم اسامی انواع گل و گیاه را به صورت تصویری آموزش دهیم. گل شناسی با تصویر کمک می کند که با شناخت عکس، نام کامل گیاه را به خاطر بسپارید.

شناخت گیاهان آپارتمانی با تصویر

گیاهان آپارتمانی از محبوب ترین گل ها برای نگهداری در منزل و محیط کار هستند. گل های آپارتمانی ماندگاری بالایی دارند و از بهترین انتخاب ها برای تصفیه هوا، سرزندگی محیط و مطبوع کردن فضا هستند. نگهداری گیاهان آپارتمانی در منزل یا محیط کار مزایای فراوانی دارد. وجود گل های آپارتمانی در منزل موجب افزایش رطوبت محیط و کاهش گرد و غبار می شود. اکثر گل های آپارتمانی تصفیه کننده هوا بوده و هوای آلوده را پاکیزه می کنند. گیاهان آپارتمانی با جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن تازه فضا را تازه و سبک نگه می دارند. همچنین عطر بی نظیر برخی از گل های آپارتمانی معطر موجب ایجاد فضایی خوش عطر و مطبوع می شود. تمامی مزایایی که برای استفاده از گیاهان در منزل نام برده شد برای محیط کار نیز صدق می کند. امروزه اکثر سازمان ها و ادارات برای جان بخشیدن به فضای خشک اداری و ایجاد نشاط و سرزندگی در محیط کار اقدام به نگهداری از انواع و اقسام گل های آپارتمانی کرده اند. استفاده از گل و گیاه در محیط کار انرژی مثبت فراوانی را به کارمندان القا کرده و موجب بهبود عملکرد آنان می شود. در ادامه مطلب با چند نمونه گل آپارتمانی پر طرفدار آشنا شوید.

گل ارکیده

گل ارکیده از خانواده ثعلبیان و جزء پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی گلدار می باشد. خاستگاه گل ارکیده در جنگل های گرم و مرطوب می باشد و از گیاهان رطوبت پسند است. گل ارکیده در دو نوع شاخه بریده و گلدانی مورد استفاده قرار می گیرد. از ارکیده شاخه بریده در آماده سازی گل های تزیین شده و از ارکیده گلدانی به عنوان گیاه آپارتمانی در منازل و محیط کار. تنوع گونه و رنگ گل ارکیده بسیار بالا می باشد و گل های آن دارای ظواهری خاص و متفاوت هستند. ارکیده دارای ریشه هوایی است که برای رشد مناسب نیاز به نور دارد.

گل شناسی با تصویر-ارکیده

گل رزماری

گیاه رزماری از گیاهان دارویی و معطر است که برگ های آن علاوه بر عطر بی نظیر استفاده دارویی و خوراکی نیز دارد. گل رزماری مصارف آرایشی بهداشتی دارد و برای درمان ریزش مو بسیار مفید است. این گیاه نیازمند مکانی با نور بالا و آبیاری نسبتا بالا است. رزماری از گیاهان پر رشد بوده و در طول سال رشد زیادی خواهد داشت که برای کنترل رشد آن بهتر است برنامه هرس و فرم دهی برای آن در نظر گرفته شود. 

گل شناسی با تصویر-رزماری

گل برگ انجیری

گیاه برگ انجیری با نام علمی Monstera Deliciosa از گیاهان آپارتمانی مقاوم است که دارای برگ های پهن و جذاب می باشد. برگ انجیری در دسته گیاهان آپارتمانی رطوبت پسند قرار دارد. شکاف هایی که روی برگ های این گیاه ایجاد شده است به دلیل آن است که در زادگاهش از آسیب سیل و باران های شدید در امان بماند. اگر این گیاه در محیطی با شرایط مطلوب قرار بگیرد ارتفاع هر کدام از برگ های آن به بیش از 15 متر خواهد رسید. برگ انجیری از تصفیه کننده های قوی هوا می باشد و نگهداری از آن در منازل و محیط های کار توصیه می گردد.

گل شناسی با تصویر-برگ انجیری

گل سرخس

سرخس گیاهی ظریف با برگ هایی زیبا و جذاب است که شاخه هایی بلند و آویزان دارد و زیبایی آن در گلدان های آویز دو چندان خواهد شد. سرخس بومی مناطق استوایی است و گیاهی رطوبت پسند محسوب می شود. هرچه محیط نگهداری گیاه سرخس مرطوب تر باشد، رشد آن افزایش خواهد یافت. گیاه سرخس نگهداری ساده ای دارد و انتخاب خوبی برای تصفیه هوا می باشد. 

گل شناسی با تصویر-سرخس

شناخت گل های شاخه بریده با تصویر

گل های شاخه بریده جنبه زینتی دارند و از آن ها برای آماده سازی انواع گل های تزیین شده از جمله تاج گل، سبدگل، دسته گل، باکس گل، گل آرایی مجالس و... استفاده می شود. زمان ماندگاری گل های شاخه بریده بستگی به نوع آن ها متفاوت است. عمر نسبی گل های شاخه بریده بین 3 تا 30 روز است. محیط های خنک برای نگهداری گل های شاخه بریده مناسب تر است و موجب افزایش دوام و ماندگاری آن ها می شود.

گل رز

گل رز از خانواده رزاسه است و دارای هزاران گونه فراوان و متنوع می باشد. گل رز به دلیل تنوع رنگ بالا، تنوع فرم رشد و عطر خوش جزء محبوب ترین گل های زینتی به شمار می آید. در حال حاضر گل رز یکی از محبوب ترین گل های جهان است و از لحاظ میزان تولید در صدر قرار دارد. از گل رز هم به صورت شاخه بریده و تک شاخه برای آماده سازی گل های تزیین شده و هم به صورت باغچه ای و درختچه ای برای فضای باز استفاده می شود.

گل شناسی با تصویر-رز

گل آلسترومریا

گل آلسترومریا از خانواده آلسترومریاسه و دارای رنگ هایی درخشان و زیبا است. آلسترومریا از گل های شاخه بریده محبوب است که دوام و ماندگاری بالایی دارد. گل های آلسترومریا دارای مجموعه ی وسیعی از رنگ های اناری، ارغوانی، بنفش کمرنگ، قرمز، صورتی، سفید، نارنجی و زرد است. از خصوصیات بارز گل آلسترومریا سرماپسند بودن آن است و هر چه محیط نگهداری گل آلسترومریا خنک تر باشد ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.

گل شناسی با تصویر-آلسترومریا

گل آفتابگردان

گل آفتابگردان از گل های پر انرژی و جذاب است که دارای گونه زینتی و خوراکی می باشد. آفتابگردان دارای گل آذین خورشیدی شکل است و به همین علت اغلب در دنیا این گل را با نام گل آفتاب (Sunflower) می شناسند. آفتابگردان زینتی از گل های فصلی بوده و فقط در فصول خاصی از سال به بازار عرضه می گردد. از آفتابگردان زینتی به عنوان گل شاخه بریده برای مصارف گل آرایی استفاده می شود. 

گل شناسی با تصویر-آفتابگردان

گل زنبق

گیاه زنبق با نام انگلیسی Iris از خانواده زنبق ها و دارای واریته و گونه های متعددی می باشد. زنبق از گل های شاخه بریده جذاب با ظاهری خاص است که دارای بیش از 60 جنس و 1500 گونه است. برگ هایی کشیده و خنجری شکل دارد. گل زنبق داراری گونه های سوخ دار است که معمولا به صورت تجاری و به عنوان گل شاخه بریده استفاده می شود. از گونه های ریزوم دار آن برای کاشت در فضای آزاد و باغ استفاده می شوند.

گل شناسی با تصویر-زنبق

شناخت گیاهان فضای باز با تصویر

گیاهان فضای باز که به گیاهان باغچه ای نیز معروف هستند از آن دسته گل هایی هستند که برای رشد مطلوب و مناسب، نیاز به فضای باز و بیرون منزل دارند و اکثرا در باغچه یا باغ کاشته می شوند. دوام و ماندگاری گل های فضای باز بسیار بالا است و اکثر گونه های آن گلدار هستند.

گل بنفشه

بنفشه از گل های زیبای بهارگل می باشد که دارای تنوع رنگی بسیار بالایی است. برخی از گونه های گل های بنفشه معطرند که عطر بی نظیری را در فضا ایجاد می کنند. گل بنفشه مقاوم به سرما بوده و به خوبی می تواند سرما را تحمل کند. با توجه به اینکه گل بنفشه مقاوم به سرما است، معمولا فصل کاشت این گل در اواخر پاییز و زمستان انجام می گردد. گلدهی بنفشه از اواخر زمستان آغاز شده و تا اواسط بهار تا زمانی که هوا نسبتا خنک باشد ادامه دارد.

گل شناسی با تصویر-بنفشه

گل پامچال

گل پامچال گیاهی چندساله و دارای تنوع رنگی بالا و گلبرگ هایی جذاب است. گل پامچال علاوه بر زیبایی و تنوع رنگ مصرف دارویی نیز دارد. کاشت پامچال معمولا در فصل خنک سال انجام می گردد. زمان گلدهی پامچال اوایل فصل بهار می باشد. گل پامچال نیاز به آبیاری بالا و خاک همیشه مرطوب دارد. هرچه محیط پامچال خنک تر باشد طول عمر گل های آن بیشتر خواهد بود.

گل شناسی با تصویر-پامچال

نظرات بازدیدکنندگان