پیشگیری از ویروس کرونا با گیاهان آپارتمانی

پیشگیری از ویروس کرونا با گیاهان آپارتمانی

کرونا یک ویروس جدید است که برای اولین بار در دسامبر 2019 در یووهان چین بوجود آمد و همچنان در حال رشد است. این ویروس بسیار سریع انتقال پیدا می کند و چندین کشور را درگیر خود کرده است و در حال حاضر به کشور ایران هم منتقل شده است. با وجود تلاش های فراوان پزشکان و متخصصان هنوز هیچ داروی قطعی برای درمان کرونا کشف نشده است، اما مسئله ای که این روزها باید رعایت کرد حفظ خونسردی و نترسیدن از کرونا است. 

علائم ویروس کرونا

کرونا ویروس علائمی همچون تب شدید بالای 38 درجه، سرفه خشک، خستگی، ضعف و تنگی نفس در بدن افراد ایجاد می کند. طبق آمار اعلام شده مرگ و میر در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف، بیماری تنفسی، ریوی و بیماریهای قلبی دارند شایع تر است. بنابراین نکته قابل توجه برای مبارزه با کرونا ویروس تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین حفظ روحیه برای مبارزه با این بیماری است.

چگونه از ویروس کرونا پیشگیری کنیم؟

مهم ترین نکته برای جلوگیری از شیوع و پیشگیری از کرونا رعایت اصول بهداشتی است. رعایت بهداشت فردی، شستن مکرر دستها، عدم تردد در مکان های شلوغ و عمومی، تقویت سیستم ایمنی بدن و حفظ خونسردی از مواردی است که می تواند در پیشگیری این ویروس نقش داشته باشد.

پیشگیری از ویروس کرونا با گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی چگونه از ویروس کرونا پیشگیری می کنند؟

کرونا ویروسی جدید با نام COVID-19 که ماندگاری بالایی در فضا و محیط آلوده به آن دارد. ویروس ها معمولا از چند ساعت تا چند روز در فضا و محیطی که بیمار حضور داشته باشد وجود دارند. همانطور که برای پیشگیری از ویروس کرونا لازم به رعایت اصول بهداشت فردی است، ضدعفونی کردن فضا و محیط نیز نقش به سزایی در پیشگیری از این بیماری دارد.


گیاهان از تصفیه کننده های هوا هستند که با تولید اکسیژن تازه نقش به سزایی در تصفیه هوای آلوده محیط دارند. علاوه بر تصفیه هوا، وجود تعداد زیادی از گلدان گل و گیاه در منزل می تواند رطوبت محیط افزایش دهد، افزایش رطوبت محیط از خشکی هوا و سرفه های خشک جلوگیری می کند.


این روزها همه ما قرنطینه خانگی را تجربه کرده ایم و همه نگران خطرات ناشی از این ویروس برای خود و خانواده مان هستیم. علاوه بر نگرانی ها و استرس ها، گذراندن وقت در منزل یکنواختی و روزمرگی در زندگی تک تک ما ایجاد کرده است. وارد کردن استرس و نگرانی های بیجا نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه موجب می شود فرد امید خود را از دست داده و این مورد موجب کاهش سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری گردد.


قرار دادن تعداد زیادی از گل و گیاه در جای جای منزل و نگهداری و مراقبت از آنها به خوبی می تواند شما را مشغول کند. مسئولیت پذیری و مراقبت از موجودات زنده همچون گیاهان انرژی مثبت و سرزندگی به شما خواهد بخشید تا روزهای ماندن در خانه را لذت بخش تر طی کنید.

لیست بهترین گیاهان برای مقابله با ویروس کرونا

گیاه آپارتمانی سانسوریا

سانسوریا از تصفیه کننده های قوی هوای منزل است که به خوبی می تواند محیط های آلوده را پاکسازی کند. سانسوریا با تولید اکسیژن تازه در پیشگیری از آلودگی های محیطی نقش مهمی دارد. بهتر است در شرایط کنونی که ویروس کرونا بسیار شایع شده، حتما این گیاه را تهیه کنیم و در محیط زندگی خود قرار دهیم.

پیشگیری از ویروس کرونا با گیاهان آپارتمانی


گیاه آپارتمانی سرخس

سرخس از گیاهان آپارتمانی رطوبت پسند است که با توجه به تامین رطوبت بالای این گیاه، رطوبت نسبی محیط نیز افزایش می یابد. خشکی هوا از عواملی است که در تنفس افراد مشکل ایجاد می کند و در صورت وجود ویروس کرونا موجب تشدید این بیماری می شود. گیاه آپارتمانی سرخس با بالا بردن رطوبت محیط می تواند سهم عمده ای در حل این مشکل داشته باشد.

گیاه آپارتمانی اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم به عنوان فیلتر هوا عمل کرده و هوای محیط اطرافش را عاری از هر گونه آلودگی می کند. گل های این گیاه رطوبت محیط را افزایش داده و همچنین با از بین بردن آلودگی های موجود در هوا محیط را برای کسانی که مشکلات تنفسی یا آلرژی دارند مناسب تر می کند.

گیاه بامبو

گیاه بامبو معروف به بامبو خوش شانس که علت خوش یمن بودن آن به دلیل انرژی مثبت، طراوت و سرزندگی است که در محیط ایجاد می کند. گل بامبو علاوه بر تاثیرات مثبتی که در محیط ایجاد می کند دارای خواص دارویی و آنتی اکسیدانی است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است.

گل گاردنیا

گاردنیا یکی از زیبا ترین و خوش عطرترین گل های آپارتمانی است که هم داخل منزل می توان از آن نگهداری کرد و هم در فضای باز و باغچه ها. گاردنیا دارای گل هایی سفید رنگ است که رایحه ای بسیار آرامش بخش و دل انگیز دارد. رایحه این گل می تواند آرامش و تعادل روانی در فرد ایجاد کند. قرنطینه خانگی به دلیل ویروس کرونا و نگرانی های حاصل آن آرامش افراد را دچار اختلال کرده که عطر آرامش بخش این گل می تواند تاثیر به سزایی داشته باشد.

پیشگیری از ویروس کرونا با گیاهان آپارتمانی

آلوئه ورا

این گیاه فوق العاده با برگ های گوشتی و آبدار خود در طول شب مرتب اکسیژن آزاد می کند و بسیار مناسب برای اتاق خواب می باشد. همچنین گازهای بنزن که معمولا از چسب، رنگ، مواد پلاستیکی و پاک کننده ها ایجاد می شود یا گاز فرمالدهید که از وسایل چوبی، مبلمان، رنگ، الکل و خوشبو کننده های هوا ایجاد می شود را می تواند پاکیزه کند و کاملا هوای اطرافش را تمیز نگه دارد.

نکته

تمام اطلاعات موجود در این مقاله جنبه آموزشی دارد و فقط برای افزایش آگاهی عمومی درباره خواص و فواید نگهداری گل و گیاه است و به هیچ وجه به عنوان توصیه پزشکی در نظر نگیرید. در صورتی که هر سوالی در مورد ویروس کرونا و روشهای مبارزه و مقابله با این بیماری دارید حتما از پزشکان و متخصصان این حوزه سوال فرمایید.

امیدواریم با توجه به فوایدی که از گیاهان ذکر شد و تاثیری که می توانند در تصفیه هوای محیط اطرافمان داشته باشند بیشتر به گیاهان توجه کنیم و برایشان جایی در محیط زندگی خود داشته باشیم. زندگی  با موجودات زنده، حساس و نیازمند توجهی چون گیاهان، لذت بخش تر خواهد بود و انسان را مسئولیت پذیرتر، روح را لطیف تر و آرامش و شادی دو چندانی را به زندگی خواهد بخشید.

نظرات بازدیدکنندگان