نگهداری شاخه گل ارکیده

نگهداری شاخه گل ارکیده

گل ارکیده از گل های جذاب با ظاهری خاص است که تنوع گونه فراوانی دارد. ارکیده از گلهای لوکس به شمار می آید و نگهداری از آن نیازمند دقت و توجه بیشتری نسبت به دیگر گل ها است. نگهداری شاخه گل ارکیده به عوامل مختلفی بستگی دارد که اگر به درستی انجام شود دوام و ماندگاری گل ارکیده بیشتر خواهد شد. در این مقاله سعی داریم روش های مختلف نگهداری از شاخه گل ارکیده را معرفی کنیم.

روش های نگهداری شاخه گل ارکیده

نور مناسب گل ارکیده

بهترین نور برای گل ارکیده نور طبیعی و البته غیرمستقیم است. اما به طور کلی گل ارکیده در مکان های کم نور هم دوام و ماندگاری خوبی دارد به همین دلیل به راحتی می توانید گل ارکیده را در مکان هایی با نور پایین هم نگهداری کنید. ریشه گل ارکیده نسبت به گل ارکیده نیاز به نور بیشتری دارد. به همین دلیل توصیه می شود که حتما برای گلدان ارکیده از گلدان های شیشه ای یا گلدان پلاستیکی روشن استفاده شود تا ریشه آن نور مناسب را دریافت کند.

نور گل ارکیده

آبیاری مناسب گل ارکیده
ارکیده از گلهای رطوبت پسند است ولی به این معنا نیست که نیاز به آبیاری بالا دارد. میزان آبیاری گل ارکیده بستگی به خاک ارکیده و میزان توانایی آن در نگهداری آب دارد. برای تشخیص زمان مناسب آبیاری اجازه دهید که در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود. برای تشخیص خشک شدن خاک گلدان با دست سطح رویی خاک را به عمق 5 سانتی متر لمس کنید اگر کاملا خشک بود زمان آبیاری گل ارکیده می باشد و اگر هنوز رطوبت دارد اجازه دهید که خاک بیشتر خشک شود و آبیاری کنید.

رطوبت شاخه گل ارکیده
رطوبت مناسب گل ارکیده
گل ارکیده از جمله گل هایی است که برای رشد مناسب نیاز به رطوبت بالایی دارد. ارکیده از گیاهان رطوبت پسند است و حتی پیشنهاد می شود که از آن داخل سرویس بهداشتی که رطوبت نسبتا بالایی دارد نیز استفاده شود. برای تامین رطوبت مورد نیاز گل ارکیده می توان از جزیره در زیر گلدان استفاده کرد و یا از دستگاه های بخور هوای سرد در نزدیکی گلدان استفاده کرد. بهتر است از اسپری مستقیم آب بروی گل و برگ ارکیده خودداری شود چون موجب لکه دار شدن برگ ها و ریزش گل ها می شود. ضمن اینکه اگر گیاه بیماری داشته باشد با اسپری کردن آب موجب پخش شدن بیشتر بیماری می شوید.

نگهداری ارکیده
خاک مناسب گل ارکیده
خاک ارکیده باید سبک با زهکش مناسب باشد. برای خاک مناسب گل ارکیده از خرده چوب، لیکا، پوسته درخت، پوکه معدنی، خزه و... استفاده می شود. ریشه های گل ارکیده هوایی هستند و لازم است خاکی برای گل ارکیده در نظر گرفته شود تا ریشه ها به راحتی امکان رشد و گسترش داشته باشند.


دمای مناسب گل ارکیده
بازه دمایی 18 تا 25 درجه برای گل ارکیده مناسب است. محیط خنک می تواند دوام و ماندگاری گل های ارکیده را بیشتر کند. بهتر است گل ارکیده را در مکانی قرار دهید که علاوه بر دمای ثابت، تهویه مناسبی داشته باشد و اکسیژن تازه دریافت کند.


تغذیه مناسب گل ارکیده
خاک گل ارکیده نسبت به دیگر خاک ها مواد مغذی کمتری دارد و لازم است که برنامه کوددهی برای تغذیه مصنوعی ارکیده تنظیم شود. ارکیده کود مخصوص به خود دارد که معمولا همراه گل قرار داده می شود، با اینحال می توانید کود مخصوص گل ارکیده را از گلفروشی های معتبر و یا بازارهای گل و گیاه تهیه کنید. نکته قابل توجه برای کوددهی ارکیده این است که سعی کنید در زمانی ارکیده را کوددهی کنید که دوره استراحت گل باشد و گل نداشته باشد. اگر زمانی که گلدار است کود بدهید موجب ریزش سریع گل ها می شود.

نکات گل ارکیده

نکات مهم در نگهداری شاخه گل ارکیده

1- محیط های خنک با رطوبت مناسب بهترین مکان برای نگهداری گل ارکیده هستند و ماندگاری گل را افزایش می دهند.
2- زمانی که گلدهی گیاه به پایان رسید گل های خشک شده را جدا کنید تا در فصل رویش گیاه مجدد شروع به گلدهی کند.
3- ریشه های گل ارکیده هوایی هستند و از گلدان خارج می شوند، لازم نیست ریشه های بیرون آمده را کوتاه کنید و یا داخل گلدان فرو کنید اجازه دهید که ریشه ها آزادانه رشد کنند.
4- ساقه های گل ارکیده نیاز به قیم و تکیه گاه دارند تا بتوانند به طور مستقیم رشد کنند، همچنین گل های ارکیده برای استوار ماندن نیاز به قیم دارند به همین خاطر حتما از قیم های مناسب برای نگهداری گل ارکیده استفاده کنید.
5- برای آبیاری گل ارکیده بهتر است از آب بدون کلر استفاده کنید.
6- ساقه های گل ارکیده شکننده هستند، گیاه را در معرض رفت و آمد و باد مستقیم وسایل سرمایشی و یا گرمایشی قرار ندهید.
7- ارکیده در تمام طول سال گلدهی ندارد و دوره ای بدون گل خواهد بود که گیاه در دوره استراحت است در این دوره گیاه را کوددهی کنید تا آماده شود برای شروع گلدهی که در فصل سرما آغاز خواهد شد.
8- ریشه های گل ارکیده برای رشد مطلوب نیاز به نور دارند، پس حتما گل ارکیده را در گلدان های شیشه ای و یا پلاستیکی با رنگ روشن قرار دهید که نور مناسب را دریافت کنند. همچنین زمانی که رنگ ریشه سبز روشن باشد ریشه سالم است و میزان آبیاری مناسب است، هر چه رنگ ریشه به رنگ خاکستری متمایل شود نشانه ای برای کمبود آبیاری می باشد.

نظرات بازدیدکنندگان