روش نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا

روش نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا

گل آپارتمانی فیکوس با نام انگلیسی Rubber  plant و نام علمی Ficus elastic از خانواده موراسه است.  گیاه فیکوس بومی جنگل های استوایی آسیا و آمریکای شمالی است. این گیاه دارای تنوع گونه فراوانی می باشد و تا به حال حدود 600 گونه از این گیاه شناخته شده است. از ویژگی های ظاهری معروف این درختچه، برگ های چرمی و براق آن است که موجب محبوبیت این گیاه شده است. برگ های فیکوس بسیار ضخیم و پهن هستند. اکثر گونه های گل فیکوس در رنگ و مدل برگ ها با یکدیگر تفاوت دارند. درختچه فیکوس اگر در شرایط نگهداری کاملا مطلوب قرار بگیرد تا چندین متر افزایش ارتفاع خواهد داشت. فیکوس از گیاهان آپارتمانی مقاوم با نگهداری آسان است.

روش های نگهداری گیاه فیکوس الاستیکا

این گیاه دارای تنوع گونه فراوانی است ولی معمولا گونه های برگ ابلق آن علاقه مندان بیشتری داشته و اکثرا از گونه های برگ ابلق این گیاه در منازل استفاده می کنند.

روش های نگهداری گیاه فیکوس الاستیکا

نور مناسب گل فیکوس الاستیکا

درختچه فیکوس به مکانی با نور بالا و  البته فیلتر شده نیاز دارد. منظور از فیلتر شده یعنی تابش مستقیم آفتاب بر روی برگ های گیاه نباشد. اگر این گیاه را نزدیک پنجره قرار می دهید که نور لازم را دریافت کند باید با پرده این نور فیلتر شود زیرا تابش مستقیم آفتاب موجب سوختگی برگ ها می گردد. اگر میزان نور محیط کم باشد فیکوس دچار ریزش برگ شدید می شود.

آبیاری مناسب گل فیکوس الاستیکا

این گیاه به خشکی مقاوم است ولی بهتر است که میزان آبیاری به گونه ای تظیم شود که در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک گردد. در فصول گرم سال هفته ای دو مرتبه و در فصول سرد سال هفته ای یک مرتبه آبیاری کافی است. اگر گیاه در شرایط آبیاری بالا و غرقابی شدن قرار بگیرد برگ های آن زرد شده و به مرور زمان دچار ریزش می شوند، و اگر هم در شرایط کم آبی و خشکی بیش از حد قرار بگیرد برگ ها فرم ظاهری خود را از دست می دهند و معمولا لبه برگ ها پیچ خورده و لوله ای می شود. با توجه به دمای محیط می توانید میزان آبیاری را تنظیم کنید بهتر است که با لمس خاک گلدان و بررسی میزان خشکی خاک گلدان آبیاری را تنظیم کنید.

آبیاری مناسب گل فیکوس الاستیکا

دمای مناسب گل فیکوس الاستیکا

بهترین بازه دمایی برای گیاه فیکوس بین 25-16 درجه سانتی گراد می باشد. اگر هوای محیط فیکوس بیش از حد سرد باشد موجب ریزش برگ های فیکوس می شود و اگر گرمای محیط بالا باشد برگ ها حالت پلاسیدگی به خود گرفته و زرد می شوند.

رطوبت مناسب گل فیکوس الاستیکا

بهتر است برای این که برگ های فیکوس شادابی و طراوت خود را حفظ کنند از اسپری آب بدون کلر بر روی برگ ها استفاده شود. حتما دقت کنید که آب استفاده شده برای غبارپاشی و اسپری بر روی برگ ها بدون املاح و کلر باشد. برگ های گیاه فیکوس براق هستند و اگر از آب تصفیه نشده برای غبارپاشی استفاده کنید به مرور زمان لکه های سفید رنگ بر روی برگ ها به جا می ماند. برای تامین رطوبت این گیاه می توانید از دستگاه های بخور هوای سرد و یا یک ظرف آب درباز در کنار گلدان گیاه استفاده کنید.

روش های نگهداری گیاه فیکوس الاستیکا

خاک مناسب گل فیکوس الاستیکا

از مطلوب ترین خاک ها برای گیاه فیکوس، خاکی است که زهکش مناسب داشته باشد و بتواند رطوبت را در خود حفظ کند. ترکیب خاک برگ+ پیت موس+ و خاک باغچه ترکیب مناسبی است. البته ترکیب خاک های دیگری نیز پیشنهاد می شود که نکته مهم در هر ترکیب خاکی که پیشنهاد می شود زهکش مطلوب و قابلیت نگهداری آب است. 

تکثیر فیکوس الاستیکا

یکی از بهترین روش ها برای تکثیر گیاه فیکوس قلمه زدن این گیاه است. زمان مناسب قلمه گیری از فیکوس در اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستان است. قلمه هایی که از گیاه فیکوس گرفته می شود بهتر است ارتفاع نهایت 15 سانتی متری داشته باشند. قلمه گرفته شده حداقل دارای دو تا سه برگ باشد. پس از جدا کردن قلمه از گیاه، شیره سفید رنگی از انتهای ساقه خارج می شود که برای متوقف کردن این شیره می توان قلمه ها را مدتی در فضای باز و یا داخل آب نگه داشت تا شیره دهی متوقف شود. برای ریشه دار کردن قلمه بهتر است از پودر های هورمون ریشه زایی استفاده کنید، اگر در دسترس نبود از ماسه و یا ترکیب خاک کوکوپیت، پرلیت و شن هم می توان استفاده کرد.

روش های نگهداری گیاه فیکوس الاستیکا
دمای محیطی که قلمه در آن قرار می گیرد باید بین محدوده 28-24 درجه سانتیگراد باشد و رطوبت حداقل 50 درصدی داشته باشد. با قرار دادن یک پلاستیک شفاف بر روی قلمه می توان شرایط گلخانه ای برای گیاه ایجاد کرد. فقط برای این که گیاه بتواند تهویه مناسب داشته باشد بهتر است پلاستیک را سوراخ کنید تا اکسیژن لازم به قلمه ها برسد. پس از جوانه زدن قلمه ها می توان آن ها را به گلدان جدید انتقال داد.


نظرات بازدیدکنندگان