آبیاری بونسای کاج

آبیاری بونسای کاج

بن سای به درختان و درختچه های زینتی گفته می شود که در ابعاد کوچک و مینیاتوری پرورش داده می شوند. در میان گونه های مختلف درختان و درختچه ها، گیاهانی برای پرورش بن سای انتخاب می شوند که مقاومت و دوام نسبتاً خوبی داشته باشند. درخت کاج از درختان همیشه سبز و مقاوم است که گزینه خوبی برای پرورش به شکل بن سای است. علاوه بر مقاومت یکی دیگر از جذابیت های درخت کاج برای بونسای شدن، شکل ظاهری تنه آن است. تنه درختان کاج به گونه ای است که به مرور زمان و با مسن شدن درخت، به شکل پوسته پوسته درآمده و از تنه جدا می شود که منظره جالبی را به تنه می بخشد. از این رو از انواع و اقسام گونه های درخت کاج برای تهیه بونسای مینیاتوری استفاده می گردد.

معرفی بونسای کاج کونیکا (کاج کله قندی، نوئل کانادایی)

بونسای کاج کونیکا از درختان همیشه سبز است که به دلیل برگ های سوزنی زیبایی که دارد، بسیار محبوب واقع شده است. رشد نسبتا کندی دارد و از درختان مقاوم به تنش های محیطی است. شکل تاج آن به صورت مخروطی است و برگ های سوزنی آن کامل در هم فرو رفته اند و شکل ظاهری توپری را به درختچه می بخشند. کاج کونیکا نماد دعوت به صلح و آرامش است. هدیه دادن بونسای کاج به معنی استواری، پایداری، و آرزوی عمر طولانی برای افراد است. بونسای کاج کونیکا بسیار قابل توجه است و افراد زیادی علاقه مند به نگهداری از آن در منازل خود هستند.

آبیاری بونسای کاج

علت خشک شدن بونسای کاج کونیکا

نکته ای که در رابطه با بونسای کاج کونیکا باید رعایت شود، توجه به آبیاری آن است. اکثر افرادی که این بونسای را در منزل نگهداری می کنند به دنبال علت خشک شدن بونسای کاج کونیکا هستند و علت این امر آبیاری نادرست و نور بیش از حد است. کاج کونیکا نیازمند نور آفتاب برای رشد مطلوب است ولی به این منظور نیست که آن را کامل زیر نور آفتاب قرار دهید. بین 3 تا 4 ساعت نور آفتاب برای این گیاه کافی است.
اگر میزان تابش نور آفتاب بروی بن سای کونیکا بیش از مدت زمانی که ذکر شد باشد، بونسای کونیکا خشک شده و برگ های آن آسیب می بیند. علت بعدی برای خشک شدن کاج کونیکا آبیاری نادرست است. کونیکا نیازمند آبیاری متوسط و منظم است. یک تا دوبار در هفته آبیاری برای این گیاه ضروری است.
بعضاً دیده می شود که در یک دوره آبیاری، آب بیش از حد به گیاه داده می شود تا گیاه تا مدت زمان زیادی نیاز به آبیاری نداشته باشد. این روش از آبیاری بسیار اشتباه و موجب خشک شدن بونسای کونیکا می شود زیرا گیاه دچار تنش می شود. نکته ای که در آبیاری بونسای کاج کونیکا باید رعایت شود، منظم بودن دوره آبیاری آن است. اجازه ندهید گیاه بیش از حد خشک بماند و یا در یک دوره آبیاری بیش از حد گیاه را آبیاری نکنید.

آبیاری بونسای کاج

شرایط نگهداری بونسای کاج کونیکا

  • آبیاری بونسای کاج کونیکا

بونسای کونیکا به آبیاری متوسط نیاز دارد. لازم است که در بین دو آبیاری خاک گلدان نسبتاً خشک شود. بونسای کونیکا را بیش ازحد آبیاری نکنید، آبیاری بیش از حد این بونسای موجب صدمه زدن به ریشه گیاه می شود. سعی کنید آبیاری منظم و با برنامه برای این بونسای تنظیم کنید. با توجه به خشک شدن خاک گلدان یک تا دوبار در هفته آبیاری کافی است. هر از چند گاهی گیاه را از پایین و سوراخ های زهکش آبیاری کنید. زمانیکه که به مدت زمان طولانی بونسای را از سطح بالایی گلدان آبیاری می کنید موجب می شود برخی املاح موجود در آب و خاک در ته گلدان ته نشین شود و عمل اکسیژن رسانی و هوادهی به ریشه های گیاه دچار اختلال شود. به همین دلیل توصیه می شود هر چند مدت یک بار از قسمت انتها گلدان را آبیاری کنید. برای این منظور مقداری آب در زیرگلدانی گیاه بریزید، به اندازه ای که امکان رد و بدل شدن اکسیژن وجود داشته باشد تا گیاه از قسمت پایینی آب را جذب کند و به سمت بالا بکشد.

آبیاری بونسای کاج

  • نور

کاج کونیکا نیازمند 3 تا 4 ساعت نور مستقیم آفتاب است. این مدت زمان برای گیاه لازم است و در صورتی که کاهش یا افزایش یابد، گیاه صدمه می بیند. اگر میزان نور مورد نیاز بونسای کونیکا تامین نشود، برگ های آن رشد مناسبی نخواهند داشت و شکل ظاهری بونسای آسیب می بیند. همچنین اگر از بیش از حد نور دریافت کند، موجب خشک شدن گیاه و سوختگی برگ های آن می شود.

  • دما

بونسای کاج کونیکا طالب آب و هوای مرطوب و نسبتا سرد است. نکته ای که باید دقت کرد که این گیاه را نباید در محیط بیش از حد گرم قرار داد. در محیط های خیلی گرم دچار سوختگی می شود. بازه دمایی 18 تا 28 درجه برای این گیاه قابل تحمل و مناسب است.

آبیاری بونسای کاج

  • رطوبت

همانطور که گفته شد بونسای کونیکا از گیاهان رطوبت دوست است. برای تامین رطوبت این گیاه، می توانید از اسپری آب بدون کلر برای آن استفاده کنید و یا در زیر گلدانی آن جزیره ایجاد کنید تا رطوبت ملایم و به تدریج در اختیار گیاه قرار گیرد.

  • خاک

خاک بونسای کونیکا باید نسبتا سبک با زهکش مناسب باشد. ترکیب پیت موس، کوکوپیت و پرلیت، از ترکیب خاک های مناسب برای کونیکا است.

آبیاری بونسای کاج

  • هرس

تقریبا تمامی درختچه های بونسای نیازمند هرس هستند تا بتوانند شکل ظاهری خود را حفظ کنند. بونسای کاج کونیکا نیز نیازمند برنامه هرس و فرم دهی است. برای هرس این گیاه بهتر است در فصل بهار قبل از اینکه جوانه زدن گیاه شروع شود اقدام به هرس شود. در هرس سعی کنید فقط شاخه ها و برگ های خشک شده را جدا کنید.

نظرات بازدیدکنندگان