معرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف

معرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف

گل حسن یوسف از خانواده نعناعیان Labiatae، با نام علمی Coleus blumeiبومی مناطق گرمسیری است. حسن یوسف از گل های همیشه سبز دائمی یا چندساله است که رشد نسبتا سریعی دارد. برگ های حسن یوسف جنبه زینتی داشته و تنوع رنگ فراوانی دارند. برگ های آن به رنگ قرمز، صورتی، بنفش، ارغوانی، سبز و ... دیده می شود. نگهداری بسیار ساده ای دارد و توصیه می شود افراد مبتدی در نگهداری و پرورش گل و گیاه، حتماً از حسن یوسف برای شروع کار خود استفاده کنند. حسن یوسف ها بسیار کم توقع هستند و به راحتی تکثیر می شوند. این گیاه زیبا را می توان هم در محیط منزل و هم در فضای باز نگهداری کرد. برای نگهداری در فضای باز بهتر است در فصل تابستان مکانی نیم سایه برای آن در نظر بگیرید تا برگ ها دچار سوختگی نشوند.

شرایط نگهداری گل حسن یوسف

آبیاری

حسن یوسف به آبیاری و رطوبت بالا نیاز دارد. بهتر است خاک آن همیشه مرطوب باشد تا برگ ها سرزنده و با طراوت باشند. با توجه به دمای محیط بین 2 تا 3 بار در هفته آبیاری نیاز دارد. حتماً دقت کنید که خاک گلدان بیش از حد خشک نشود. حسن یوسف از گل های حساس به خشکی است و در صورتی که بیش از حد خشکی بکشد، سریع برگ هایش پلاسیده می شوند. یکی از نشانه های این گیاه برای آبیاری، حالت ظاهری برگ هاست. اگر برگ ها پلاسیده و به سمت پایین خم شوند گیاه در شرایط تحمل تنش خشکی است و نیاز به آبیاری دارد. البته به هیچ وجه اجازه ندهید گیاه به این مرحله برسد. سعی کنید با بررسی خشکی خاک گلدان، آبیاری گیاه را تنظیم کنید.

معرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف

نور

برگ های رنگارنگ گل حسن یوسف سرشار از رنگدانه است و برای اینکه رنگدانه برگ ها حفظ شود و برگ ها ظاهری زیباتر داشته باشند نیاز به نور بالا دارد. نور مستقیم آفتاب، موجب خوشرنگ تر شدن برگ های حسن یوسف می شود. بهترین مکان برای این گیاه نزدیک پنجره های جنوبی است. 4 تا 5 ساعت نور مستقیم آفتاب، برای این گیاه کفایت می کند. اگر این گیاه را در فضای باز نگهداری می کنید دقت کنید که بیش از حد نور مستقیم آفتاب بروی برگ های آن نتابد. به همان اندازه که نور مستقیم خورشید موجب خوش رنگ تر شدن برگهای آن می شود، نور بیش از حد موجب رنگ پریدگی و سوختگی برگ ها می شود.

دما

اختلاف دمای بالا موجب آسیب به برگ های گل حسن یوسف می شود. بهتر است این گیاه را در مکانی قرار دهید که اختلاف دمای بالایی نداشته باشد. دمای مورد نیاز حسن یوسف، دمایی متعادل بین 22 تا 28 درجه سانتیگراد است.

معرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف

رطوبت

حسن یوسف از گل های علاقه مند به رطوبت است. هرچه رطوبت این گیاه بیشتر باشد، رشد باکیفیت تری خواهد داشت. از طریق روش های مختلف می توان رطوبت این گیاه را تامین کرد. اگر محیط نگهداری این گیاه بیش از اندازه خشک است، توصیه می شود از جزیره استفاده کنید و در زیر گلدانی گیاه یک جزیره برای تامین رطوبت بیشتر ایجاد کنید. اگر رطوبت محیط متوسط است، می توانید از طریق اسپری و غبارپاشی روزانه با آب بدون کلر استفاده کنید.

خاک

حسن یوسف نیازمند خاکی با زهکش مناسب است. از ترکیب های مناسب برای خاک گل حسن یوسف می توان به ترکیب خاک باغچه، ماسه و خاکبرگ اشاره کرد. نکته قابل توجه برای انتخاب خاک مناسب برای گیاهان، بهداشتی بودن خاک هاست تا عاری از هرگونه آفات و بذر گیاهان هرز باشد.

معرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف

تغذیه

برای این که حسن یوسف برگ های درشت تر و رشد مطلوب تری داشته باشد، حتماً برای این گیاه برنامه کوددهی تنظیم کنید. کوددهی این گیاه بهتر است در فصل رشد (بهار و تابستان) انجام شود. برای انتخاب کود بهتر است از کودهای کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی، که حاوی عناصر ماکرو و میکرو هستند تهیه کنید. یکی از مناسب ترین کودها برای این گیاه کود کامل NPK با درصد 20-20-20 است که موجب تقویت این گل می شود. برای کوددهی هر یک ماه یک بار، از کودهای توصیه شده استفاده کنید.

هرس

گل حسن یوسف از گیاهان سریع الرشد است و خیلی سریع پربرگ می شود. برای اینکه این گیاه رشد مطلوب تری داشته باشد، لازم است هرس شود. اگر در زمان مناسب هرس نشود، ساقه و برگ های آن رشد علفی پیدا می کنند و شکل ظاهری نامناسبی پیدا می کند. برای اینکه رشد حسن یوسف علفی نشود و جوانه های جانبی آن رشد بیشتری پیدا کنند تا گیاه ظاهر پرتری داشته باشد، لازم است که جوانه های راسی آن هرس شود. زمانی که جوانه های راسی حسن یوسف قطع شود، جوانه های جانبی تحریک به رشد می شوند و گیاه پر برگ تر می شود.

معرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف

تعویض گلدان

با توجه به رشد گیاه در طول سال، لازم است که گلدان گیاه تعویض شود. برای اینکه متوجه شوید گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد یا خیر انتهای گلدان و سوراخ های زهکش را بررسی کنید. در صورتی که که از سوراخهای زهکش گلدان ریشه های گیاه خارج شده باشد، گیاه نیاز به تعویض گلدان به سایز بزرگتر دارد. یکی دیگر از روش های تشخیص تعویض گلدان، بررسی ریشه های گیاه است که اگر بیش از حد در هم پیچیده شده باشند و یا حتی از سطح گلدان خارج شده باشند نشانه کمبود جا برای توسعه ریشه است و لازم است گلدان گیاه را به سایز بزرگتر تعویض کنید.

تکثیر

یکی از ساده ترین روش های تکثیر متعلق به گیاه حسن یوسف است. تکثیر این گیاه بسیار ساده است و به راحتی انجام می شود. برای تکثیر حسن یوسف به روش قلمه ساقه، لازم است که در فصل تابستان و پاییز قسمتی از ساقه گیاه را که حاوی 2 تا 3 گره و برگ است به طول 5 تا 8 سانتی متر جدا کنید. مدتی در آب قرار دهید تا ریشه دار شود. البته برای ریشه دار کردن قلمه می توانید آن را در بستر ماسه یا هورمون ریشه زایی هم قرار دهید. پس از ریشه دار شدن قلمه، آن را در بستر جدید کشت کنید. پس از 2 تا 3 هفته گیاه جدید شروع به جوانه زدن خواهد کرد.

معرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف

نظرات بازدیدکنندگان