طرز خشک کردن گل محمدی

طرز خشک کردن گل محمدی

خشک کردن گل محمدی راهی مناسب برای نگهداری بیشتر این گل خوش عطر و بو می باشد. گل محمدی به صورت خشک شده مصرف بالایی در آشپزی و خوش عطر کردن انواع نوشیدنی، دسر، کیک، شیرینی، برخی از غذاها و میان وعده ها دارد. در این مقاله روش های خشک کردن گل محمدی را آموزش خواهیم داد.

معرفی گل محمدی

گل محمدی با نام Rosa damascena از گونه های گل رز و خانواده گل سرخیان می باشد. گفته می شود گل محمدی از رزهای بومی ایران است. گل محمدی عطر بی نظیری داشته و به جهت عطر و رایحه ی قوی که دارد از آن در صنعت عطرسازی، دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. از گل محمدی محصولاتی همچون گلاب، اسانس و گلبرگ خشک شده گرفته می شود که هر کدام از محصولات آن در زمینه های مختلف استفاده می شوند.

گل محمدی

آموزش خشک کردن گل محمدی

گل محمدی دارای خواص فراوان دارویی و خوراکی می باشد. یکی از راه های افزایش ماندگاری گل محمدی خشک کردن آن است. گل محمدی به روشهای مختلفی خشک می گردد که در ادامه مطلب بهترین روشهای خشک کردن گل محمدی را آموزش خواهیم داد.

خشک کردن گل محمدی به روش جدا کردن گلبرگها

در این روش از خشک کردن گل محمدی لازم است که قبل از جدا کردن گلبرگ ها، سرگل ها را به طور کامل شسته و تمیز کنید. پس از آن به دقت گلبرگ ها را جدا کنید، بهتر است در زمان جدا کردن گلبرگ ها دقت کنید که کاسبرگ یا پرچم به همراه گلبرگ ها جدا نشود و با گلبرگ ها ترکیب نشود. مکانی خشک و نیم سایه انتخاب کنید. دستمال یا پارچه ای تمیز تهیه کنید و گلبرگ ها را به طور کامل بروی دستمال پخش کنید. بهتر است مکانی که انتخاب می کنید برای خشک کردن گلبرگ ها، خشک و دارای تهویه مناسب باشد. پس از اینکه گلبرگ ها به طور کامل خشک شدند آن ها را جمع آوری کرده و در کیسه پلاستیکی یا شیشه های درب دار نگهداری کنید. از گلبرگ های خشک شده گل محمدی می توانید برای استفاده و تزیین در انواع غذاها، ماست، دوغ، نوشیدنی و... استفاده کنید.

خشک کردن غنچه گل محمدی

خشک کردن گل محمدی به روش آویزان کردن با نخ

یکی از روش های سنتی خشک کردن گل محمدی آویزان کردن گل محمدی به صورت وارونه به وسیله نخ است. در این روش باید ساقه های گل محمدی نسبتا بلند باشد تا بتوان به راحتی نخ را به ساقه گل ها گره زد و به صورت وارونه در مکانی نسبتا سایه و تاریک آویزان کرد. البته برخی این روش را در مکان روشن با نور آفتاب انجام می دهند که موجب سوختگی غنچه در زمان خشک شدن می شود، اما مکان تاریک و سایه باعث می شود که گلبرگ ها حین خشک شدن پلاسیده یا سوخته نشوند و علاوه بر حفظ شکل ظاهری، ماندگاری عطر آنها بیشتر شود. در این روش غنچه به زیبایی و شکل اولیه خود خشک می شود که می توان از آن ها برای تزیین انواع بستنی، شیرینی، دمنوش، کیک، شله زرد و... استفاده کرد.

خشک کردن گل محمدی به روش گرمادهی

برای خشک کردن گل محمدی به روش گرما دهی می توان از اجاق گاز یا ماکروویو استفاده کرد. برای این کار لازم است که تمام گلبرگ های گل محمدی را جدا کنید. پس از جدا کردن گلبرگ ها حتما گلبرگ ها را بشویید تا اگر حشره یا آفتی بروی گلبرگ ها هست جدا شود. کمی اجازه دهید تا آب گلبرگ ها گرفته شود. پس از گرفته شدن آب گلبرگ ها می توانید آن ها را در سینی مخصوص فر پخش کنید و در ماکروویو قرار دهید. دمای فر را به گونه ای قرار دهید که دما نسبتا پایین باشد ولی زمان ماندن گلبرگ ها در فر بیشتر باشد تا گل ها بدون سوختگی به مرور زمان خشک شوند. برای خشک کردن گل محمدی به روش گرمادهی از اجاق گاز هم می توانید استفاده کنید. برای این کار پس از شستن، گلبرگ ها را در ماهیتابه بروی شعله کم قرار دهید و مرتب هم بزنید تا گلبرگها کم کم خشک شوند. پس از اینکه گلبرگ ها به طور کامل خشک شدند، می توانید آن ها را آسیاب کرده و به شکل پودر در آورید. از پودر گل محمدی برای تزیین انواع دسر، شیرینی، حلوا، شله زرد، کیک، ماست، دوغ و... می توان استفاده کرد.

خشک کردن گلبرگ گل محمدی

خواص گل محمدی

گل محمدی دارای خواص دارویی فراوان است. این گل بسیار آرامشبخش است و استفاده از آن به شکل دمنوش تاثیر فوق العاده ای برای درمان افسردگی های مزمن، استرس و اضطراب دارد. دمنوش گل محمدی برای درمان مشکلات گوارشی، سرفه های خشک، سرماخوردگی، پاکسازی کبد و... قابل استفاده است.
گلاب که از گل محمدی گرفته می شود سرشار از خواص است که برای رفع انواع مشکلات پوستی قابل استفاده است. گل محمدی در روشن شدن پوست، افزایش شادابی پوست، برطرف کردن جای جوش و لکه، رفع چین و چروک و پاکسازی پوست نقش به سزایی دارد.
از پودر خشک گل محمدی برای طعم دار کردن و تزیین انواع غذا، دسر، نوشیدنی، کیک، شیرینی، بستنی و... می توان استفاده کرد. عطر بی نظیر گل محمدی بسیار لذت بخش و آرامش بخش است و استفاده از آن برای مصارف خوراکی می تواند انسان را افسردگی، تشویش و نگرانی دور کند.

نظرات بازدیدکنندگان