آموزش تاج گل ترحیم

آموزش تاج گل ترحیم

تاج گل ترحیم از جمله هدایای است که معمولا جهت ابراز همدردی و عرض تسلیت به مراسم خاکسپاری اهدا می شود. تاج گل های ترحیم تنوع بالایی داشته و در انواع یک طبقه، دو طبقه و سه طبقه تزیین می شوند. در این مقاله سعی داریم نحوه ساخت تاج گل ترحیم را آموزش دهیم.

نکات مهم در ساخت تاج گل ترحیم

برای ساخت و تزیین تاج گل ترحیم لازم است که به نوع گل و رنگ گلی که انتخاب می شود دقت کرد. علاوه بر نوع گل و رنگ گل، نکات دیگری در ساخت تاج گل ترحیم حائز اهمیت است که لیستی از مهم ترین نکات در ساخت تاج گل تسلیت را شرح می دهیم.

1- انتخاب نوع و رنگ گل مناسب برای مراسم ترحیم
2- انتخاب ملزومات باکیفیت برای ساخت تاج گل
3- رعایت تناسب در تعداد گل استفاده شده
4- رعایت تناسب وزنی در تاج گل

آموزش ساخت تاج گل ترحیم

قبل از هر اقدامی برای ساخت تاج گل ترحیم لازم است که نکات مهم در ساخت تاج گل را مطالعه کرد و تمام موارد لازم را رعایت کرد تا در نتیجه بتوان تاج گلی زیبا و مناسب مراسم ترحیم و تسلیت آماده کرد.

آموزش ساخت گل ترحیم

1- نوع گل و رنگ گل

در ساخت تاج گل ترحیم برخی گل ها و رنگ ها معمول تر هستند و جزء انتخاب های همیشگی برای تزیین تاج گل های تسلیت می باشند. رنگی که بیشتر در ساخت و آماده سازی تاج گل های ترحیم استفاده می شود رنگ سفید و کرمی است و از جمله گل هایی که معمولا پایه ثابت تاج گل های تسلیت است گل گلایول و شب بو می باشد.

البته از رنگ ها و گل های دیگر هم در ساخت تاج گل های تسلیت استفاده می شود، از جمله گل های دیگری که مناسب ساخت تاج گل ترحیم هستند، می توان به گل داوودی، میخک، مریم، لیلیوم، آنتوریوم، ژربرا و... اشاره کرد. رنگ هایی که برای ساخت تاج گل ترحیم مناسب هستند بهتر است جزء رنگ های خنثی باشند.

رنگ های سفید، کرمی، نباتی، زرد و گلبهی از جمله رنگ هایی هستند که کاربرد بیشتری برای ساخت تاج گل های تسلیت دارند. البته دیده می شود که از رنگ های دیگر هم در تزیین تاج گل های ختم استفاده می شود که کاملا سلیقه ای بوده و معمولا به سلیقه گل آرا یا به درخواست مشتری انجام می شود.

همچنین در آماده سازی تاج گل هایی که زمینه اصلی آن ها فقط رنگ سفید باشد از گل هایی با رنگ های گرم تر هم استفاده می شود که جلوه گل های سفید رنگ را بیشتر کند. پس از انتخاب گل با رنگ مناسب حتما باید به طراوت و تازگی گل ها دقت کرد تا تاج گل آماده شده برای مدت زمان بیشتری طراوت خود را در مجلس مورد نظر حفظ کند.

نحوه ساخت تاج گل ترحیم

2-ملزومات مورد استفاده در ساخت تاج گل ترحیم

علاوه بر گل که یکی از ارکان اصلی برای تزیین تاج گل است، ملزومات دیگری در ساخت تاج گل به کار برده می شود، از جمله این ملزومات می توان به برگ تزیینی، پایه تاج گل، روبان و تور تزیینی، پارچه یا کاغذ رنگی، اسفنج آبکش، توری فلزی و... اشاره کرد.

پایه تاج گل

در میان ملزومات لازم برای ساخت تاج گل، پایه تاج گل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تمامی گل ها و برگ های زینتی که برای تزیین تاج گل به کار برده می شوند، بروی پایه تاج گل قرار می گیرند، پس پایه تاج گل باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند وزن گلها و برگها به همراه اسفنج آبکش را تحمل کند. در ایران اکثرا از پایه های چوبی و فلزی که به صورت سه پایه هستند، استفاده می شود. زمانی که پایه تاج گل را انتخاب می کنید حتما استحکام و دوام آن را تست کنید.

اسفنج آبکش

یکی دیگر از وسایل مورد نیاز برای آماده سازی تاج گل ترحیم، اسفنج آبکش است که کیفیت آن بسیار مهم است تا بتواند به خوبی آب را در خود نگه داشته و به طراوت و تازگی بیشتر گل ها کمک کند.

توری فلزی

از توری فلزی برای ثابت نگه داشتن اسفنج ها استفاده می شود. با استفاده از توری های فلزی اسفنج ها بروی پایه تاج گل ثابت می شوند تا بتوان گل ها و برگ ها را در اسفنج ها قرار داد.

برگ تزیینی

برگ های تزیینی یکی دیگر از ملزومات برای تزیین تاج گل ها هستند. با توجه به اینکه تاج گل ها در میان دیگر گل های تزیین شده از ارتفاع و عرض بیشتری برخوردار هستند لازم است که از برگ های تزیینی برای پوشش قسمت های مختلف تاج گل ها استفاده کرد. در ساخت تاج گل ترحیم بعد از اینکه اسفنج های آبکش بروی پایه تاج گل قرار می گیرند و ثابت می شوند، لازم است که برای پس زمینه تاج گل از برگ های تزیینی استفاده کرد. پس از قرار دادن برگ های زینتی در اسفنج، گل آرایی آغاز می گردد.

روبان و توری تزیینی

تورهای تزیینی و روبان برای مرحله آخر تزیین تاج گل به کار می روند. معمولا برای تاج گل های تسلیت از تورهای مشکی در میان گل ها استفاده می شود.

پارچه یا کاغذ رنگی

از پارچه یا کاغذهای رنگی برای پوشش پایه تاج گل استفاده می شود. پایه های چوبی که نسبت به پایه های فلزی ارزان تر هستند را معمولا با پارچه های مشکی و یا کاغذ کادو مشکی می پوشانند.

روش ساختن تاج گل تسلیت

3- رعایت تناسب میان گل های استفاده شده در ساخت تاج گل ترحیم

در زمان ساخت تاج گل ترحیم لازم است میان گلهای استفاده شده تناسب را رعایت کرد. در میان گل های شاخه بریده برخی از گل ها بلند و کشیده تر هستند و برخی کوچک تر.

بهتر است در زمان ساخت تاج گل ترحیم از گل های بلند و کشیده تر برای پس زمینه اصلی تاج گل استفاده کرد و از گل های کوچکتر برای تزیین مرکز تاج گل. گل هایی همچون گلایول، شب بو، مریم و... جزء گل های نسبتا بلند هستند و بهتر است که به تعداد بالا برای پوشش پس زمینه اصلی تاج گل به کار برده شوند.

گل هایی همچون میخک، ژربرا، داوودی و... که کوچکتر هستند، بهتر است به تعداد کمتر برای تزیین مرکز تاج گل به کار برده شوند. حتما باید دقت کرد که از چه گلی در کدام قسمت تاج گل استفاده کرد. استفاده از گل های کوچک برای پس زمینه اصلی تاج گل و گل های کشیده و بلند در مرکز، تناسب تاج گل را از بین خواهد برد.

در رابطه با رنگ گل هم باید تناسب لازم رعایت شود. بهتر است گل هایی که رنگهای خنثی از جمله سفید، کرمی، نباتی و... دارند به تعداد بیشتر در زمینه اصلی استفاده شوند و گل هایی که رنگهای گرم و پر انرژی دارند به تعداد کمتری برای تزیین مرکز تاج گل استفاده شوند. اگر از تعداد بالایی گل شاخه بریده با رنگ های گرم و پر انرژی در ساخت تاج گل تسلیت استفاده شود، موجب می شود که ظاهر تاج گل نامتناسب با مراسم ختم و عزاداری شود.

البته لازم به ذکر است که هنر گل آرایی، هنری متنوع با سبک و سلیقه های مختلف است و مطالبی که در این مقاله درج شده است صرفا جهت آشنایی با اصول معمول و متعارف در هنر گل آرایی است و دلیل بر درست یا نادرست بودن نسیت.

نوع تزیین و دیزاین تاج گل ترحیم در شهرهای مختلف ایران متفاوت است، همچنین با وجود تعداد زیادی هنرمند و گل آرای مطرح در کشور، نوع تزیین تاج گل بستگی به سلیقه گل آرا و دیزاینر دارد و ممکن است هنرمند گل آرایی این سبک و اصول را قبول نداشته باشد و به سبک خود تاج گل ترحیم را تزیین کند. مطالب فوق صرفا جهت آشنایی با برخی از اصول متعارف و معمول در ساخت تاج گل ترحیم است که به صورت تجربی به دست آمده است.

4- تناسب وزن در تاج گل

در زمان آماده سازی تاج گل دقت کنید که بیش از حد، گل و برگ زینتی استفاده نکنید. استفاده بیش از اندازه از گل، وزن تاج گل را افزایش می دهد و ممکن است موجب شکستگی پایه تاج گل شود. اگر قصد دارید که تعداد گل بیشتری برای تزیین تاج گل استفاده کنید تا تاج گل پرتر به نظر آید بهتر است حتما از پایه های مستحکم تر استفاده کنید.

همچنین هر طبقه از تاج گل، وزن مشخصی را می تواند تحمل کند. استفاده بیش از حد از گل در یک طبقه، ظاهری نامناسب به تاج گل شما می دهد و ممکن است موجب شکستگی یا سقوط پایه تاج گل شود. برای اینکه تمامی گل های در دسترس را در یک طبقه تزیین نکنید، می توانید تاج گل را به صورت دو طبقه یا سه طبقه آماده کنید و گل ها را به صورت متعادل در میان طبقات دیگر تاج گل به کار ببرید.

نظرات بازدیدکنندگان