آموزش گل آرایی مجالس

آموزش گل آرایی مجالس

گل آرایی یکی از اصول مهم در مراسم و مناسبت های مختلف است که از زمان های بسیار دور رواج داشته است. در گذشته برای مناسبت هایی همچون ازدواج و عروسی، ترحیم و یادبود، موفقیت، پیروزی در جنگ و... مراسمی برگزار می کردند که یکی از ارکان اصلی این گونه مراسمات گل آرایی و تزیین منازل و باغ ها با گل های طبیعی بوده است. در جنگ ها و درگیری هایی که صورت می گرفت، زمانی که جنگجویان برمی گشتند و اعلام پیروزی می کردند جشن پیروزی برگزار می کردند و علاوه بر گل آرایی مسیرهای بازگشت جنگجویان، حلقه هایی از گل تزیین کرده و به گردن جنگجویان آویزان می کردند. امروزه نیز گل آرایی مجالس و مراسم به امری طبیعی تبدیل شده و اکثر جشن های ازدواج، عقد، عروسی، نامزدی و همین طور مراسم ترحیم، بزرگداشت و یادبود ها با گل آرایی همراه است. در این مقاله قصد داریم اصول یک گل آرایی شیک برای مجالس را آموزش دهیم و به نکات مهم در گل آرایی مجالس اشاره کنیم.

انواع گل آرایی مجالس

گل آرایی سفره عقد

در گل آرایی سفره عقد نکته ای که حائز اهمیت است، تناسب رنگ گل ها با اکسسوری های داخل سفره عقد می باشد. امروزه سفره های عقد دارای تزیینات مخصوص به خود هستند. انواع سبدهای گل و میوه، آینه و شمعدان، جا قرآنی و... در سفره های عقد به کار می رود. به همین دلیل قبل از اینکه گل آرایی سفره عقد آغاز شود باید ملزومات سفره عقد مشخص شده باشد و با توجه به ملزومات، نوع و رنگ گل ها انتخاب شود. گل هایی که معمولا برای گل آرایی سفره عقد انتخاب می شوند تم رنگی سفید، نباتی، کرمی، گلبهی، صورتی و بنفش دارند، البته از رنگ های دیگر هم استفاده می شود ولی رنگ های ذکر شده معمول تر هستند. نوع گل هایی که انتخاب می شود بستگی به هزینه و سلیقه مشتری دارد. برای افرادی که مایلند سفره عقد با گل آرایی لوکس و لاکچری داشته باشند بهتر است از گل هایی همچون رز، لیلیوم، اورینتال، آنتوریوم، ارکیده و... استفاده شود. همچنین برای افرادی که مایلند سفره عقد با گل آرایی اقتصادی و ساده داشته باشند بهتر است از گل هایی همچون میخک، لیسیانتوس، داوودی و... استفاده کرد.

آموزش گل آرایی مجالس-سفره عقد

گل آرایی تالار عروسی

تالار و باغ تالارهای پذیرایی معمولا فضای نسبتا بزرگی دارند، از این رو گل آرایی تالارهای عروسی نسبت به گل آرایی مجالس دیگر نیاز به حجم گل بیشتری دارد. گل آرایی تالارهای عروسی و باغ تالار به چند بخش تقسیم می شود. بخش اول مسیر ورودی تالار است که بستگی به نوع طراحی تالار، نیاز به گل آرایی و تزیین دارد. بخش دوم قسمت پذیرایی مهمانان است که با توجه به نوع طراحی وسایل پذیرایی شامل گل آرایی میزها، صندلی ها، میز شام و... می باشد. بخش سوم شامل گل آرایی جایگاه عروس و داماد می باشد که از اهمیت بیشتری برخوردار است. در گل آرایی مراسم عروسی، نوع گل و رنگ هایی که انتخاب می شود بهتر است متناسب با تم رنگی مجلس و تالار باشد. معمولا برای گل آرایی مجالس عروسی از رنگ های شاد و پر انرژی همچون صورتی، نارنجی، قرمز، بنفش و... در ترکیب با رنگ های سفید، نباتی و کرمی استفاده می شود. نوع گل هایی که انتخاب می شود نیز بستگی به هزینه و سلیقه مشتری دارد.

گل آرایی مراسم عروسی

گل آرایی مراسم ترحیم

در مراسم ترحیم نسبت به مراسم عقد یا عروسی از حجم گل پایین تری برای گل آرایی استفاده می شود. بستگی به مکانی که برای مراسم ترحیم انتخاب می شود، گل آرایی مراسم ترحیم شامل گل آرایی میزهای پذیرایی، گل آرایی مزار، و گل آرایی جایگاه قاری و صاحبین عزا می باشد. گل هایی که معمولا برای گل آرایی مراسم عزا و ختم استفاده می کنند عبارت اند از گل گلایول، گل داوودی، گل آنتوریوم، گل ژربرا، گل میخک، گل لیلیوم و... البته نوع گل های انتخاب شده بستگی به نظر و سلیقه مشتری دارد. رنگ هایی که برای این گونه مراسم استفاده می شوند معمولا بین رنگ های سفید، کرمی، نباتی و زرد می باشد، البته امکان استفاده از رنگ های دیگر وجود دارد ولی رنگ های ذکر شده معمول تر هستند.

آموزش گل آرایی مراسم ترحیم

آموزش نحوه گل آرایی مجالس

برای شروع گل آرایی یک مجلس و یا مراسمی خاص، لازم است نکات اساسی که در هر نوع گل آرایی باید رعایت کرد را مطالعه نمود. نکات مهم در گل آرایی مجالس به شرح زیر است:

* انتخاب گل با توجه به نوع مراسم
* انتخاب رنگ گل با توجه به نوع مراسم
* گل آرایی متناسب با توجه به فضا
* استفاده از ملزومات و اکسسوری مناسب باتوجه به نوع مراسم
* رعایت تناسب بین رنگ و نوع گل های استفاده شده
* استفاده از گل های تازه و با کیفیت
* توجه به سلیقه و علاقه مشتری

آموزش گل آرایی مجالس-باغ تالار

مراحل گل آرایی مجالس

1- پس از رعایت تمام نکات لازم و انتخاب گل های مناسب لازم است با توجه به فضایی که قصد گل آرایی آن را دارید، طرح نهایی گل آرایی خود را انتخاب کنید.
2- بعد از اینکه طرح نهایی گل آرایی را انتخاب کردید، لازم است فضایی که در اختیار دارید را با اسفنج پوشش دهید تا بتوانید گل آرایی را آغاز کنید. بهتر است از یک روز قبل اسفنج های آبکش را در آب قرار داده باشید تا کاملا آب مورد نیاز را جذب کرده باشند. با توجه به فضایی که در اختیار دارید اسفنج ها را قرار دهید و با توری فلزی و چسب نواری اسفنج ها را ثابت کنید. برای گل آرایی فضاهایی که مایلید حالت های منحنی و دایره شکل ایجاد کنید دقت کنید که اسفنج ها را به درستی قرار دهید.
3- بعد از مرحله طرح دادن به اسفنج ها و ثابت کردن آن ها، گل آرایی خود را با برگ های تزیینی که با توجه به نوع گل آرایی خود تهیه کرده اید، شروع کنید. حاشیه اسفنج ها را کاملا با برگ پوشش دهید تا پس از آن بتوانید بدون نگرانی از اینکه اسفنج ها مشخص هستند گل ها را در اسفنج قرار دهید.
4- مرحله بعد جایگذاری گل های نسبتا درشتی است که انتخاب کرده اید. گل های درشت تر را در اسفنج ها قرار دهید. گل های بزرگتر با ساقه های بلند را در پس زمینه قرار دهید و گل های کوچکتر با ساقه کوتاه را در پیش زمینه قرار دهید تا کاملا مشخص باشند. پس از آن، از مابقی گل هایی که در اختیار دارید برای پر کردن فضاهای خالی استفاده کنید.
5- بعد از اینکه تمامی گل ها را در اسفنج قرار دادید، بررسی کنید که فضا های خالی در گل آرایی شما وجود نداشته باشد، در صورت وجود فضا خالی بستگی به سلیقه شخصی خودتان از برگ زینتی، گل، شاخه های چوبی و... برای پر کردن فضا استفاده کنید.
6- در مرحله آخر با توجه به نوع مراسم، می توانید از اکسسوری های مختلف همچون بادکنک، روبان، تور و... برای زیباتر شدن گل آرایی استفاده کنید.

نظرات بازدیدکنندگان