ترکیب رنگ در گل آرایی

ترکیب رنگ در گل آرایی

هر رنگی معنا و مفهوم خاص خود را دارد. با استفاده از اصول رنگ شناسی به خوبی می توان احساسات مختلف را بیان کرد. در هنر گل آرایی رنگ ها نقش مهم و اساسی دارند. همانطور که هر رنگ معنا و مفهوم خاص خود را دارد هر گلی نیز دارای مفاهیم خاص خود می باشد. از این رو برای بیان عواطف و احساسات مختلف به مخاطب می توان از گل های مختلف با رنگ های متنوع استفاده کرد.

ترکیب رنگ در گل آرایی

رنگ در گل آرایی مراسم شاد

همانطور که گفته شد رنگ ها زبان زنده در گل آرایی به حساب می آیند و با استفاده از رنگ ها می توان نوع مراسم را تشخیص داد. در جشن ها و مراسم های شاد اکثرا از رنگ هایی استفاده می شود که طیف رنگی گرم داشته باشند. رنگ هایی همچون قرمز، نارنجی، سرخابی، صورتی، بنفش و... از جمله رنگ هایی هستند که برای گل آرایی در جشن ها و مراسم های تبریک و شادباش قابل استفاده هستند. طبق روانشناسی رنگ ها این رنگ ها، افراد را به شور، هیجان و نشاط دعوت می کنند و انرژی مثبت فراوانی را به فرد بیننده می بخشند. البته در کنار رنگ های گرم معمولا از رنگ های خنثی همچون رنگ سفید استفاده می شود که می تواند جلوه رنگ های گرم را بیشتر کند.

رنگ در گل آرایی مراسم تسلیت

در مراسم تسلیت با توجه به غم و اندوهی که به همراه دارد توصیه می شود از رنگ هایی برای گل آرایی این گونه مراسم استفاده کرد که آرامش بخش باشند و بتوانند افراد حاضر در مراسم را به تعادل و آرامش دعوت کنند. از جمله رنگ هایی که مناسب گل آرایی مراسم ترحیم می باشد رنگ های سفید، کرمی، نباتی، زرد و گلبهی می باشد. طبق روانشناسی رنگ ها این رنگ ها حس پاکی، آرامش، تعادل و سعادتمندی را در افراد تداعی می کند و مناسب برای مراسم ترحیم می باشد.

آموزش ترکیب رنگ در گل آرایی

معنی رنگ گل ها

گلهای سفید

گلهای سفید رنگ نماد پاکی، اخلاص و سعادت هستند. رنگ سفید متعادل کننده روح و سرشار از حس آرامش است. این رنگ به مفهوم آرزوی خوشبختی و سعادت نیز می باشد. از این رو گل های سفید رنگ هم برای گل آرایی مراسم شاد و جشن های عروسی استفاده می شوند و هم برای گل آرایی مراسم ترحیم و تسلیت.

گل های قرمز

گل های قرمز به معنی اوج شور، نشاط، هیجان و انگیزه در عشق هستند. از این رو اکثر عاشقان در روز عشق و ولنتاین به یکدیگر گل قرمز هدیه می دهند. گل های قرمز بهترین انتخاب ها برای گل آرایی مراسم عروسی، عقد، نامزدی و خواستگاری هستند.

گل های صورتی

گل های صورتی بیانگر احساس وابستگی، نجابت، پاکی و آرامش هستند. از گل های صورتی معمولا برای گل آرایی مراسم عقد استفاده می شود. در اکثر دسته گل های عروس، گل آرایی سفره عقد، جایگاه عروس و داماد و ماشین عروس از گل صورتی استفاده می شود.

نقش ترکیب رنگ در گل آرایی

گل های نارنجی

گل های نارنجی سرشار از حس سرزندگی، نشاط و اشتیاق هستند. نقش گل های نارنجی رنگ در گل آرایی مراسم تبریک و شادباش بسیار پر رنگ است. در اکثر سبدگل و دسته گل های مراسم تبریک از گل نارنجی رنگ به دلیل شور و شادمانی که دارد استفاده می شود.

گل های بنفش

گلهای بنفش رنگ به معنی شکوه، جلال، افتخار، موفقیت و عظمت هستند. رنگ بنفش بسیار لوکس است و اکثرا برای گل آرایی مراسم و مناسبت هایی استفاده می شود که لاکچری هستند و حس لوکس بودن را به خوبی القا می کند.

استفاده از ترکیب رنگ در گل آرایی

نظرات بازدیدکنندگان