آموزش گل آرایی سفره عقد

آموزش گل آرایی سفره عقد

آموزش گل آرایی سفره عقد

یکی از بخش های مهم جشن عقد و عروسی که می تواند مجلس شما را به یک فضایی رویایی و رمانتیک تبدیل کند گل آرایی سفره عقد و جایگاه عروس و داماد است. کمی بی دقتی و بی سلیقگی در انتخاب گل‌ها و آراستن آن‌ها، در گل آرایی بسیار به چشم می‌آید. در این مقاله نکاتی درباره آموزش گل ‌آرایی سفره عقد، آموزش تزئین گل سفره عقد، گل‌ های مناسب برای تزئین سفره عقد و اصول گل ‌آرایی سفره عقد گفته می ‌شود.

از جلوه فوق ‌العاده‌ای که مدل گل آرایی سفره عقد به مجلس می‌ بخشد، نمی‌ توان گذشت. انتخاب رنگ و نوع گل و چیدمان و مدل آرایش آنها، اهمیت زیادی در زیبایی و شکوه مراسم دارد. عکس ‌های به جا مانده از مراسمی که در آن گل آرایی زیبا و خلاقانه به کار رفته است، از کیفیت بیشتری برخوردار هستند.

گل آرایی یک هنر تزئینی است که در آن گل ‌ها، شاخه ‌ها، برگ ‌ها و دیگر عناصر تزئینی در کنار هم در یک مکان قرار می ‌گیرند. زیبایی گل ‌ها وقتی به تکامل می‌رسد که هنر و تکنیک با این زیبایی آمیخته شده باشند. وقتی اصول گل ‌آرایی رعایت شده باشند، یک دسته گل می‌تواند بیانگر یک احساس لطیف باشد که هرکدام از اجزای آن به منظور خاصی به کار رفته ‌اند. لازمه درک این هنر، علاقه ویژه نسبت به طبیعت است.

آموزش گل آرایی سفره عقد

المان ‌ها و سبک ‌های چیدمان سفره عقد، تاثیر زیادی در گل آرایی آن دارند. چند سبک پرطرفدار سفره عقد عبارتند از: سبک سنتی، سبک مدرن، سبک کلاسیک و سبک روستیک که آموزش گل‌ آرایی سفره عقد، متناسب با آنها انجام می ‌شود.

سفره عقد به سبک سنتی

در این سبک عناصر و المان‌ های سنتی به کار می ‌روند. این سبک با فرهنگ دیرینه و نماد گرایی سنتی مخلوط است. در این چیدمان، از ظروف سنتی و قدیمی و پارچه‌ های قلم‌ کار، ترمه یا سوزن دوزی شده، می‌توان استفاده کرد. گندم، برنج و حنا از عناصر مهم سفره عقد سنتی هستند. معمولا در سفره عقد سنتی از ترکیب رنگ ‌های کرم، فیروزه ‌ای، قهوه‌ ای و طلایی استفاده می‌شود. رنگ ‌ها با رعایت هارمونی دیگر اجزا و خلاقیت ترکیب می‌شوند. اختلاف سطح سفره‌ های عقد سنتی، نسبت به زمین کم در نظر گرفته می‌شود و اختلاف سطح زیاد مناسب سفره‌ های عقد مدرن و روستیک است.

آموزش تزیین گل سفره عقد

سفره عقد سبک کلاسیک

المان‌ های اصلی سبک کلاسیک، ظروف بلور، کریستال، سیلور و پارچه ‌های ساتن رنگی یا سرمه دوزی ‌های رنگی است. در این سفره‌ ها از ظروف و گلدان ‌های پایه بلند و تزئینات گل آرایی برای شکیل‌ تر شدن سفره استفاده می‌شود.

سفره عقد سبک مدرن

سبک مدرن و سبک روستیک سفره عقد، از پرطرفدار ترین سبک ‌های چیدمان سفره عقد هستند. ترکیب میوه‌ آرایی، شمع ‌آرایی، گل آرایی با آینه و شیشه در این سفره‌ ها استفاده می ‌شود. در این سفره ‌ها تزئینات مروارید و عناصر نقره‌ ای هم کاربرد دارد و زیبایی آن را دو چندان می ‌کند. معمولا کف سفره عقد‌ های مدرن را با آینه یکدست و حریر و ساتن می ‌پوشانند. اختلاف سطح در این سفره ‌ها عموما کم است چون کف آنها، شیشه‌ای است. در سفره عقد های مدرن معمولا از دو رنگ استفاده می ‌شود که پیشنهاد می‌ شود سفید با یک رنگ گرم دیگر مانند نباتی یا کرم ترکیب شود.

سفره عقد سبک روستیک

این سبک با طبیعت ارتباط مستقیم دارد و در آن از المان‌ های طبیعی زیادی استفاده می ‌شود. از المان ‌های مهم سبک روستیک استفاده از گل آرایی و برگ آرایی به تناسب یکسان است. در این سبک از عناصر طراحی و گل آرایی خشک و طبیعی و برگ های خشک نیز استفاده می ‌شود.

انواع گل آرایی سفره عقد

پس از آشنایی با سبک‌ های سفره عقد می‌ توان به سراغ آموزش گل آرایی سفره عقد رفت.

تزیین و گل ‌آرایی سفره عقد

از گذشته گل ‌آرایی در جشن ‌ها و مراسم‌ ها مورد توجه مردم بوده است. امروزه با طراحی ‌های زیبا تر و سبک‌ های متنوع ‌تر و بالا تر رفتن آگاهی مردم نسبت به سبک‌ های منحصر به فرد گل آرایی، افراد به این هنر علاقه ‌مند شده‌اند و ترجیح می ‌دهند در مراسم ‌های مختلف برای زیبا تر شدن، از آن استفاده کنند. گل آرایی سفره عقد از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا یکی از اتفاقات مهم زندگی هر شخصی در کنار سفره عقد رقم می‌خورد و خاطره‌ ای ماندگار را به وجود می ‌آورد.

در آموزش گل آرایی سفره عقد، ابتدا عناصر موثر در این آرایش بررسی می‌ شوند.

چیدمان سفره عقد و سبک آن

یکی از این عوامل موثر، سبک چیدمان سفره عقد است که تاثیر مستقیمی بر روی تصمیمات گل آرایی دارد. به عنوان مثال در سبک روستیک که عناصر طبیعی زیادی به چشم می ‌خورند، گل آرایی متفاوت ‌تر با سبک مدرن است. بهتر است زوج ‌ها ابتدا با سبک چیدمان سفره عقد آشنا شوند و بر اساس علاقه و سلیقه، چیدمان منحصر به فرد خود و بعد از آن گل آرایی هماهنگ با آن چیدمان را انتخاب کنند.

روش گل آرایی سفره عقد

فضای برگزاری مراسم

یکی از فاکتور های مهم گل آرایی فضای برگزاری مراسم عقد است. فضای برگزاری تا حدود زیادی در سبک برگزاری مراسم نیز دخیل است. به عنوان مثال اگر مراسم عقد در فضای باز و در دل طبیعت برگزار می ‌شود، چیدمان روستیک و گل آرایی متناسب با آن مناسب است.

رنگ غالب سفره عقد

این فاکتور به سبک چینش سفره عقد بستگی دارد که در مورد آن صحبت شد. به عنوان مثال برای گل آرایی سبک سفره عقد مدرن، از ترکیب رنگ سفید و یک رنگ گرم برای گل آرایی می ‌توان استفاده کرد. یا در سبک روستیک رنگ ‌های گل آرایی به سمت رنگ‌ های پاستلی، نارنجی، یاسی و... متمایل است. در سبک‌ های دیگر چیدمان می‌توان از رنگ‌های کرم و نباتی استفاده کرد و آن را به رنگ غالب سفره تبدیل کرد.

اختلاف سطح سفره عقد با زمین

در سبک سنتی که اختلاف سطح سفره با زمین کمتر است، می‌توان از ریسه ‌های گل در اطراف سفره عقد استفاده کرد و در میان المان ‌های گل آرایی تقارن ایجاد کرد. ولی در سبک ‌هایی مانند روستیک تقارن معنا ندارد و عناصر نامتقارن هستند و این باعث می‌ شود گل آرایی نیز نامتقارن باشد. هرچه اختلاف سطح سفره با زمین بیشتر باشد، تقارن نیز بیشتر از بین می‌رود.

سایر موارد موثر در گل آرایی سفره عقد، فصل برگزاری مراسم و بودجه هستند که باید آن‌ ها را در نظر داشت.

امید است نکات گفته شده در رابطه با آموزش گل آرایی سفره عقد بتواند کمک موثری به زوج‌ های جوان کند که بتوانند سبک گل آرایی مناسب و دلخواهشان را انتخاب کنند و خاطرات و عکس‌ های به یاد ماندنی برای خود و مهمان‌ هایشان خلق کنند.

نظرات بازدیدکنندگان