گل برای مراسم چهلم

گل برای مراسم چهلم

گل برای مراسم چهلم

رسم است که در مراسم ختم و چهلم برای بیان احساسات به بازماندگان شخص فوت شده و ابراز همدردی برای متوفی، سبد یا تاج گل تهیه می‌شود. سبد گل یا تاج گل تفاوت چندانی ندارند اما هرکدام مناسب یک حال و احوال است و بر اساس نوع نسبت با شخص متوفی، یکی را برای مراسم ختم انتخاب می‌کنند. اهدای گل در مراسم چهلم می تواند علاوه بر عرض تسلیت شما به خانواده متوفی نشان دهنده ارادت و احترام شما به متوفی باشد و تسکینی برای درد بازماندگان.

سبد گل برای مراسم چهلم

سبد گلی که برای مراسم عزا استفاده می‌شود، فقط مخصوص همین مراسم است و قطعا با سبد گل‌های مراسم شادی متفاوت است و باید ویژگی‌ها و اصول مراسم ختم در آن رعایت شود. سبد گل‌های مناسب برای مراسم ختم و چهلم انواع مختلف رومیزی، یک طبقه و چند طبقه دارند که بر حسب سلیقه و بودجه می‌توان یک نوع را انتخاب کرد. بهتر است از خرید سبد گل‌های پر از تکلف پرهیز کرد و از انواع ساده آن استفاده کرد زیرا چشم و هم چشمی و خودنمایی در مجالس ختم معنی ندارد و بهتر است عرض تسلیت با یک سبد گل ساده و شکیل انجام شود.

گل برای مراسم چهلم

ویژگی های سبدگل مراسم چهلم

گل طبیعی

سبد گل‌های مناسب مجالس ختم و ترحیم با گل‌های تازه آراسته می‌شوند و بهتر است از خرید سبد گل مصنوعی پرهیز شود زیرا بازماندگان تمایل ندارند که یاد و خاطره مرگ عزیزشان پس از مدتی برایشان زنده شود. همچنین گل‌های تازه برای تلطیف فضا و کاهش غم و اندوه بازماندگان مناسب و گل‌های مصنوعی فاقد این ویژگی هستند. گل‌های مصنوعی فقط برای زمان‌هایی که قرار است گل نگهداری شود، مناسب هستند.

دوام گل

هنگام انتخاب گل برای سبد گل مراسم چهلم و ترحیم به فصل هم باید توجه کرد. برای مثال در فصل تابستان، بهتر است گل‌هایی انتخاب شوند که با فصل گرما سازگاری بیشتری دارند و مدت بیشتری تازه و شاداب هستند. معمولا در گیر و دار مجالس ختم و به دلیل شلوغی فضای خانه، سبد گل‌ها و تاج گل‌ها را در خارج از محیط خانه و یا مسجد و حسینیه و سالن پذیرایی نگهداری می‌کنند، پس بهتر است گل‌ها نسبت به دمای بالا مقاوم باشند و به سرعت پژمرده نشوند.

نوع گل

نوع گل‌های انتخابی هم از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا گل‌های به کار رفته در دسته گل‌های ترحیم معانی مختلفی دارند و هرکدام نشان دهنده نوع خاصی از ابراز تسلیت هستند. برای مثال گل گلایل، همیشه در سبد گل‌های ختم استفاده می‌شده و در معنای ستایش خوبی‌های متوفی و به یاد کسی بودن است و احساسات عمیق قلبی را نسبت به کسی نشان می‌دهد. رز، لیلیوم و داوودی از انواع بهترین گل‌ها برای عرض تسلیت در مراسم چهلم و ختم هستند.

گل برای مراسم ختم چهلم

رنگ گل

رنگ گل‌های سبد گل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به درستی انتخاب شوند تا نشان‌دهنده عرض تسلیت باشند. معمولا در سبد گل ترحیم، از گل‌های سفید رنگ استفاده می‌شود زیرا به معنی خلوص روح و پاکی متوفی هستند و برای بازماندگان آرامش را به ارمغان می‌آورند. امروزه گل‌های رنگی هم در سبد و تاج گل مراسم‌های ترحیم استفاده می‌شود و هر کدام معنی و مفهوم منحصر به فرد خود را دارند اما باید دقت کرد رنگ‌های خیلی جیغ و شاد مانند قرمز و نارنجی استفاده نشود یا طوری استفاده شود که در ترکیب با رنگ‌های دیگر باشند و کمتر خودنمایی کنند و فقط برای جلوه دادن به سبد و تاج گل باشند.

تزیین گل

دیزاین سبد گل مراسم ختم نیز با سبد گل مراسم‌های شاد قطعا متفاوت است و باید هنگام خرید به این نکته هم توجه کرد. سبد گل‌های مراسم ختم با روبان‌های رنگ تیره و مشکی تزئین می‌شوند و چیدمان ساده‌ای دارند تا گل‌ها بیشتر نمایان شوند و کمی غم و اندوه خانواده متوفی را کاهش دهند.

متن عرض تسلیت

بر روی سبد گل و دسته گل‌های مراسم ختم معمولا یک متن نوشته عرض تسلیت هم نصب می‌شود تا بازماندگان متوجه شوند گل‌ها از طرف کیست. همچنین متن نوشته باید نشان دهنده همدردی نیز باشد. متن نوشته بهتر است به صورت تایپی باشد تا حس خوبی را به اطرافیان منتقل کند.

 گل برای مراسم ختم چهلم

تاج گل تسلیت برای مراسم چهلم

برای آرایش گل برای مراسم چهلم، می‌توان از تاج گل نیز استفاده کرد. در انتخاب گل برای تاج گل هم بهتر است از گل‌هایی با ماندگاری بالا استفاده کرد. گل گلایل مناسب تاج گل مراسم ترحیم نیز هست زیرا ظاهر انبوه و پر گل و ساقه بلندی دارد که روی آن چندین گل سوار شده است. گل گلایل به صورت بادبزنی و پشت گل‌های دیگر در تاج گل ترحیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. گل گلایول از اصلی ترین گل های تاج گل ترحیم است اما گلهای دیگری هم در تزیین تاج گل تسلیت به کار برده می شوند که چند مورد از آن ها معرفی می گردد.

گلهای مورد استفاده در تاج گل ترحیم

گل داوودی با توجه به زیبایی و قیمت مناسبش در تاج گل‌ها کاربرد زیادی دارد و غم و اندوه و پاکی را به نمایش می‌گذارد. ترکیب تاج گل گلایل و داوودی، انتخابی زیبا و باشکوه است. داوودی بر خلاف دیگر گل‌های مورد استفاده معنی بسیار گسترده‌ای دارد.

گل آنتوریوم جلوه و شکوه زیبایی به تاج گل می‌دهد ولی قیمت آن نسبت به سایر گل‌ها بالاتر است.

گل سوسن یا لیلیوم هم کاربرد زیادی در تاج گل تسلیت دارد و نشان‌دهنده احترام برای روح متوفی است. گل سوسن انواع مختلفی دارد و رنگ در آن معنا و مفهوم خاصی ندارد. این گل علاوه بر استفاده در تاج گل در گل آرایی میز مجالس ترحیم نیز استفاده می‌شود.

گل رز نیز در تاج گل‌های مراسم‌های ترحیم و یادبود کاربرد زیادی دارد. نوع رز سفید برای تسلیت استفاده می‌شود و در تاج گل می‌توان آن را با گل لیلیوم ترکیب کرد.

در تاج گل، گل‌های دیگری مانند شب‌بو و ژربرا نیز استفاده می‌شود که انتخاب آن‌ها بستگی به بودجه و سیلقه افراد دارد.

برای تزئین تاج گل از ترکیب رنگ‌های آرامش بخش، می‌توان استفاده کرد.

در حمل و نقل تاج گل مراسم ختم، باید دقت کافی را به کار برد که آسیب نبیند و هزینه‌ها و زحمات انتخاب هدر نرود.

پارسی گل ارائه دهنده انواع گل برای مراسم چهلم، ختم و ترحیم است. و همه سعی خود را به کار می‌برد که با توجه به مراسم مورد نظر بهترین محصول را به مشتریان خود ارائه دهد.

نظرات بازدیدکنندگان