دسته گل و سبدگل خواستگاری

دسته گل و سبدگل خواستگاری

دسته گل و سبد گل خواستگاری

خواستگاری یکی از مهم‌ترین روزها در فرآیند ازدواج است، روزی‌ست که خانواده پسر به خانه دختر می‌روند و سعی در جلب توجه و رضایت دختر و خانواده‌اش دارند و هر خاطره‌ای از این روز در ذهن طرفین ماندگار می‌شود. ممکن است شما با شنیدن نام خواستگاری ناخودآگاه، تصویر گل و شیرینی را از ذهن خود بگذرانید. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که دسته گل و سبد گل خواستگاری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در این مقاله قصد داریم درباره اصول مهم در انتخاب و خرید سبد گل خواستگاری، گل مناسب خواستگاری و اینکه باید چه دسته گلی برای خواستگاری انتخاب کنیم، صحبت کنیم.

انتخاب گل برای خواستگاری

گل خواستگاری

در انتخاب گل خواستگاری به این نکات توجه کنید.

نوع و رنگ گل از اهمیت به سزایی برخوردار است. باید دقت کنید گل‌هایی مثل گلایول و تاج خروسی که مناسب مراسم عزاداری هستند، جزء انتخاب شما نباشند. انتخاب این گل‌ها، ممکن است خانواده عروس را شاکی کند. رنگ گل‌ها بهتر است رنگ‌هایی مانند سفید، صورتی و یاسی باشد که ملایم و ملیح هستند. رنگ صورتی از جمله رنگ‌های مناسب است چون سمبل حیات و زندگی‌ست.

گل‌های دسته گل‌ و سبد گل خواستگاری باید خوشرنگ و تازه و بدون برگ‌های پلاسیده باشند. اگر نشانه‌ای از پژمردگی در گل‌ها دیدید، یا گل انتخابی را عوض کنید یا گل‌فروشی را. چون این پژمردگی در دسته گل آماده خیلی به چشم می‌آید و ممکن است سبد گل شما وسط مراسم به سمت واژگونی برود.

در انتخاب گل به فصل توجه کنید. هر فصل گل مخصوص به خود را دارد. لاله و نرگس مخصوص فصل بهار هستند. در فصل تابستان انواع مختلف رز در گل‌فروشی‌ها وجود دارند. زنبق گل پاییزی و نیلوفر گل زمستانی است. اما باید دقت کنید که شیک بودن گل هم مهم است. یک دسته گل نرگس ساده، نمی‌تواند انتخاب مناسبی باشد. ترکیب نرگس و دیگر گل‌ها هم توصیه نمی‌شود. اگر خواستگاری شما در فصل بهار است، بهتر است از نرگس صرف‌نظر کنید چون علاوه بر نکات گفته شده، نرگس خیلی زود پژمرده می‌شود و طراوت خود را از دست می‌دهد.

رسمی و شیک بودن دسته گل و سبد گل خواستگاری، بسیار مهم است. بهترین گل‌هایی که می‌توانند انتخاب خوبی برای شما باشند، مریم، لیلیوم، زنبق زرد، رز، زنبق بنفش، مرغ آتشین و آلسترومریا هستند. ویژگی‌های مثبت این گل‌ها رنگ و بوی خوب، رسمی و شیک بودن و دیر پژمرده شدن هستند.

دسته گل و سبدگل خواستگاری

به انتخاب گل‌های یک‌دست فکر نکنید چون این گل‌ها مناسب دسته گل عروس در شب عروسی هستند. برای خواستگاری ترکیبی از چند نوع گل، مناسب است. اگر سادگی را دوست دارید، بهتر است دو مدل گل را با هم ترکیب کنید.

ترکیب شیپوری و رز، یکی از ترکیبات عالی است البته بهتر است با مقداری گل ریز و برگ سبز تزئین شود و ترکیب رنگشان متضاد باشد. مثلا رز آبی با شیپوری سفید یا رز زرد با شیپوری قرمز.

یکی از ترکیب‌های زیبا و هوشمندانه رز سفید با زنبق بنفش با تزئین گل توپی و برگ سبز است. اگر در این ترکیب مقداری گل ریز عروس هم استفاده کنید، زیباییش دو چندان می‌شود.

اگر سبدهای رنگارنگ و بزرگ گل را می‌پسندید، می‌توانید از گل‌فروش بخواهید مجموعه‌ای از لیلیوم‌های صورتی پررنگ، داوودی سفید، رز نارنجی، مرغ آتشین و... را در یک سبد گرد یا بیضی شکل با برگ‌های مناسب برایتان بچیند.

دسته گل و سبد گل خواستگاری که ترکیب گل‌های ریز و شلوغ باشد هم جذابیت خود را دارد. بهترین نمونه میخک و داوودی است که در کنار هم واقعا زیباست. البته باید دقت کنید که دسته گل‌تان بزرگ و پرگل باشد.

اگر با علاقه دختر خانم آشنا هستید، در انتخاب گل می‌توانید این مورد را هم در نظر بگیرید.

دسته گل، حالت صمیمانه بیشتر و سبد رسمیت بیشتری دارد. و باید در انتخاب بین این دو به میزان آشنایی، سطح ارتباط خانواده‌ها و بودجه توجه داشت. به طور کلی سبد گزینه مناسب‌تری برای تزئین گل خواستگاری‌تان است. گل تزیین شده در سبد، ابهت بیشتری دارد، ماندگارتر و چشم‌نوازتر است و اگر همسر آینده‌تان علاقه‌مند به نگه داشتن گل‌ها باشد، از این انتخاب خوشحال می‌شود.

اگر صمیمیت خانواده‌ها زیاد است، و یا بودجه محدودی دارید، می‌توانید از دسته گل‌های سایز متوسط استفاده کنید. هیچ وقت به دسته گل‌های سایز کوچک فکر نکنید چون آنها مناسب دسته گل عروس هستند. اگر محدودیت بودجه نداشتید به جای دسته گل بزرگ، سبد گل بگیرید.

خرید گل خواستگاری

سعی کنید در خرید گل خواستگاری، خساست به خرج ندهید نه به این معنی که زیر قرض بروید، به این معنی که گل‌تان مناسب اولین جلسه آشنایی باشد و به سبد گل‌های ارزان و نامناسب اکتفا نکنید.

پس از انتخاب دسته گل و سبد گل خواستگاری نحوه تحویل دادن آن، اهمیت زیادی دارد. رعایت نکردن آداب تحویل آن ممکن است نشان دهنده بی‌میلی یا عدم اشتیاق شما باشد. برای تحویل سبد بهتر است دستان خود را زیر آن بگیرید. یا برای تحویل دسته گل بهتر است یکی از دستان خود را روی ساقه و دیگری را پشت گل نگه دارید و آن را به صورت کمی مایل تقدیم کنید. بهتر است گل را داماد و شیرینی را مادر داماد به خانواده عروس تحویل دهند.

خرید گل نشان‌دهنده احترام به خانواده دختر خانم است و اثر روانی مثبتی دارد. امیدواریم با استفاده از نکات گفته شده بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

 

 

نظرات بازدیدکنندگان