روز ملی گل و گیاه

 روز ملی گل و گیاه

25 خرداد، روز ملی گل و گیاه

در سال 1384 به درخواست سازمان جهاد کشاورزی و اتحادیه گل و گیاه کشور، 25 خرداد به روز ملی گل و گیاه در ایران نام گذاری شد. همزمان با 25 خرداد ماه (روز ملی گل و گیاه در ایران)، 15 ژوئن مصادف با این روز، به روز جهانی گل و گیاه نامگذاری شده است. هدف از نام گذاری این روز ترویج فرهنگ استفاده از گل و گیاه در کشور است. انتخاب یک روز به عنوان روز ملی گل و گیاه اهمیت فوق العاده ای خواهد داشت جهت فرهنگ سازی استفاده از گل و گیاه و همچنین اهمیت به حفاظت از گونه های گیاهی و بومی کشور. احیای روز ملی گل و گیاه در تقویم رسمی کشور، ارزش گذاری به حضور گیاهان و اهمیت آن ها بر زندگی انسان است. تاثیر وجود گل و گیاه بر زندگی انسان ها بر هیچکس پوشیده نیست. در برخی از کشورها در روز ملی گل و گیاه، افراد دسته گل هایی به همدیگر هدیه می کنند و برای یکدیگر آرزوی سرزندگی، نشاط و شادابی می کنند.

تاریخ روز ملی گل و گیاه در ا یران و ثبت تاریخ روز ملی گل و گیاه در ایران در پارسی گل با خرید آنلاین گل از پارسی گل

اهمیت گل و گیاه

گل ها علاوه بر سمبل زیبایی و لطافت، سرشار از حس سرزندگی، نشاط و انرژی مثبت اند. مشاهده گل ها در طول روز، تماشای ظرافت و زیباییشان، لمس گلبرگ های لطیف شان و استشمام عطر دل انگیز  آن ها مفرح روح آدمی بوده و احساس شادمانی و سرزندگی را در انسان القا می کند.

مشاهده گل ها در طول روز و وجودشان در جای جای منزل و محل کار نشاطی فوق العاده به فضا بخشیده و محیط را لطیف و دلنشین خواهد کرد.گل ها و گیاهان آلودگی و انرژی منفی محیط را جذب کرده و محیط را سرشار از انرژی مثبت می کنند. وجود گل ها و گیاهان برای افرادی که معمولا در محل کار یا منزل دچار استرس،اضطراب و تشویش می شوند بسیار مفید خواهد بود.دیدن گل و طبیعت، آرامش خاطر را در افراد ایجاد خواهد کرد و موجب خلق و خوی خوش در آنان خواهد شد.

حضور گل ها و گیاهان سرسبز و شاداب، انرژی مضاعفی را به دکوراسیون محیط پیرامون ما می بخشند.در عصری که زندگی شهری روز به روز در حال توسعه هست و فاصله با طبیعت در حال زیاد شدن می باشد... باید به فکر راهی باشیم که تا حد امکان از حضور گیاهان در فضای منزل و کار استفاده کنیم.

روز ملی گل و گیاه فرصت مناسبی خواهد بود برای اهمیت وجود گل و گیاه و ترویج فرهنگ استفاده از گل و گیاه در زندگی انسان. زندگی ما انسان ها وابسته به پوشش گیاهی بوده و ضرورت استفاده از آن در جای جای زندگی ما قابل رویت است. استفاده از گل و گیاه از لحاظ جسمی و روحی تاثیرات مثبت و خوشایندی بر انسان خواهد گذاشت.

ثبت روز ملی گل و گیاه در تقویم ایران و معرفی روز ملی گل در ایران در گلفروشی پارسی گل با امکان خرید اینترنتی گل از پارسی گل

قدمت استفاده از گل و گیاه 

استفاده از گل در مصر باستان

استفاده از گل و گیاه توسط انسان ها به زمان های خیلی دور بر می گردد. باستان شناسان با توجه به آثار سنگی به دست آمده استفاده از گل را به تمدن مصر باستان دانسته اند. استفاده از گل در مصر باستان، اغلب برای مراسم و میهمانی های مجلل و یا در معابد و آیین های مذهبی شان بوده است. از گل های ارزشمند و با اهمیت برای مصریان گل نیلوفر آبی بوده است که در آثار سنگی آن دوران در دستان خدایان آنان دیده می شود. از دیگر گل های مهم مصر باستان گل نارسیس (گل نرگس) و خشخاش نیز بوده است.

استفاده از گل در یونان باستان

پس از تمدن مصر باستان، یونانیان شروع به استفاده از گل و گیاه کردند. یونانیان از گل برای تزیین و زیبا سازی منازل و خانه های خود استفاده می کردند. البته استفاده از گل در یونان باستان بیشتر در خانواده اشرافی و افرادی که موقعیت های اجتماعی بالایی داشتند مرسوم بوده است. خانواده های اشرافی یونانی در میهمانی ها و جشن های خود تاج سر هایی تزیین شده با گل تهیه می کردند و بر سر می گذاشتند. گل های با اهمیت در یونان گل بنفشه، سنبل و رز بوده است. 

استفاده از گل در ایران باستان

قدمت استفاده از گل و گیاه در ایران به بیش از 2500 سال پیش بر می گردد. قدیمی ترین سند در رابطه با پیشینه استفاده از گل و دسته گل در ایران گل هایی در دست داریوش بزرگ در سنگ نگاره های تخت جمشید است. سنگ نگاره های تخت جمشید بازگو کننده این مطلب است که اکثر ایرانیان برپایی جشن های نوروزی خود را با گل ها مزین می کردند و از گل و دسته گل برای ابراز عشق و علاقه به یکدیگر استفاده می کردند.

در طول تاریخ دیرینه ما ایرانیان استفاده از گل و گیاه همیشه مرسوم بوده و در هر دوره ای به نوعی از گل استفاده می شده است. ایرانیان در تمامی ادوار سعی در توسعه و گسترش باغ و فضای سبز داشته اند و مشغول کاشت انواع درخت،گل و گیاه بوده اند. ادبیات هزار ساله ما ایرانیان آمیخته شده است با اشعاری که در آن اشارارت متعددی به گل و گیاه شده است. نقش گل و گیاه به وضوح در شعر و نثر ما ایرانیان مشخص است. علاوه بر اشعار و غزلیات با موضوع گل و گیاه، صنایع دستی و هنر قالی بافی که خود یکی از قدیمی ترین صنایع دستی ایران است طرح هایی مشهور از گل و گیاه دارد و کمتر قالی را می توان یافت که طرح هایی از گل و باغ در آن کار نشده باشد. 

روز ملی گل و گیاه در ایران و روز جهانی گل و گیاه در تقویم ایران، خرید اینترنتی گل از پارسی گل در تهران و اصفهان

تاثیر گل و گیاه بر انسان

گل‌ها از گذشته تا به حال به خاطر زیبایی و بوی خوش ، توجه انسان را به خود جلب می کرده اند. گل علاوه بر سمبل زیبایی، یکی از هدایایی است که نشان دهنده احساسات و عواطف انسان در شرایط مختلف است. هدیه دادن گل برای هدیه گیرنده احساس خوشایندی را به وجود می آورد که معمولا نشانه علاقه و صمیمیت هدیه دهنده محسوب می گردد و باعث زینت و شادابی محفل نیز می شود. نگاه کردن به گل و گیاه می تواند به مدت طولانی روی حالات روانی فرد تأثیر گذاشته و رفتار او را به سرعت دگرگون کند، به طوری که افرادی که در محیط اطرافشان گل و گیاه وجود دارد بیش از دیگران آرام، مهربان، شاد و با گذشت بوده و می توانند این حس را با رفتار مثبت خود به دیگران نیز منتقل کنند، بنابراین پژوهشگران توصیه می کنند همواره یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل در منزل یا محل کار در معرض دید خود داشته باشید.

سرانه مصرف گل در جهان و ایران

سرانه مصرف گل در کشور های اروپایی بیش از 200 شاخه است و این در صورتی است که سرانه مصرف گل در ایران کمتر از 10 شاخه و حدود 7-5 شاخه است. سرانه مصرف گل در کشور هلند 150 شاخه است که یکی از پر مصرف ترین کشورها در زمینه مصرف گل و گیاه است. سرانه مصرف گل در ایران کمتر از 10 شاخه است این در صورتی است که حدود 10 میلیارد گل شاخه بریده در سال در ایران تولید می شود. همچنین نرخ در آمد زایی از گل و گیاه در ایران سالانه یک میلیارد دلار است که در کشورهای اروپایی 200 میلیارد دلار است و این نرخ در ایران بسیار پایین است. کشور‌هایی چون آلمان، ایالات‌متحده، فرانسه، انگلیس، هلند، ژاپن، ایتالیا و سوئیس سهم به سزایی از صادرات جهانی گل را به خود اختصاص داده‌اند. هلند به‌تنهایی هر سال بیش از هفت‌ میلیارد دلار از صادرات گل درآمد دارد. ایران هفدهمین کشور تولیدکننده گل و گیاه جهان است، اما رتبه صد و هفتم بازارهای صادراتی را به خود اختصاص داده است و به‌ رغم بالا بودن کیفیت گل‌های تولیدی به‌ دلیل قیمت بالای آن در بازارهای جهانی مشتری ندارد.

معرفی گل‌ های ملی ایران

گل های ملی ایران چهار گل نیلوفر آبی، گل محمدی و گل لاله است. در حال حاضر اکثر کشور ها دارای گل ملی هستند. گل رز یکی از محبوب ترین گل های شاخه بریده است که در بیشتر کشور ها به عنوان گل ملی ثبت شده است.

نظرات بازدیدکنندگان