گل بنفشه آفریقایی را بیشتر بشناسیم

گل بنفشه آفریقایی را بیشتر بشناسیم

گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی

گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی (African violets) با نام علمی Saint paulia بومی مناطق گرمسیری آفریقای شرقی است و یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی گلدار است که دارای برگ های سبز مخملی و کرک دار است. رنگ گل های بنفشه آفریقایی بسیار متنوع و به رنگ های قرمز، بنفش، صورتی، آبی، سفید و ... دیده می شود. رنگ پرچم گل ها طلایی رنگ بوده و از وسط گلبرگ ها ظاهر می شود. بنفشه آفریقایی از گیاهان آپارتمانی دائم گل است و اگر در شرایط نگهداری مناسب قرار بگیرد در طول سال می تواند گلدهی داشته باشد. گل های بنفشه آفریقایی هم به صورت کم پر و هم به صورت پرپر وجود دارد. این گیاه نسبت به طول روز بی تفاوت است و می تواند همیشه گل داشته باشد.

خرید گل بنفشه آفریقایی، قیمت گل بنفشه آفریقایی صورتی ارزان قیمت

روش های نگهداری بنفشه آفریقایی

نور مناسب بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی نیاز به نور متوسط و غیر مستقیم دارد. برای این که رشد گیاه بهتر باشد و گلدهی خوبی داشته باشد بهتر است محیط پر نور باشد ولی به هیچ عنوان نور مستقیم آفتاب بر روی گل نتابد زیرا موجب صدمه به گل و برگ گیاه می شود. اگر میزان نور محیط کم باشد گیاه گل های خود را از دست می دهد. اگر محیط شما نور کافی ندارد از نور مصنوعی و لامپ های فلورسنت برای تامین نور گیاه استفاده کنید.

آبیاری مناسب بنفشه آفریقایی

این گیاه نسبت به آبیاری زیاد حساس است به صورتی که اگر در زمان آبیاری آب بر روی برگ های آن بریزد، برگ هایش دچار قارچ شده و پوسیده خواهند شد. بهتر است برای آبیاری بنفشه آفریقایی از بالای گلدان اقدام به آبیاری نکنیدو در زیر گلدانی گلدان یک جزیره با سنگریزه درست کنید و جهت آبیاری زیر گلدانی را پر از آب کنید و گلدان را حدود 20 دقیقه بر روی سنگریزه ها قرار دهید به نحوی که سوراخ های زهکش باز باشند تا بتوانند رطوبت لازم را به ریشه ها برسانند. برای آبیاری مجدد اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود.

دمای مناسب بنفشه آفریقایی

دمای مناسب این گیاه بین 24-18 درجه سانتی گراد است. در این دما گیاه هم رشد مناسبی خواهد داشت هم گلدهی با کیفیت.

رطوبت مناسب بنفشه آفریقایی

محیط با رطوبت متوسط نیاز رطوبتی این گیاه را تامین می کند و نیاز به تامین رطوبت بیشتر نیست. بنفشه آفریقایی نسبت به خشکی هوا مقاوم است. بهتر است برای این که محیط رطوبت لازم برای این گیاه و مابقی گیاهان را تامین کند یک ظرف آب درباز در کنار گلدان هایتان قرار دهید تا آب با دمای معمولی محیط تبخیر شده و نیاز رطوبتی گیاهان با رطوبت متوسط را رفع کند. به هیچ عنوان برای تامین رطوبت بنفشه آفریقایی از اسپری آب و غبارپاشی روی برگ ها استفاده نکنید، این گیاه بسیار نسبت به آب بر روی برگ هایش حساس است.

خاک مناسب بنفشه آفریقایی

بهتر است خاک بنفشه آفریقایی تا حدودی اسیدی باشد تا بتواند گلدهی بهتری داشته باشد. ترکیب های مختلفی برای خاک بنفشه آفریقایی پیشنهاد می شود اما بهترین ترکیب خاک، خاکی است که دارای پیت موس، پرلیت و کوکوپیت باشد. این خاک ها بسیار استریل هستند و به دلیل داشتن زهکش قوی باعث جریان هوا در ریشه های گیاه شده و عمل اکسیژن رسانی به خاک به خوبی انجام شود.

تغذیه مناسب بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی از گیاهان آپارتمانی گلدار است و معمولا گیاهان آپارتمانی گلدار برای این که بتوانند رشد مطلوب و گلدهی مناسبی داشته باشند نیاز به تغذیه و کوددهی دارد. بهتر است از کود مخصوص بنفشه آفریقایی که به صورت محلول در آب است و حاوی عناصر مورد نیاز این گیاه از جمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم است استفاده کنید. هر چه میزان فسفر کود بیشتر باشد گلدهی گیاه بهتر خواهد بود. البته برای استفاده از کود حتما طبق دستور ذکر شده روی بسته بندی عمل کنید. استفاده بیش از حد کود موجب مسمومیت گیاه و اختلال در رشد گیاه می شود. در زمان گلدهی کوددهی باید کمتر از زمانی که گیاه گل ندارد استفاده شود.

بنفشه آفریقایی بنفش، خرید گیاه بنفشه آفریقایی، قیمت گل بنفشه آفریقایی بنفش

تکثیر بنفشه آفریقایی

برای تکثیر و ازدیاد بنفشه آفریقایی از سه روش کاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته می توان استفاده کرد.

روش قلمه برگ

روش قلمه برگ یکی از بهترین و آسان ترین روش های تکثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تکثیر فصل تابستان است در این روش ابتدا باید بهترین برگ ها را انتخاب کرد و آن ها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ به صورت اریب جدا کرد، برگ بریده شده را باید از ناحیه دُمبرگ در بستر ماسه یا پودر هورمون ریشه زایی قرار داد تا ریشه دار شود. قلمه ها را در خاک هم می توان ریشه دار کرد. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه برداشت شوند. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتی گراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی که قلمه ها در آن کاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعت ریشه زایی کمک می کند. در شرایط مناسب، قلمه برگ پس از 30-15 روز دارای ریشه می شود.

روش تقسیم بوته

تقسیم بوته یکی دیگر از روش های تکثیر گیاه بنفشه آفریقایی است. زمانی که گیاه به رشد کافی رسید از کنار بوته مادری پاجوش های کوچکی تولید می شود که با جدا کردن هر یک از این پاجوش ها و انتقال آن ها به گلدان جدید می توانید یک گیاه جدید بنفشه آفریقایی پرورش داد. اگر پاجوش ها ریشه دار نبودند قبل از کاشت در گلدان جدید باید در بستر مناسب ریشه دهی قرار بگیرند و پس از ریشه دار به گلدان جدید انتقال داده شوند.

روش کشت بذر

برای تکثیر به روش کشت بذر باید نور و درجه حرارت تنظیم شود. میزان نور لازم برای جوانه زنی بذر ها روزانه به مدت 12 ساعت است و درجه حرارت باید بین 25-20 درجه باشد، همچنین رطوبت باید متوسط باشد. پس از حدود 30-10 روز بذر ها شروع به جوانه زنی می کنند.

قیمت گل طبیعی بنفشه آفریقایی ارغوانی، خرید گل بنفشه آفریقایی ارزان قیمت

عوارض و درمان گیاه بنفشه آفریقایی

1-گل های بنفشه آفریقایی ریز و متفرق هستند

گل های پژمرده را حذف و گیاه را کوددهی کنید.

2-لکه های قهوه ای روی برگ های بنفشه آفریقایی مشاهده می شوند

غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام شود.

3-گیاه بنفشه آفریقایی سالم ولی بطور ناگهانی زرد شده است

گاز آشپزخانه و یا گاز نفت و هوای کثیف عامل آن است. گیاه را به هوای مملو از اکسیژن انتقال دهید.

4-برگ های بنفشه آفریقایی پیچیده، خشک و خم شده اند

علت هوا گرم و خشک و کمبود آبیاری است. گیاه به محیط خنک تر انتقال داده شود و میزان آبیاری افزایش یابد.

5-برگ های بنفشه آفریقایی پژمرده و خم می شوند

هوا سرد است. گیاه به محل گرمتری منتقل شود.

6-تمام شرایط برای بنفشه آفریقایی مساعد ولی گیاه گل نمی دهد

گیاه نیاز به تغذیه و کوددهی دارد.

روش نگهداری گل طبیعی بنفشه آفریقایی، آموزش پرورش و درمان بیماری گیاه بنفشه آفریقایی

7-گل های بنفشه آفریقایی شفاف و کم رنگ شده اند

عامل آن غبار پاشی است. این گیاه غبار پاشی نشود.

8-گل ها و برگ های گیاه بنفشه آفریقایی پوسیده شده اند

آبیاری بیش از اندازه است. در تمام طول سال هفته ای دوبار آبیاری کافی است.

9-برگ های جدید ریز و تعداد آنها زیاد است

احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان بنفشه آفریقایی با یک گلدان بزرگتر تعویض شود.

10-گیاه بنفشه آفریقایی سالم است اما گل نمی دهد

گلدان خیلی بزرگ انتخاب شده است. از گلدان مناسب استفاده کنید. پس از خارج شدن ریشه های گیاه از سوراخ های زهکش اقدام به تعویض گلدان کنید.

11-برگ های بنفشه آفریقایی رنگ پریده هستند

نور زیاد است و احتیاج به کود دهی دارد. گیاه به محلی با نور غیر مستقیم منتقل شود.

12-برگ های بنفشه آفریقایی سیاه می شوند

عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. به هیچ وجه از این مواد استفاده نشود. برای تمیز کردن برگ ها فقط از یک دستمال نرم و مرطوب استفاده کنید.

آفات و بیماری های بنفشه آفریقایی

کنه ی سیکلامن (Cyclamen Mites)

کنه سیکلامن خاکستری رنگ بوده و اگر به گیاه حمله کند به زودی گیاه را از بین می برد به علت این که از شیره گیاهی ساقه و جوانه ها تغذیه می کند و خیلی سریع موجب بد شکل برگ ها و افتادگی ساقه می شود. کنه سیکلامن کیفیت گل ها را هم کاهش می دهد و موجب گره دار شدن و پیچش برگ ها می شود. گیاه را با الکل و یا مواد شوینده به غلظت کم شستشو دهید و از مابقی گیاهان دور کنید.

آموزش نگهداری گیاه بنفشه آفریقایی، آموزش پرورش گل بنفشه و درمان بیماری بنفشه آفریقایی

زنگ بوتریتیس (Botrytis Blight)

زنگ بوتریتیس از بیماری های قارچی بوده که پس از حمله به گیاه بنفشه آفریقایی موجب می شود که برگ های این گیاه حالت زنگ زدگی پیدا کنند. زنگ بوتریتیس باعث ایجاد لکه هایی قهوه ای رنگ و یا خاکستری بر روی برگ ها می شود. این بیماری در شرایط رطوبت بالا، گرما و تهویه نامناسب ایجاد می شود. بهتر است برای جلوگیری از شیوع این بیماری برگ های آسیب دیده و آلوده شده را حذف کرده و گیاه را به مکانی خنک تر با تهویه مناسب انتقال دهید. با نظر یک گیاهپزشک از قارچ کش سیستمیک استفاده کنید. در زمان آبیاری دقت کنید به هیچ وجه آب بر روی برگ ها ریخته نشود زیرا موجب ایجاد بیماری های قارچی و شیوع بیماری به کل قسمت های گیاه می شود.

تریپس (Thrips)

تریپس از آفت های رایج گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی ا ست. تریپس ها در بافت های گیاه تخم ریزی می کنند و معمولا در داخل پرچم های گیاه زندگی می کنند. تریپس بسیار ریز بوده و به راحتی گیاهان دیگر را آلوده می کند. اگر گیاه شما به این بیماری دچار شد سریع گلدان آن را از مابقی گیاهان دور کنید و برگ و بوته های آلوده را حذف کنید.

شپشک ها (Mealy bugs)

شپشک ها حشرات کوچک و سفید رنگی هستند که در زمان آبیاری بیش از حد به بنفشه آفریقایی حمله می کنند. معروف ترین شپشک، شپشک آرد آلود است که بدنی سفید و پودری شکل دارد و در محل گره و اتصال دمبرگ به ساقه اصلی و همین طور در پشت برگ ها زندگی می کند و تارهایی پنبه ای چسبناک بر روی گیاه ایجاد می کند. شپشک آردآلود با تغذیه و مکیدن شیره گیاهی، گیاه را ضعیف کرده و در نهایت از بین می برد. برای جلوگیری از تکثیر و ازیاد شپشک بهتر است قسمت هایی که پنبه ای شکل شده را با یک دستمال مرطوب آغشته به الکل تمیز کنید و پس از مراجعه به گیاه پزشک از سموم مخصوص استفاده کنید.

نگهداری گل بنفشه آفریقایی، آموزش پرورش گیاه بنفشه آفریقایی

سفیدک پودری

اگر گیاه را بیش از حد آبیاری کنید و در زمان آبیاری آب بر روی برگ ها ریخته شود به مرور زمان موجب ایجاد بیماری سفیدک پودری می شود که یک بیماری قارچی بوده و لکه هایی سفید رنگ بر روی برگ ها ایجاد می کند. بهتر است گیاه به اندازه کافی آبیاری شود و در شرایط گرم و مرطوب قرار نگیرد. از یک قارچ کش مناسب زیر نظر گیاهپزشک برای درمان این بیماری استفاده کنید.

خرید اینترنتی گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی

خرید اینترنتی گل آپارتمانی بنفشه آفریقایی و سفارش آنلاین گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی با بهترین کیفیت و قیمت همراه با ارسال رایگان در محل مورد نظر با فروشگاه اینترنتی گل و گیاه پارسی گل

خرید گل آپارتمانی بنفشه آفریقایی بنفش،صورتی و ارغوانی و قیمت گل طبیعی و گیاه آپارتمانی

نظرات بازدیدکنندگان