چگونه گیاهان پژمرده را سرحال و شاداب کنیم

چگونه گیاهان پژمرده را سرحال و شاداب کنیم

چطور گیاهان پژمرده را شاداب و سرحال کنیم؟

از نگرانی های همیشگی افرادی که به گل و گیاه علاقه دارند و تعداد زیادی گل و گیاه در منزل و محیط کار خود نگهداری می کنند پژمرده شدن و یا خشک شدن ناگهانی گیاهان است. زمانی که گلها و گیاهان شروع به پلاسیده یا پژمرده شدن می کنند و دچار خشکیدگی می شوند دلیل بر این نیست که گیاه به طور کامل از بین رفته است. گاهی اوقات با وجود خشکیدگی زیاد گیاه و پژمرده شدن بیش از حد آن می توان گیاه را زنده کرد و به حالت اولیه آن بازگرداند.

بلافاصله پس از دیدن نشانه هایی از پژمرده شدن و پلاسیده شدن گیاه نباید سریع وارد عمل شوید و مکان گیاه را تغییر دهید یا شروع به آبیاری کردن بیش از حد کنید. اگر هر تغییر ظاهری در گلدان گل خود مشاهده کردید لازم است قبل از دست زدن به هر اقدامی گیاه را به طور دقیق بررسی کنید. پس از بررسی کامل گیاه از روش هایی که در ادامه متن ذکر می شود برای بازگرداندن گیاه به حالت اولیه استفاده کنید.

چطور گیاهان پژمرده را سرحال و شاداب کنیم، روش های سرحال کردن و شاداب کردن گل و گیاه

آیا می توان گیاه خشکیده و پژمرده را سرحال کرد؟

بله حتما می توان گیاهی که خشک شده و یا در حال پژمرده شدن هست را سرحال و شاداب کرد. اگر متوجه شدید که گیاه شما به طور ناگهانی دچار تغییرات ظاهری شده و در حال از بین رفتن است لطفا موارد زیر را بررسی کنید و پس از بررسی اقداماتی که ذکر می شود را انجام دهید.

1- بررسی ظاهر گیاه

بلافاصله پس از دیدن تغییر حالت گیاه و گلدان گل خود گیاه را به صورت دقیق باید بررسی کنید. برگ ها و ساقه گیاه را بررسی کنید که آفت یا حشره ای روی آن مشاهده نشود. اگر حضور آفتی را برروی گیاه خود مشاهده نکردید به سراغ خاک گلدان بروید و خاک را به طور کامل بررسی کنید که لکه های سفید یا قهوه ای رنگ به صورت کپک بروی خاک گلدان نباشد. در صورتی که آفت یا کپکی را مشاهده کردید باید حتما به گیاهپزشک مراجعه کرده تا آفت به طور دقیق مشخص شود و روش های مبارزه با آفت شروع شود.

2- بررسی زهکش (سوراخ های انتهای گلدان)

از دلایلی که می تواند سریع به گیاه شما صدمه وارد کند و گیاه را از بین ببرد باز نبودن سوراخ های انتهای گلدان است. باز نبودن زهکش گلدان موجب می شود آب اضافی گلدان خارج نشود و در اثر ماندن آب اضافی در گلدان ریشه گیاه دچار فساد شده و اکسیژن لازم را دریافت نکند که بلافاصله به گیاه صدمه وارد کرده و گیاه را از بین خواهد برد. اگر ریشه را پوسیده دیدید سوراخ های زهکش گلدان را باز کنید و میزان آبیاری را تا حدودی کاهش دهید تا رطوبت بیش از حد خاک گلدان کمتر شود.

چگونه گیاهان مرده و پلاسیده را دوباره زنده کنیم، شاداب کردن گیاهان بیمار و صدمه دیده

3- بررسی مکان نگهداری گیاه

مکان نگهداری گلدان گیاه خود را به طور دقیق بررسی کنید. میزان تابش نور آفتاب در طول روز، گرما و سرمای محیط، تهویه و تبادل اکسیژن محیط را بسنجید. با توجه به تغییر فصل و تغییر دمای هوا حتما مکان نگهداری گیاه خود را ارزیابی کنید. برخی از گل ها به سرمای هوا حساس اند پس اگر نزدیک پنجره قرار دارند که هوای سرد به گیاه منتقل می شود بهتر است که مکان گلدان به محیطی گرمتر انتقال یابد همین مورد برای فصل گرم هم صدق می کند. اگر مکان نگهداری گیاه شما در فصول سرد سال نور زیادی دریافت نمی کرده و وارد فصل گرما شده اید و آفتاب بیش از حد بروی گیاه می تابد گیاه نیاز به تغییر مکان دارد. گاهی اوقات خشکیده شدن و پژمرده شدن ناگهانی گیاه می تواند از گرمای بیش از حد، سرمای بیش از حد، تغییرات دمای ناگهانی، تهویه نامناسب و عدم تبادل اکسیژن لازم باشد که به ناگهان برای محیط و گیاه بوجود می آید.

4- بررسی برنامه تغذیه گیاه

اکثر گیاهان علاوه بر تامین مواد تغذیه ای خود از داخل خاک نیاز به کوددهی و تغذیه مصنوعی نیز دارند. بهتر است زمان کوددهی برای گیاهان در فصول رشد آنها انجام شود. فصل بهار و تابستان فصول رشد برای اکثر گیاهان است و در این فصل به خوبی می توانند تغذیه ای که از طریق کوددهی دریافت می کنند را جذب کنند و رشد زایشی و رویشی خوبی داشته باشند. از این رو اگر به یکباره گیاه شما دچار حالت پژمرده و پلاسیده شدن شد برنامه تغذیه ای گیاه را مورد بررسی قرار دهید که آیا تابحال گیاه شما تغذیه مناسب خود را دریافت کرده است یا خیر. کمبود تغذیه می تواند گیاه را به طور کلی از بین ببرد.

5- بررسی خاک گلدان

خاک گلدان را به طور دقیق بررسی کنید. گاهی اوقات اگر خاک مناسب برای گیاه خود انتخاب نکرده باشید پس از مدتی گیاه دچار مشکل شده و از بین می رود. هر گیاهی نیازمند ترکیب خاک مخصوص خود است. برخی گیاهان خاک های سبک را می پسندند و برخی دیگر خاک های سنگین را می پسندند پس زمانی که گلی را خریداری می کنید اطلاعات لازم برای نگهداری و نوع خاک گیاه را به دست آورید. اگر خاک گلدان به موقع تعویض نشود پس از مدتی به علت تجمع بیش از حد املاح و یا شوری، خاک غیر قابل استفاده شده برای گیاه و به ریشه گیاه صدمه وارد خواهد کرد. سفت شدن بافت خاک نیز از مشکلات خاک گلدان خواهد بود که اجازه نمی دهد آب و اکسیژن لازم درخاک حرکت داشته باشد و باعث ایجاد ضربه جدی به گیاه می شود.

روش های سرحال و شاداب کردن گیاه پژمرده و پلاسیده

چگونه گیاه صدمه دیده و پژمرده را دوباره سرحال کنیم؟

پس از بررسی دقیق گیاه از لحاظ ظاهری، نیازهای تغذیه ای، مکان نگهداری و خاک گلدان لازم است اقدامات اولیه برای سرحال کردن و شاداب کردن دوباره گیاه انجام دهید.

1- تغییر مکان نگهداری گیاه در صورت مکان نامناسب

پس از بررسی های که انجام دادید و متوجه شدید علت صدمه دیدن گیاه شما می تواند از مکان و محیط نگهداری آن باشد به صورت تدریجی مکان نگهداری گیاه را تغییر دهید. دقت کنید که برای تغییر مکان نگهداری گیاه به صورت یک باره و ناگهانی این کار را نکنید زیرا گیاه دچار شوک جابه جایی می شود. بهتر است برای تغییر مکان به صورت تدریجی این کار را انجام دهید.

2- تعویض خاک گلدان در صورت خاک بیمار

اگر خاک را بررسی کنید و متوجه شدید که خاک گلدان مشکل دارد بهتر است در اولین فرصت ممکن خاک گلدان را تعویض کنید. برای تعویض خاک گلدان حتما نوع خاکی که انتخاب می کنید باید متناسب با گیاه شما باشد، از یک نوع خاک برای تمامی گیاهان خود استفاده نکنید، هر گیاهی نیازمند ترکیب خاک مخصوص خود است.

3- از بین بردن آفات و حشرات گیاه

اگر متوجه شدید که گیاه شما بیمار شده و آفت زده حتما به گیاهپزشک مراجعه کرده تا آفت دقیقا شناسایی شود و راه های مبارزه پیشنهاد شود. اگر برای پیدا کردن گیاهپزشک معتبر نیازمند زمان بیشتری هستید می توانید چند عمل اولیه انجام دهید تا از پیشرفت بیماری در گیاه جلوگیری کنید. میزان آبیاری گیاه را تا حدودی کاهش داده و از غبارپاشی گیاه جدا پرهیز کنید. برگ ها و ساقه گیاه که دچار آفت شده را تا جای ممکن از گیاه جدا کنید، گیاه را با پنبه آغشته به الکل و پودر صابون شستشو دهید تا حدودی بتوانید حشرات و آفات را از بین ببرید.

4- تامین درست نیازهای حیاتی گیاه

گیاه شما به آبیاری، نور، تغذیه و دمای خاص خود نیاز دارد اگر به هر دلیلی یکی از نیازهای حیاتی گیاه به درستی تامین نشده و موجب صدمه به گیاه شده سعی کنید در اولین فرصت ممکن نیاز ضروری گیاه را به درستی تامین کنید. 

آموزش شاداب کردن و سرحال کردن گیاهان خشکیده و پژمرده

عوامل آسیب رسان به گیاه و راه حل ها

1- آبیاری بیش از حد یا کمبود آبیاری

آبیاری بیش از حد و غرقابی کردن گیاه موجب فساد و پوسیدگی ریشه شده که در نهایت باعث پلاسیده شدن گیاه، شل شدگی ساقه و برگ، قهوه ای شدن برگ ها و از بین رفتن ریشه می شود. همانطور که آبیاری بیش از حد به گیاه صدمه وارد می کند کمبود آبیاری نیاز باعث ایجاد تنش های خشکی به گیاه شده از نشانه های کمبود آبیاری خشک شدن برگ ها، زرد شدن برگها، خشک شدن خاک و ... می باشد. هر گیاهی نیاز به آبیاری مخصوص به خود را دارد همه گیاهان را به یک روش آبیاری نکنید و برای هر گیاه یک برنامه مشخص و زمان بندی شده برای آبیاری در نظر بگیرید.

2- نور بیش از حد یا کمبود نور

نور یکی از اصلی ترین عوامل حیاتی برای زندگی یک گیاه است. گیاه خود را به طور کامل بشناسید و اطلاعات لازم برای نگهداری از آن را به دست آورید. هر گیاهی را با توجه به نیاز نوری آن در مکان مناسب از لحاظ تابش نور قرار دهید. نور بیش از حد موجب سرسوزی برگ ها، خشک شدن گیاه، زرد شدن برگ ها می شود و نور کم موجب علفی شدن ساقه، نازک شدن برگ و ساقه، برگ های ریز و... می شود.

چگونه گیاهان پژمرده را سرحال کنیم، روش های شاداب کردن گیاهان خشکیده

3- اختلاف دمای شدید

گیاهان خود را در مکانی قرار دهید که از لحاظ دمایی تغییرات شدید نداشته باشند. مکان هایی که به طور ناگهانی سرد و گرم می شوند اصلا مناسب نگهداری گل و گیاه نیستند. بهتر است که گل و گیاه در محیطی قرار بگیرند که دمای متعادلی داشته باشد. دمای بالا موجب سوخته شدن برگ، شل شدگی ساقه و قهوه ای شدن برگ ها می شود و دمای پایین موجب یخ زدگی برگ و ساقه، پلاسیده شدن برگ و ساقه و افتادگی گل می شود.

4- تغذیه بیش از حد یا کمبود تغذیه

گیاهان نیز مانند بقیه جانداران نیاز به تغذیه مناسب برای رشد مطلوب دارند. کمبود تغذیه در گیاه موجب می شود سیستم رشدی گیاه دچار اختلال شود. از عوامل کمبود تغذیه رشد نامناسب برگ و ساقه، میوه ندادن، گل ندادن، برگ های ریز و ضعیف، ریزش شدید برگ و ... است. همانطور که کمبود تغذیه آسیب جدی به گیاه وارد می کند تغذیه بیش از حد نیز باعث مسموم شدن گیاه و صدمه به گیاه می شود. استفاده بیش از حد از کودهای تقویتی میزان املاح موردنیاز گیاه در خاک را به طور ناگهانی افزایش داده و خاک و ریشه گیاه قادر به هضم این میزان از املاح نیستند، در نتیجه گیاه مسموم شده و از بین خواهد رفت.

نظرات بازدیدکنندگان