همه چیز درباره گیاه آپارتمانی سانسوریا

همه چیز درباره گیاه آپارتمانی سانسوریا

معرفی گیاه آپارتمانی سانسوریا

گیاه سانسوریا (Sansevieria) که به نام های زبان مادر شوهر و شمشیری هم مشهور هست از با دوام ترین گیاهان آپارتمانی می باشد که مقاومت بالایی دارد و به راحتی می توان از آن در فضای منزل یا محیط کار استفاده کرد. سانسوریا دارای برگ های شمشیری است که مقاوم به نور کم و خشکی می باشد. برگ های کشیده و بلند سانسوریا به فرم گوشتی و آبدار بوده و نیاز به آبیاری بالایی ندارد. گیاه سانسوریا را به دلیل این که ارتفاع بلندی دارد در کنار ستون ها و راهروهای طولانی قرار دهید تا دید بهتری داشته باشد. سانسوریا دارای گونه های مختلفی از جمله سانسوریا لاله ای (سانسوریا پا کوتاه)، سانسوریا لوله ای، سانسوریا بلک، سانسوریا ابلق و... می باشد. سانسوریا یکی از قوی ترین تصفیه کننده های هوا است و اکسیژن بالایی را در محیط تولید می کند. از این رو اکثر کارشناسان وجود آن را در اتاق خواب برای آرامش بیشتر و تلطیف هوای اتاق خواب توصیه می کنند. این گیاه همیشه سبز در از بین بردن گازهای سمی و آلوده همچون تولوئن و فرمالدئید نیز موثر است.

گیاه گلدانی سانسوریا ابلق، سفارش اینترنتی گل سانسوریا با گلدان سرامیکی، قیمت گیاه سانسوریا

مشخصات ظاهری گیاه سانسوریا

سانسوریا از گیاهان ریزوم دار است. دارای برگ های ضخیم و گوشتی به رنگ های سبز تیره و سبز روشن با رگه های سفید، نقره ای و طلایی رنگ است. برگ های سانسوریا ضخیم، کشیده و شمشیری هستند. البته گونه های دیگر سانسوریا ظاهر متفاوتی دارند. از نمونه های پاکوتاه سانسوریا گونه سانسوریا لاله ای می باشد که دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره و قامتی کوتاه است. گونه سانسوریا لوله ای یکی دیگر از گونه های سانسوریا است که جدیدا به شکل سانسوریا رنگی وارد بازار شده است و علاقه مندان زیادی را به سمت خود جذب کرده است. سانسوریا از لحاظ نگهداری مشابه کاکتوس ها بوده و به خوبی می تواند در هوای گرم و خشک دوام داشته باشد. این گیاه مشابه خانواده کاکتوس ها نیاز به آبیاری بالایی ندارد و بهتر است برای خاک آن از خاک کاکتوس استفاده کرد.

سفارش آنلاین گیاه آپارتمانی سانسوریا، قیمت گیاه سانسوریا، خرید اینترنتی انواع گل سانسوریا

روش های نگهداری گیاه سانسوریا

نور مناسب گیاه سانسوریا

سانسوریا نیاز به نور بالایی ندارد و مقاوم به سایه و نور پایین است. این گیاه تحمل نور بالا را ندارد و برگ های آن در نور بالا دچار سر سوختگی می شود. پس بهتر است مکانی با نور غیر مستقیم و سایه برای این گیاه در نظر بگیرید.

آبیاری مناسب گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا به علت داشتن برگ های گوشتی و آبدار نیاز به آبیاری بالایی ندارد. اگر میزان آبیاری برای این گیاه بالا باشد موجب فساد ریشه و از بین رفتن برگ های آن می شود. بهتر است در فصل زمستان هر دو هفته یک بار آبیاری انجام شود و در فصل تابستان هفته ای یک بار. پس از هر بار آبیاری دقت کنید که آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود و آب اضافی در گلدان جمع نشود.

دمای مناسب گیاه سانسوریا

به سرمای بیش از حد حساس است و در سرما دچار یخ زدگی می شود. دمای مطلوب این گیاه بین 16 تا 24 درجه می باشد.

رطوبت مناسب گیاه سانسوریا

سانسوریا نیاز به رطوبت بالایی ندارد. در زمان آبیاری دقت کنید که به هیچ وجه آب بر روی برگ ها ریخته نشود. آبیاری رطوبت لازم این گیاه را تامین می کند.

انواع گل سانسوریا با قیمت ارزان، خرید اینترنتی گیاه سانسوریا مقاوم با قیمت ارزان

تکثیر گیاه سانسوریا

سانسوریا را می توان به روش قلمه برگ، تقسیم ریشه و جدا کردن پاجوش ها تکثیر کرد. روش قلمه برگ معمول و البته آسان تر هست. نکته قابل توجه در قلمه برگ، اگر سانسوریا شما ابلق است و مایلید که گیاه جدید نیز مشابه گیاه مادر برگ ابلق باشد پس از این که قلمه برگ را از گیاه مادر گرفتید انتهای قلمه را برش مثلثی بزنید که پس از رشد قلمه، گیاه جدید بتواند برگ هایی دو رنگ و ابلق داشته باشد. بهتر است قلمه هایی که از برگ می گیرد حداقل بین 3 تا 7 سانتی متر ارتفاع داشته باشند و در بستر ماسه یا هورمون ریشه زایی ریشه دار شوند تا ریشه دهی قوی تر و سالم تری داشته باشند.

سفارش اینترنتی گل سانسوریا، خرید آنلاین گیاه آپارتمانی سانسوریا و قیمت گل سانسوریا

عوارض و درمان بیماری گیاه سانسوریا

1- برگها رنگ پریده و نقوش آنها از بین رفته است

عامل می تواند نور کم باشد و یا اینکه گیاه به تغذیه نیاز دارد.

2- لکه های قهوه ای روی برگها

علت از آبیاری بیش از حد می باشد. برای رفع این حالت آبیاری را کاهش دهید و بین دو آبیاری خاک گلدان خشک گردد و پس از خشک شدن خاک گلدان مجدد اقدام به آبیاری شود.

3- خشک شدن و قهوه ای شدن برگها

دلیل این حالت از آبیاری کم و یا گرمای بیش از حد است. برای درمان این عوامل را رفع کنید و گیاه را محیط خنک تری انتقال دهید.

4- برگهای بد شکل با حاشیه جویده شده

احتمالا گیاه دچار آفت شده است. به گیاهپزشک مراجعه کنید و پس از تشخیص دقیق آفت از سموم مناسب استفاده کنید.

5- برگهای جدید نرم و آبکی هستند

دلیل این حالت برگ ها می تواند تغذیه بیش از اندازه باشد. اگر برنامه کوددهی دارید برای این گیاه فقط در فصل بهار و تابستان انجام شود.تغذیه گیاه را طبق دستور استفاده کنید، اگر بیش از حد گیاه را کوددهی کنید دچار مسمومیت شده و از بین خواهد رفت.

قیمت گل آپارتمانی سانسوریا ابلق، فروش آنلاین گیاه گلدانی سانسوریا ابلق

6- برگها از قاعده می پوسند

آبیاری بیش از حد و باتلاقی شدن خاک موجب این حالت می شود. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود و حتما آب از زیر گلدان خارج شود.

7- برگهای سیاه رنگ و آبکی

ممکن است هوای محیط بیش از حد سرد باشد و برگ ها دچار یخ زدگی شده باشند. گیاه را به محیطی با دمای متعادل تر انتقال دهید.

8- نقاط قهوه ای روی برگها

اگر از مواد براق کننده استفاده می کنید به هیچ عنوان در نور مستقیم آفتاب این کار را نکنید. در کل بهتر است از مواد براق کننده استفاده نشود برای تمیز نمودن برگ ها از دستمال مرطوب و کمی الکل استفاده کنید.

9- لکه های قهو ه ای روی برگها و خشک شدن حاشیه آنها عامل

علت هوای گرم و محیط خشک هست شرایط متعادل تری برای گیاه ایجاد کنید.

10- زخمهای سفید پنبه ای شکل روی برگها

دلیل این حالت می تواند آفت باشد. پس از بررسی دقیق و شناسایی آفت روش های مبارزه را شروع کنید.

نظرات بازدیدکنندگان