هشت ترفند خشک کردن گل طبیعی

هشت ترفند خشک کردن گل طبیعی

8 روش خشک کردن گل طبیعی

نگهداری گل طبیعی به همان شادابی و طراوت روز اول برای مدت کوتاهی امکان پذیر است. راه های مختلفی آموزش داده می شود که می توان با استفاده از آن طول عمر گل های طبیعی را بیشتر کرد ولی تمامی این راه ها نمی تواند گل طبیعی را برای همیشه و مدت زمان زیادی نگه دارد. به همین دلیل بهترین راه خشک کردن گل های طبیعی است. پس از آن که به اندازه کافی از دیدن شادابی و طراوت گل های خود لذت بردید و قبل از پلاسیده شدن گل به طور کامل و از دست دادن طراوت گلبرگ ها، بهتر است که برای نگهداری گل ها به مدت طولانی تر و استفاده تزیینی از روش خشک کردن گل استفاده کرد که با حفظ ظاهر زیبای گل، گل هایی خشک، ماندگار و زیبا داشته باشید.

نکات خشک کردن گل طبیعی

1- با یک روش نمی توان گل های متفاوت را خشک کرد. برخی گل ها روش خشک کردن متفاوتی نسبت به بقیه گل ها دارند.

2- بعضی از گل ها امکان خشک کردن ندارن و با روش هایی که توضیح داده می شود نمی توان این گل ها را خشک کرد.

3-گل هایی که غنچه تر هستن در زمان خشک کردن زیبا تر می شوند و فرم ظاهری زیباتری خواهند داشت. بهتر است قبل از این که گل کامل باز شود و کیفیت گلبرگ های آن کاهش پیدا کند برای خشک کردن گل اقدام کنید.

آموزش کامل ساده ترین روش های خشک کردن گل طبیعی

1- خشک کردن گل به روش آویزان کردن در مکان تاریک

برای خشک کردن گل در مکان تاریک، گل ها را از ساقه به صورت وارونه در مکان تاریک آویزان کنید. بهتر است شاخه گل ها با فاصله از همدیگر آویزان شوند و به جایی تکیه داده نشوند که تغییر فرم ندهند. مکان تاریک باید خشک و بدون رطوبت باشد. پس از این که گل ها خشک شدند می تواند مقداری اسپری مو روی گل ها اسپری کرد تا فرم ظاهری گلبرگ ها حفظ شود.

گل خشک کردن و خشک کردن دسته گل عروس با آویزان کردن گل

2- خشک کردن گل طبیعی با اتو

 اگر مایلید که گل های شما سریع تر خشک شوند می توانید از اتو استفاده کنید. برای این کار باید گل ها را بین دستمال کاغذی قرار دهید و چند لایه روزنامه در دو طرف گل قرار دهید و سپس با اتو خشک کنید. در این روش گاهی اوقات گل ها تغییر رنگ می دهند.

خشک کردن دسته گل طبیعی و گل خواستگاری با اتو کردن

3- خشک کردن گل با اسپری مو (تافت مو)

تافت مو و اسپری مو از بهترین مواد برای خشک کردن گل طبیعی و حفظ فرم ظاهری گل است. تک تک گلبرگ ها را اسپری کنید و گل ها را آویزان کنید که به طور کامل خشک شوند.

روش خشک کردن گل طبیعی و خشکاندن دسته گل طبیعی با اسپری مو

4- خشک کردن گل با روش پرس کردن

برای پرس کردن باید فرم گلبرگ ها به صورت تخت باشند شبیه گل ژربرا، آفتابگردان، داوودی و ... و اگر از گل هایی استفاده می شود که فرم گلبرگ هایش تخت نیست باید تک تک گلبرگ ها جدا شوند تا با پرس به زیبایی خشک شوند. برای این کار گلبرگ ها و گل ها بین دو برگ از دستمال کاغذی با ضخامت متوسط قرار بگیرند و روی دستمال یک وسیله سنگین یا کتاب قرار داده شود تا گل بدون تغییر فرم ظاهری اش خشک شود.

روش خشک کردن گل و دسته گل طبیعی عروس با پرس کردن

نحوه خشک کردن دسته گل و آموزش خشکاندن گل با پرس کردن

5- خشک کردن گل در گلیسیرین و آب داغ

 محلول گلیسیرین یکی از بهترین محلول ها برای خشکاندن گل و دسته گل طبیعی است. برای این کار باید یک سوم گلیسیرین را با دو سوم آب و مقداری نمک مخلوط کرد و گل ها را داخل محلول فرو کرد و بیرون آورد. گلیسیرین به حفظ نرمی و لطافت گلبرگ ها کمک می کند.

گل خشک کردن و دسته گل خشک کردن با گلیسیرین

6- خشک کردن گل در ژل سیلیکا

ژل سیلیکا ماده ای مناسب برای گرفتن رطوبت گل است. با استفاده از این ماده می توان به راحتی رطوبت گل ها را گرفت و گل طبیعی را خشکاند. ساقه های اضافی گل ها را حذف کنید و گل ها را به طور کامل در ژل شناور کنید. گلبرگ ها کامل در ژل قرار بگیرند. پس از حدود دو تا سه روز گل ها کامل خشک می شوند.

آموزش روش های مختلف خشک کردن گل و خشک کردن دسته گل با ژل سیلیکا

7- خشک کردن گل با شن و ماسه

مقداری ماسه و شن ساحلی تمیز را خشک کرده و داخل یک ظرف بریزید، گل ها را تک تک با فاصله از همدیگر با شن بپوشانید. بهتر است هوا جریان داشته باشد تا گل ها به خوبی خشک شوند. حدود 10 الی 20 روز طول می کشد که گل ها خشک شوند.

آموزش آنلاین گل خشک کردن و خشک کردن گل طبیعی با شن و ماسه

8- خشک کردن گل در ماکروویو

برای خشک کردن گل با ماکروویو باید از قبل گل ها آغشته شوند به ژل سیلیکا که می توانید از فروشگاه های صنایع دستی خریداری کنید. ژل سیلیکا موجب حفظ فرم ظاهری گل ها می شود. از ظروف مخصوص فر استفاده کنید کف ظرف را با ژل سیلیکا پوشش دهید و گل ها را با فاصله از هم درون ظرف قرار دهید. مقداری ژل روی گلبرگ ها بریزید. قبل از تنظیم دمای ماکروویو روی تعدادی از گلبرگ ها تست کنید، برخی گل ها در برابر گرما مقاومت بیشتری دارند ولی برخی حساس ترند و دچار سوختگی می شوند. پس از خشک شدن کامل گلبرگ ها، گل ها را از ماکروویو خارج کنید و به مدت یک روز در همان حالت قرار دهید. پس از آن با دستمال یا برس ژل سیلیکا را از روی گل ها پاک کنید. بر روی گل ها اسپری مو (تافت مو) بزنید تا شکل ظاهری گل حفظ شود.

خشک کردن دسته گل و سبد گل طبیعی در ماکروویو

نظرات بازدیدکنندگان

  1. ثمین

    من از علاقه مندان گل طبیعی ام و همیشه برای خونم یا روی میز کارم از گل شاخه بریده رز استفاده میکنم ولی خب عمر گل رز کمه و بعد از سه چهار روز پلاسیده میشن خیلی دوس دارم که بیشتر عمر کنن به این فکر نکرده بودم که گل هامو خشک کنم این متنتون که خوندم تصمیم گرفتم بعد از این که گل هام طراوتشون را از دست دادن خشک کنم که بتونم از گل های خشک شده هم برای تزیین و گل آرایی خونم استفاده کنم. خاستم ازتون تشکر کنم مطالبتون خیلی خوبه. سپاس