معرفی 7 گیاه معطر و خوش بو کننده محیط

معرفی 7 گیاه معطر و خوش بو کننده محیط

آشنایی با 7 گیاه معطر و خوش بو کننده محیط

استفاده از گل و گیاه و نگهداری گیاهان در فضای منزل یا محیط کار فواید بسیاری دارد. گیاهان علاوه بر زیباتر کردن محیط اطراف ما انرژی مثبت زیادی را به محیط می بخشند و موجب تلطیف هوا و جذب آلودگی محیط می شوند. تعدادی از گیاهان دارای رایحه ای مطبوع و دل انگیزند که نگهداری از این گیاهان علاوه بر مزایایی که ذکر شد عطری بی نظیری را در فضا پخش می کنند و همین عطر خوش موجب ایجاد حس آرامش و کاهش استرس می شود. به جای استفاده از اسپری های خوش بو کننده شیمیایی بهتر است از گیاهان و گل های طبیعی معطر استفاده کرد. گیاهان و گل های طبیعی دارای عطری طبیعی و ملایم بوده و بسیاری از حساسیت هایی که اسپری های شیمیایی خوش بو کننده در محیط ایجاد می کنند را ندارند و  علاوه بر خوش عطر کردن محیط موجب سر سبزی و ایجاد دکوراسیون طبیعی سبز در محیط می شوند. دیدن برگ های سرسبز گیاهان و گل های رنگین و خوش عطر گل ها، روح را جلا می بخشد و باعث ایجاد حس آرامش و امنیت می شود. اگر محل کار شما محیطی پر استرس و پر تنش است پیشنهاد می کنیم حتما از گیاهان معطر در فضای کاری خود استفاده کنید. در متن زیر به معرفی 7 گیاه معطر و خوش بو کننده محیط می پردازیم.

بهترین گیاهان خوش بو و معطر آپارتمانی، معرفی 7 گل و گیاه آپارتمانی خوش عطر و خوشبو

1- گل  گاردنیا (Gardenia)

گاردنیا یکی از زیبا ترین و خوش عطرترین گل های آپارتمانی است که هم داخل منزل می توان از آن نگهداری کرد و هم در فضای باز و باغچه ها. گاردنیا دارای گل هایی سفید رنگ است که رایحه ای بسیار آرامش بخش و دل انگیز دارد که به دلیل عطر خوشش بسیار محبوب شده است. برگ های گاردنیا به رنگ سبز تیره، چرمی و براق هستند. این گل دارای گونه های بسیاری می باشد که هر کدام از گونه ها روش های نگهداری خاص خود را دارند. گاردنیا نیاز به نور و رطوبت بالا دارد. بازه دمایی 20-16 درجه سانتیگراد دمای مناسبی برای گل گاردنیا است. این گل طالب خاک های اسیدی است. در فصل های بهار و تابستان نیاز به آبیاری منظم و کوددهی دارد. 

آشنایی با 7 گیاه معطر و خوش عطر آپارتمانی، 7 گل آپارتمانی عطری و خوش بو

2- گل شمعدانی معطر (Scented Geraniums)

گل شمعدانی از معروف ترین گل های عطری فضای باز محسوب می شود که می توان از آن در داخل منزل هم استفاده کرد. گونه Scented Geraniums که معروف به شمعدانی عطری است دارای عطر بیشتری بوده و رایحه قوی تر نسبت به بقیه گونه های گل شمعدانی دارد. بیشتر عطر گل شمعدانی از برگ های آن در محیط پخش می شود. علاوه بر گل های شمعدانی برگ های آن نیز عطری است.  این نوع از گل شمعدانی رشد نسبتا بالایی دارد و عطر آن کمی تند است. شمعدانی به نور بالا برای گلدهی با کیفیت تر نیاز دارد. نیازمند خاکی با زهکش مطلوب است. بهتر است محیطی که از این گل نگهداری می شود دارای دمایی متعادل باشد و اختلاف دمای شدیدی نداشته باشد. 

گل و گیاه معطر و خوش عطرترین گل و گیاهان خانگی و آپارتمانی،معرفی 7 گل و گیاه معطر و خوش بو

3- گل یاس (Jasminum polyanthum)

گل یاس گلی معطر و خوش بو است که تقریبا اکثر گونه های آن عطری هستند. گل یاس دارای عطر و رایحه ای شیرین است. گل های یاس هم در گلدان و به صورت آپارتمانی می توانند نگهداری شوند و هم به صورت باغچه ای و در فضای باز. گل یاس نیازمند نور بالای خورشید است. همچنین این گل به رطوبت بالا و دمای بالا برای گلدهی با کیفیت تر نیاز دارد. برگ های گل یاس مرکب بوده و بر روی شاخه های بلند ایجاد می شوند. اکثر گونه های گل یاس دارای گل های ریز بوده و دارای 5 گلبرگ هستند. گل یاس در انواع گل یاس زرد، گل یاس بنفش، گل یاس صورتی، گل یاس سفید و ... وجود دارد.

معرفی 7 گیاه گلدانی خوش بو و معطر آپارتمانی، 7 گیاه خانگی معطر و خوش عطر

4- گل اسطوخودوس (LAVENDER)

گل اسطوخودوس از گیاهان دارویی پر طرفدار است که عطر بی نظیری دارد. این گل علاوه بر ظاهر زیبا و جذابش دارای عطر بی نظیری بوده و عطر این گل موجب دور کردن حشرات و موجودات مزاحم نیز می شود. اسطوخودوس نیاز به نور بالا برای رشد مناسب دارد. اسطوخودوس علاوه بر ایجاد عطری بی نظیر در محیط مصارف خوراکی نیز دارد. رایحه اسطوخودوس بسیار آرامش بخش بوده و باعث از بین رفتن استرس و اضطراب نیز می شود. مالیدن مقداری از روغن اسطوخودوس بر روی پوست باعث می شود که از گزش و نیش حشرات در امان باشید.

آشنایی با 7 گیاه خوشبو و معطر خانگی، معرفی بهترین گیاهان معطر و خوش عطر

5- گیاه رزماری (Rosemary)

گیاه رزماری یکی دیگر از گیاهان دارویی و معطر است که علاوه بر عطر بی نظیرش استفاده دارویی و خوراکی نیز دارد. همچنین از این گیاه برای دور کردن حشرات مزاحم استفاده می شود. رزماری مصارف آرایشی بهداشتی نیز داشته و برای درمان ریزش مو نیز از آن استفاده می کنند. گیاه رزماری نیازمند مکانی با نور مطلوب و آبیاری مناسب است. نگهداری رزماری بسیار ساده است. این گیاه پر رشد بوده و در طول یک سال رشد زیادی خواهد داشت که باید هرس شود تا بتوان رشد آن را کنترل کرد. 

گیاهان گلدانی معطر و گل های طبیعی عطری و خوشبو، معرفی خوش عطر ترین گل و گیاه

6- گیاه آویشن (Thyme)

آویشن از گیاهان خوراکی می باشد که عطر بی نظیری دارد. عطر گیاه آویشن می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد. آویشن را هم به صورت دمنوش و هم به صورت ادویه برای طعم دهنده به غذا استفاده می کنند. برگ های سبز آویشن نیز بسیار خوش رایحه بوده و می توان در غذا از آنها استفاده کرد. این گیاه به یک تا دوبار در هفته آبیاری نیاز دارد. بهتر است محیط آن نور بالایی داشته باشد و خشک باشد.

خوش بو ترین گل های طبیعی و گیاهان گلدانی، معرفی 7 گیاه خوشبو و معطر خانگی

7- گیاه بادرنجبویه (Dracocephalum)

گیاه بادرنجبویه از خانواده‌ی نعناعیان است بسیار خوش عطر بوده و خواص دارویی فراوانی دارد. برگ های سبز رنگ این گیاه جلوه بصری زیبایی به محیط می بخشد و محیط را سرشار از حس سرزندگی و طراوت و عطر خوش می کند. این گیاه در دور نگه داشتن حشرات و دفع نیش آن ها موثر است. عصاره ای که از برگ های له شده این گیاه خارج می گردد به دفع حشرات کمک می کند. نگهداری آسانی دارد و نیازمند محیطی با نور متوسط است. آبیاری این گیاه دو بار در هفته و در محیطی با دمای 26-22 درجه سانتیگراد نگهداری شود. 

بهترین گیاهان خوشبو و معطر آپارتمانی، معرفی 7 گل و گیاه آپارتمانی خوش عطر و خوشبو

نظرات بازدیدکنندگان