معرفی گل های خوراکی

معرفی گل های خوراکی

آشنایی با گل های خوراکی

طبیعت، گل ها و گیاهان سرشار از فواید فراوان برای ما انسان ها هستند. آرامش و زیبایی بی نظیری که تماشای طبیعت و گل ها به ما انسان ها می دهد وصف نشدنی است. نظاره گل ها و گیاهان در طول روز روح را سرشار از حس آرامش و سرزندگی می کند و انرژی مثبت فراوانی را به انسان می بخشد. تصفیه هوای محیط و مطبوع کردن هوا از خاصیت های قابل توجه گل ها و گیاهان است. فواید گل و گیاه بسیار بیشتر از مواردی است که ذکر شد ولی در کنار تمامی فوایدی که از گل و گیاه گفته شد، بحث خوراکی بودن گل ها بحثی جذاب و قابل وصف است. سعی نموده ایم تعدادی از گل های خوراکی که خاصیت دارویی، درمانی و خوراکی بی نظیری دارند و می توان از آن ها در تزیین انواع کیک، شیرینی و دسر و یا تهیه انواع سالادها و غذا استفاده کرد معرفی کنیم.

استفاده از برخی گل های طبیعی که خاصیت خوراکی دارند در تهیه انواع غذا، سالاد، تزیین کیک و شیرینی در اکثرا کشورها مرسوم است. از گلبرگ گل ها گرفته تا شکوفه ها و غنچه های گل، برگ گل ها و حتی ساقه گل ها که به جهت خوراکی بودن و عطر خوشی که دارند در تهیه اکثر غذاها استفاده می شود. امروز استفاده از گل های تازه در تهیه انواع کیک، شیرینی، ژله، مربا و انواع شربت های گیاهی و دمنوش ها به امری جذاب و متنوع تبدیل شده است.

اکثر رستوران ها و کافی شاپ ها برای تزیین کیک و شیرینی و طعم دار کردن شربت ها و نوشیدنی ها و یا تزیین سالاد و غذاها از گل ها استفاده می کنند.گل های خوراکی استفاده های متنوعی دارند. معمولا برای تهیه ژله یا شربت های گیاهی از گلبرگ گل ها استفاده می گردد. در تهیه غذا و سالادها اکثرا ساقه ها و برگ های گل ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای تزیین کیک و شیرینی نیز از گلبرگ های گل و یا شکوفه گل های خوراکی استفاده می گردد.

معرفی کامل گل های خوراکی، انواع گل خوراکی در تهیه انواع نوشیدنی، فواید مهم گل های خوراکی و گل های طبیعی خوردنی

معرفی مشهور ترین گل های خوراکی

گل رز

گل رز با ظاهر جذاب و عطر بی نظیرش همیشه مورد توجه بوده است. عطر گل های رز چنان خوش بو و دل انگیز است که به عنوان طعم دهنده در اکثر شیرینی و کیک ها استفاده می شود. گل رز به عنوان گل خشک، دم نوش و مربا مصارف خوراکی دارد. این گل زیبا به دلیل داشتن تنوع رنگ بالا و زیبایی گلبرگ هایش در تزیین انواع شیرینی، دسر، کیک و ... استفاده می گردد. همچنین گل رز خواص دارویی فراوانی دارد. این گل زیبا سرشار از ویتامین E است که ویتامین E در درمان بسیاری از بیماری های پوستی مفید است. همچنین ویتامین E موجود در گل رز بسیار شاداب کننده و نرم کننده پوست بوده و از آن در تهیه انواع کرم ها و نرم کننده های مو استفاده می شود. عطر بی نظیر گل رز آرامش بخش و متعادل کننده اعصاب است. از این رو اکثر متخصصان استفاده از گل رز را به عنوان دم نوش و چای گل رز توصیه می کنند. دم نوش گل رز آرام بخش بوده و برای درمان بیماری های افسردگی و روانی استفاده می گردد. همچنین چای گل رز در کاهش عفونت و تسکین درد های گوارشی تاثیر گذار است.

فواید مشهور گل های خوراکی، آشنایی با گل های خوردنی، انواع گل خوراکی با فواید مفید در غذا و سالاد و کیک

گل بنفشه

گل بنفشه یکی از پر خاصیت ترین گل های طبیعی است که همیشه از زمان های دور تا به الان مورد استفاده دارویی قرار می گرفته است. این گل زیبا بسیار مشهور بوده و در اکثر طب های سنتی ایران نقش به سزایی داشته است. تمامی قسمت های گل بنفشه استفاده خوراکی دارد و با خیال راحت می توان از گلبرگ، برگ، دانه و ریشه این گل استفاده کرد. گلبرگ های گل بنفشه به دلیل تنوع رنگ فراوان و ظرافتشان در تزیین انواع ژله، بستنی، دسر، کیک، شیرینی، سالاد و... کاربرد دارد.

آشنایی با گل های خوراکی و خوردنی، تهیه غذا و سالاد با گل های خوراکی بنفشه، گل خوراکی بنفشه در تهیه غذا

گل لادن

گل لادن علاوه بر زیبایی بی نظیرش سرشار از ویتامین بوده و برگ و گل های آن استفاده خوراکی دارد. این گل زیبا علاوه بر این که گلبرگ هایش خوراکی هستند، برگ هایش طعم ویژه ای داشته و از آن به عنوان ادویه در تهیه انواع غذاها استفاده می شود. گلبرگ های گل لادن نارنجی مایل به قرمز رنگ می باشد و رنگ جذاب آن باعث شده که در تزیین بسیاری از غذاها استفاده شود. این گل زیبا سرشار از ویتامین C است. طعم برگ های گل لادن طعمی شبیه طعم شاهی دارد و به آن شاهی هندی نیز می گویند.از برگ های گل لادن می توان در تهیه انواع سالاد و خورشت نیز استفاده کرد. لادن خواص دارویی فراوانی دارد. دم کرده برگ های گل لادن مناسب جهت رفع عفونت است و به طور کلی تمام قسمت های این گیاه خاصیت دارویی داشته و از آن به عنوان آنتی بیوتیک جهت التیام درد استفاده می گردد. همچنین از بذرهای خیسانده شده گل لادن برای رفع مشکلات ریزش مو استفاده می شود.

معرفی گلهای خوراکی، خواص گل های خوراکی، گل لادن خوراکی در گلفروشی اینترنتی پارسی گل

گل ختمی

گل ختمی بسیار مناسب برای کاهش فشار خون و بهبود گردش خون است. اکثرا گل ختمی را به صورت گل خشک و دم نوش استفاده می کنند. گل های ختمی استفاده خوراکی به صورت تازه نیز دارند. ترکیب گل های ختمی در سالاد بی نظیر بوده و عطر خاصی را به سالاد می دهد. همچنین می توان از گل ختمی در تهیه انواع شربت های گیاهی و یا بستنی های طعم دار استفاده کرد. نکته قابل توجه در استفاده از گل ختمی جدا کردن پرچم و مادگی این گل است که معمولا حساسیت زا بوده و بهتر است قبل از استفاده کردن کامل از گل جدا شود و فقط گلبرگ ها استفاده شوند.

گل های خوردنی و گل های خوراکی مشهور در تهیه انواع غذا و تزیین کیک با گل خوراکی

گل میخک

پرورش این گل زیبا قدمت زیادی دارد و معمولا این گل را به خاطر زیبایی، عطر گل هایش و مصارف پزشکی پرورش می دهند. گل میخک در طب سنتی ایران قدمتی طولانی دارد و برای درمان سردرد های مزمن، بیماری های گوارشی استفاده می گردیده است. عطر گل میخک بسیار دل انگیز بوده از این رو در تهیه اکثر صابون ها، عطرها و لوازم آرایشی بهداشتی از عصاره گل میخک استفاده می شود. گل میخک در طب قدیم برای درمان تب های شدید، مشکلات تنفسی و درد های مزمن استفاده می شده است. از گل میخک به عنوان ادویه در طعم دار کردن بسیاری از غذاها استفاده می شود. همچنین دم نوش گل میخک بسیار پر خاصیت بوده و بسیار نشاط آور و اشتها آور است و درمانی برای بیماری سرماخوردگی است. از گل میخک علاوه بر استفاده به عنوان طعم دهنده در تهیه غذا از گلبرگ های آن برای تهیه انواع نوشیدنی و دم نوش می توان استفاده کرد.

گلهای خوراکی، تزیین گل خوراکی در دسر ،انواع گل خوراکی در کیک و شیرینی، فواید گل خوراکی

گل داوودی

گل داوودی نیز از گل های خوش عطر و بو است که طرفداران زیادی دارد. این گل زیبا بسیار متنوع است و دارای هزاران گونه و واریته می باشد. دارای تنوع رنگی فراوان است و از این رو بسیار مناسب تزیین کیک و شیرینی است. گل داوودی بسیار پر خاصیت بوده و و سرشار از ویتامین است. از این رو از گل داوودی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان مشکلات پوستی و عفونت ها، تصفیه خون و سم زدایی بدن، درمان درد های مزمن، رفع اختلالات چشمی استفاده می گردد. از گل داوودی به عنوان دم نوش، ادویه، ضماد گیاهی و ... استفاده می شود. گلبرگ های گل داوودی ظریف بوده و به راحتی می توان از آن در تزیین انواع غذاها، سالادها و ژله ها استفاده کرد.

انواع گلهای خوراکی، خواص مفید گلهای خوردنی و خوراکی در تزیین کیک و شیرینی

گل کوکب

گل کوکب از گل های ضدعفونی قوی است که از جوشانده آن معمولا برای شستشو زخم ها و جلوگیری از عفونت های زخمی استفاده می شود. این گل زیبا خاصیت نرم کنندگی فراوانی دارد از این رو بسیار مفید برای درمان خشکی و ترک های پوستی است. همچنین گلبرگ های گل کوکب خاصیت خوراکی دارند و می توان از آن در تهیه سالاد و نوشیدنی استفاده کرد.

گل زنبق

گل زنبق با گلبرگ های خاص و متفاوتش ظاهری جذاب داشته و سرشار از ویتامین است. از گل زنبق برای سم زدایی بدن نیز استفاده می شود. ضماد برگ های زنبق درمانی برای رفع خستگی بدن است. این گل زیبا درمانی برای ناراحتی های پوستی نیز می باشد. از دم نوش گل زنبق برای درمان سوء هاضمه و کاهش وزن استفاده می شود. همچنین دم کرده گل زنبق بسیار مفید برای درمان بیماری هپاتیت و رفع جوش های پوستی است. رنگ بنفش گلبرگ های گل زنبق بسیار جذاب است و از این رو برای تزیین انواع کیک، بستنی، ژله و شیرینی استفاده می گردد.

تهیه انواع بستنی، غذا و شیرینی با گل های خوراکی، معرفی کامل گل های خوراکی ،انواع گل خوردنی

گل بابونه

گل بابونه به دلیل خاصیت دارویی فراوانی که دارد مشهور به گیاه دارویی بابونه است. این گل عطر بی نظیری داشته و یکی از بهترین ادویه ها برای تهیه غذا است. از مهم ترین فواید گل بابونه رفع عفونت های ناشی از بیماری سرماخوردگی و رفع مشکلات تنفسی و گوارشی است. بخور این گل مشکلات تنفسی را رفع می کند و شاداب کننده پوست است. گل بابونه از تقویت کننده های قوی سیستم ایمنی بدن نیز می باشد. از روغن بابونه برای التیام دردهای مفصلی، درمان روماتیسم و دردهای عصبی استفاده می شود. از گلبرگ های بابونه می توان برای تزیین انواع غذاها استفاده کرد.

گل اسطوخودوس

لاوندر یا همان اسطوخودوس گیاهی معطر و خوش بو دارای رایحه ای قوی است که عطر بی نظیری دارد. اسطوخودوس به دلیل عطر بی نظیرش به عنوان ادویه پر کاربرد در بعضی از کشورها استفاده می گردد. همچنین روغن لاوندر بسیار شاداب کننده بوده و در تهیه نرم کننده های مو و پوست استفاده می گردد. برگ های گیاه اسطوخودوس خوراکی بوده و از آن می توان در طبخ غذا و یا تهیه خورشت سبزیجات استفاده کرد. همچنین اسطوخودوس در تهیه سالادها نیز استفاده فراوانی دارد.

گل خوراکی، مشهور ترین گل های خوراکی و خوردنی، گل های قابل خوردن برای تزیین دسر و کیک، فواید گل های خوراکی در غذا

گل همیشه بهار

همیشه بهار علاوه بر خواص دارویی فراوان مصارف آرایشی و بهداشتی نیز دارد و در تهیه انواع رنگ مو ها و شامپو ها استفاده می شود. این گل خوراکی بوده و به راحتی می توان از گلبرگ های آن در تهیه انواع اغذیه ها استفاده کرد. گل همیشه بهار بهبود دهنده مشکلات گوارشی است. همچنین این گل زیبا موجب کاهش فشار خون، رفع عفونت، رفع خارش و گزیدگی و تسکین مشکلات تنفسی است.

تزیین با گل خوراکی، انواع نوشیدنی با گل خوراکی، خواص گل های خوراکی و گل های خوردنی

نظرات بازدیدکنندگان