ده مزیت استفاده از گل و گیاه

ده مزیت استفاده از گل و گیاه

فواید استفاده از گل و گیاه

با صنعتی شدن جامعه امروزی و مشغله های فراوان زندگی و تنش های اجتماعی به شدت از طبیعت و زیبایی آن فاصله گرفته ایم. در حالی که دوستی با طبیعت از بهترین راه های درمان اثرات زیان بار زندگی پرفشار این روزهاست. خنثی کردن اثرات منفی جامعه صنعتی امروزه تنها با برگشت به آغوش سبز طبیعت و دریافت آرامش از سوی طبیعت است. زندگی در آپارتمانها و منازل کوچک ما را از طبیعت دور کرده اند. با این حال برای دستیابی به آرامش هنوز هم می توان طبیعت را به منازل دعوت کرد حتی با چند گلدان آپارتمانی کوچک درون منزل. این مطلب توضیح مختصری درباره مزایا و فواید استفاده از گل و گیاه است که پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید.

مزایای استفاده از گل و گیاه، فواید باغبانی و گلکاری، خواص استفاده از گل طبیعی و فواید گلکاری و باغبانی

10 مزیت استفاده از گل و گیاه

1- زیبایی بصری

گل ها و گیاهان از زیباترین موجودات روی زمین اند. ظرافت و لطافت برگ هایشان زیبایی منحصر به فردی دارد که هر فردی از دیدن آنها مشعوف می شود. دیدن گل ها در طول روز باعث ایجاد احساس آرامش، شادابی، طراوت و خلق و خویی مثبت می شود. گل های طبیعی و گیاهان آپارتمانی از زیبایی بی نظیری برخوردارند و هر فردی را سرشار از نشاط و سرزندگی می کند. رنگ سبز اکثر گیاهان متعادل کننده اعصاب، روح و روان بوده و بعد از هربار نگاه کردن حس آرامش را به مغز القا کرده و پریشانی و آشفتگی روحی را از بین می برد.

2- ایجاد حس آرامش

اکثر گل ها و گیاهان دارای رنگ هایی آرامش بخش اند. رنگ غالب سبز که ساقه و برگ های گیاهان دارند رنگی آرامش بخش، متعادل کننده روح و سمبل طبیعت و باروری است. با مشاهده رنگ سبز ذهن در وضعیت متعادلی قرار می گیرد و موجب آرامش روح می شود. نگاه کردن به گل ها می تواند وضعیت مضطرب و پر استرس فرد را آرام کند و به تعادل برساند. بنابراین اگر بسیار بی حوصله و بدون انرژی هستید حتما به گل ها و گیاهان درون منزل خود نگاه کنید و یا سری به باغچه یا بالکن پر گل خود بزنید و تاثیر آن را همان لحظه حس کنید.

3- تقویت حس مسئولیت پذیری

کاشت گل و گیاه و باغبانی نوعی تمرین برای صبر و مسئولیت پذیری است. زمانی که تصمیم به کاشت یک گیاه می کنید تا روزی که این گیاه رشد کند و به بار بنشیند نیاز به نگهداری و توجه بالایی دارد. تامین نیازهای حیاتی گل ها و گیاهان نوعی تمرین صبر و شکیبایی است و به خوبی می تواند مسئولیت پذیری را به کودکان نیز آموزش دهد.

4- ایجاد هوای مطبوع و پاکیزه

گیاهان از قوی ترین موجودات برای مطبوع کردن هوای محیط و ایجاد اکسیژن تازه در محیط و جذب دی اکسید کربن محیط هستند. با نگهداری گل و گیاه در منزل و محیط کار هوای محیط تمیز و مطبوع خواهد شد و بر سلامت جسم و روان تاثیر به سزایی دارد.

5- سلامت جسم و روان

گلکاری و کاشت گل و گیاه باعث افزایش تحرک و فعالیت های جسمی می شود. کار به گل و گیاه آرامش بی نظیری را در حین کار ایجاد می کند و موجب افزایش ترشح اندروفین در بدن می شود که سلامت جسم و روان را تامین می کند. اگر باغچه و بالکن پر گل داشته باشید تعویض گلدان، کوددهی و حتی هرس گیاهانتان موجب حرکات جسمی فراوان می شود که بر سلامت جسمی شما تاثیرات مثبت دارد. فعالیت بدن در زمان هرس گیاهان و کوتاه کردن شاخ و برگ درختان باعث افزایش سوخت و ساز در بدن و کنترل فشار خون و تنظیم جریان خون می شود.

فواید استفاده از گل و گیاه، خواص گل و گیاه، مزایای استفاده از گل و گیاه و گلکاری و باغبانی در منزل

6- افزایش اعتماد به نفس

کار کردن با گل و گیاه باعث بالا بردن حس اعتماد به نفس در افراد می شود. باغبانی باعث می شود که افراد در زمان کار کردن با گل ها و گیاهان و دیدن به بار نشستن گیاهان احساس اعتماد به نفس بالایی پیدا می کنند. زمانی که گیاهان به گل می نشینند و یا برگ ها و جوانه های تازه جدید تولید می کنند، باغبان احساس رضایت بی نظیری پیدا می کند. هر فردی پس از دیدن گیاه خود در شرایط رشد مطلوب بی نهایت لذت برده و احساس رضایت خاطر می کند.

7- افزایش جذب ویتامین D

افرادی که در باغچه، باغ و یا فضای بالکن و تراس خود گلکاری و باغبانی انجام می دهند به خوبی در معرض نور خورشید قرار می گیرند و قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث افزایش جذب ویتامین D در بدن شده و جذب این ویتامین بسیار بر سلامت انسان تاثیر گذار بوده و موجب بهبود اخلاقیات افراد می شود.

8- افزایش رطوبت محیط

گل ها و گیاهان تاثیر به سزایی در افزایش اکسیژن محیط دارند. ایجاد اکسیژن در محیط خود به نوعی رطوبت محیط را افزایش می دهد، همچنین گیاهان نیاز به آبیاری دارند با آبیاری گیاهان، فضا رطوبت نسبی پیدا می کند و هوای اطراف خود را مطبوع می کند.

9- کاهش گرد و غبار

گیاهان از تصفیه کننده های قوی هوای محیط هستند. اکثر گل و گیاهان تاثیر به سزایی در جذب آلودگی های محیطی و گرد و غبار دارند و در عوض جذب آلودگی و گرد و غبار، اکسیژن تازه به محیط پس می دهند. به همین دلیل معمولا در فضاهایی که گل و گیاه وجود دارد میزان گرد و غبار و آلودگی محیط کمتر است.

10- جلوگیری از آلزایمر

همان طور که در موارد قبلی ذکر شد گیاهان انسان ها را مسئولیت پذیر تر کرده و انسان را وادار به تحرک و تمرین صبر و شکیبایی می کند. تمامی این موارد موجب می شود که اگر افراد مسن شروع به باغبانی و گلکاری کنند با مسئولیت تر شده و همین مورد موجب جلوگیری از ابتلا به بیماری های فراموشی و آلزایمر می شود.

خواص مفید گلکاری و باغبانی، فواید گل و گیاه طبیعی، مزایای استفاده از گل طبیعی و گل و گیاه

نظرات بازدیدکنندگان