آشنایی با گیاهان هوازی

آشنایی با گیاهان هوازی

شرايط نگهداری گیاهان هوازی

به جرأت می توان گفت كه نگهداری گياهان هوازی تقريباً در همه شرايط امكان پذير است. مهم ترين و حياتی ترين نياز اين نوع گياه نور غير مستقيم خورشيد مي باشد. از اين رو گياهان هوازی را اغلب به صورت آويز در مجاورت پنجره ها قرار می دهند. برای اين كار بهترين موقعيت قرارگيری آنها در كنار پنجره هايی است كه به سمت جنوب يا شرق می باشند. (به دليل نور بيشتر)

به اشتباه تصور نكنيد كه گياهان هوازي نياز به مراقبت ندارند. اين گياهان به آبياري منظم در فواصل زماني معين احتياج دارند. بدين گونه كه گياه را به مدت 20 تا 30 دقيقه در يك ظرف حاوي آب معمولي (آب شهري) به صورت شناور قرار دهيد و سپس آنها را از آب خارج نموده و با دستمال يا حوله اي تميز حتماً خشك كنيد. البته در زمان خشك كردن گياه بسيار دقت كنيد تا صدمه اي به برگ هاي نازك گياه نرسد. با اين نوع آبياري گياه نياز غذايي خود را تا زمان آبياري بعدي برطرف خواهد نمود. فاصله بين دو آبياري بستگي به ميزان دما و رطوبت هوا دارد. بطوري كه اگر گياه در مكان گرم تر و خشك تر باشد، فاصله بين دو آبياري كاهش مي يابد و بلعكس اگر گياه در مكان خنك تر و مرطوب تر باشد، فاصله دو آبياري بيشتر خواهد شد.

آشنایی با گیاهان هوازی و روش تکثیر گیاه هوازی

نور 

گیاهان هوازی به نور غیر مستقیم نیاز دارند. از مناسب ترین محیط ها برای نگهداری گیاهان هوازی نزدیک به پنجره های شرقی و جنوبی هست که نحوی که اصلا تابش مستقیم آفتاب روی این گیاهان نباشد. بهتر است محیط این گیاهان روشن باشد اگر محیط شما به اندازه کافی روشن نیست می توانید از انواع نورهای مصنوعی از جمله لامپ های فلورسنت یا مهتابی استفاده کنید.

آبیاری

معمولا گیاهان هوازی به آب بالایی نیاز ندارند حدود یک بار در هفته کافی هست. برای آبیاری این گیاهان به دو روش می توان اقدام کرد روش اول به صورت غبارپاشی در اطراف گیاه و روش دوم قرار دادن این گیاهان برای چند دقیقه در ظرف آب. البته گیاهان هوازی بسیار رطوبت دوست هستند پس هر چه محیط این گیاهان مرطوب تر باشد رشد بهتری خواهند داشت.

نکته اگر برای آبیاری گیاهان هوازی از روش دوم استفاده می کنید و گیاه برای چند دقیقه در ظرف آب قرار می دهید حتما پس از خارج کردن گیاه از ظرف آب دقت کنید که تمامی آب جذب شده توسط گیاه از ریشه های آن خارج شود تا آبی در ریشه جمع نشود زیرا موجب پوسیدگی ریشه می گردد.

دما

دمای معمول منزل از 18 درجه تا 25 درجه قابل تحمل هست برای گیاهان هوازی. بهتر است محیط اختلاف دمای شدید نداشته باشد دمای خیلی پایین یا خیلی بالا به این گیاهان صدمه وارد می کند.

تغذیه

برای تغذیه این گیاهان و رشد بیشترشان می توانید از کودهای کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی و زینتی استفاده کنید. بهتر است مقدار بسیاری کمی از کودهای مایع را هر یک ماه یک بار بر روی این گیاهان اسپری کنید. 

تکثیر

معمولا گیاهان هوازی پس از رشد و نمو پاجوش هایی تولید می کنند که با جدا کردن این پاجوش ها می توان این گیاهان را تکثیر کرد.

معرفی انواع گیاه هوازی و تکثیر و پرورش گیاه هوازی

معروف ترین گونه گیاهی هوازی

 گياه هوازی تيلاندسيا

گياه هوازی تيلاندسيا يكي از شناخته شده ترين گياهان هوازی است. اين گونه بسيار پر طرفدار می باشد دارای تنوع گونه فراوانی می باشد و در اغلب گلفروشی ها موجود است. اين گياه از نوع اپي فيت بوده (گياهی كه بدون داشتن رابطه انگلی به روي گياه ديگر می رويد.) به طوری كه به شاخه ها و تنه گياهان ديگر متصل مي گردد. خاستگاه گياه تيلاندسيا قاره امريكای لاتين و جنوبی و همچنين مناطقی از هندوستان و جنوب شرقی آسيا می باشد. اين گياه با ريشه های قلاب مانند خود می تواند از شاخه گياهان ديگر آويزان شده و به همين شكل به حيات خود ادامه دهد. برخي ديگر از گونه های اين گياه مي توانند در مناطق كوهستانی، بارانی، باتلاقی و حتی كويری زندگي كنند. چنانچه در محيط خانه يا محل كار خود نور كافی برای نگهداری گياه تيلاندسيا را نداريد، می توانيد از لامپ ها فلورسنت (مهتابي) جهت اين كار استفاده كنيد. بهتر است كه از نور لامپ هاي رشته اي استفاده نشود. در كل گياهان هوازي براي رشد بهينه نياز به حداقل 12 ساعت روشنايي غير مستقيم در طول روز را دارند. بهتر است محيط زندگي اين گياه گرم و خشك باشد.باز هم قابل تأكيد است كه به هيچ عنوان گياه تيلاندسيا نبايد در معرض تابش مستقيم خورشيد قرار بگيرد. زيرا گياه در مدت كوتاهی دچار سوختگی شده و از بين خواهد رفت. ميزان حرارت مطلوب براي گياه تيلاندسيا در بازه حرارتی 10 درجه سانتيگراد تا 32 درجه سانتيگراد می باشد.

معرفی گیاه هوازی تیلاندسیا و روش نگهداری از گیاه هوازی تیلاندسیا

 گیاه هوازی خزه اسپانیایی 

خزه اسپانیایی با نام علمی Tillandsia usneoides گونه ای از گیاه هوازی تیلاندسیا و بومی آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد. این خزه معمولا بر روی درختان رشد می‌کند و در محیط های سایه رشد بسیار خوبی خواهد داشت. برگ های خزه اسپانیایی کرک دار بوده و از طریق همین کرک ها می تواند آب و مواد غذایی را جذب می کند. بهتر است محیط خزه اسپانیایی مرطوب باشد. هرچه محیط مرطوب تر و خنک تر باشد این گیاه رشد بهتری خواهد داشت. محیط نگهداری این گیاه پر رفت و آمد نباشد زیرا در اثر ضربه برگ ها جدا شده و به گیاه صدمه وارد می شود. بهتر یک آویز برای خزه اسپانیایی در نظر بگیرید تا بتوانید به راحتی گیاه را آویزان کنید، با آویزان شدن خزه تحریک به رشد طولی شده و برگ های آن اضافه تر خواهند شد. خزه اسپانیایی یکی از جذاب ترین گیاهان هوازی می باشد که این روزها علاقه مندان زیادی را به سمت خود جذب کرده است. در اکثر گلفروشی ها و مراکز عرضه گل و گیاه به وفور می توان این گیاه را یافت.

گیاه هوازی خزه اسپانیایی و روش نگهداری گیاه هوازی

نظرات بازدیدکنندگان