آشنایی با گیاهان هوازی

آشنایی با گیاهان هوازی

شرایط نگهداری گیاهان هوازی

به جرأت می توان گفت که نگهداری گیاهان هوازی تقریباً در همه شرایط امکان پذیر است. مهم ترین و حیاتی ترین نیاز این نوع گیاه نور غیر مستقیم خورشید می باشد. از این رو گیاهان هوازی را اغلب به صورت آویز در مجاورت پنجره ها قرار می دهند. برای این کار بهترین موقعیت قرارگیری آنها در کنار پنجره هایی است که به سمت جنوب یا شرق می باشند. (به دلیل نور بیشتر)

به اشتباه تصور نکنید که گیاهان هوازی نیاز به مراقبت ندارند. این گیاهان به آبیاری منظم در فواصل زمانی معین احتیاج دارند. بدین گونه که گیاه را به مدت 20 تا 30 دقیقه در یک ظرف حاوی آب معمولی (آب شهری) به صورت شناور قرار دهید و سپس آنها را از آب خارج نموده و با دستمال یا حوله ای تمیز حتماً خشک کنید. البته در زمان خشک کردن گیاه بسیار دقت کنید تا صدمه ای به برگ های نازک گیاه نرسد. با این نوع آبیاری گیاه نیاز غذایی خود را تا زمان آبیاری بعدی برطرف خواهد نمود. فاصله بین دو آبیاری بستگی به میزان دما و رطوبت هوا دارد. بطوری که اگر گیاه در مکان گرم تر و خشک تر باشد، فاصله بین دو آبیاری کاهش می یابد و بلعکس اگر گیاه در مکان خنک تر و مرطوب تر باشد، فاصله دو آبیاری بیشتر خواهد شد.

آشنایی با گیاهان هوازی و روش تکثیر گیاه هوازی

نور

گیاهان هوازی به نور غیر مستقیم نیاز دارند. از مناسب ترین محیط ها برای نگهداری گیاهان هوازی نزدیک به پنجره های شرقی و جنوبی هست که نحوی که اصلا تابش مستقیم آفتاب روی این گیاهان نباشد. بهتر است محیط این گیاهان روشن باشد اگر محیط شما به اندازه کافی روشن نیست می توانید از انواع نورهای مصنوعی از جمله لامپ های فلورسنت یا مهتابی استفاده کنید.

آبیاری

معمولا گیاهان هوازی به آب بالایی نیاز ندارند حدود یک بار در هفته کافی هست. برای آبیاری این گیاهان به دو روش می توان اقدام کرد روش اول به صورت غبارپاشی در اطراف گیاه و روش دوم قرار دادن این گیاهان برای چند دقیقه در ظرف آب. البته گیاهان هوازی بسیار رطوبت دوست هستند پس هر چه محیط این گیاهان مرطوب تر باشد رشد بهتری خواهند داشت.

نکته اگر برای آبیاری گیاهان هوازی از روش دوم استفاده می کنید و گیاه برای چند دقیقه در ظرف آب قرار می دهید حتما پس از خارج کردن گیاه از ظرف آب دقت کنید که تمامی آب جذب شده توسط گیاه از ریشه های آن خارج شود تا آبی در ریشه جمع نشود زیرا موجب پوسیدگی ریشه می گردد.

دما

دمای معمول منزل از 18 درجه تا 25 درجه قابل تحمل هست برای گیاهان هوازی. بهتر است محیط اختلاف دمای شدید نداشته باشد دمای خیلی پایین یا خیلی بالا به این گیاهان صدمه وارد می کند.

تغذیه

برای تغذیه این گیاهان و رشد بیشترشان می توانید از کودهای کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی و زینتی استفاده کنید. بهتر است مقدار بسیاری کمی از کودهای مایع را هر یک ماه یک بار بر روی این گیاهان اسپری کنید.

تکثیر

معمولا گیاهان هوازی پس از رشد و نمو پاجوش هایی تولید می کنند که با جدا کردن این پاجوش ها می توان این گیاهان را تکثیر کرد.

معرفی انواع گیاه هوازی و تکثیر و پرورش گیاه هوازی

معروف ترین گونه گیاهی هوازی

گیاه هوازی تیلاندسیا

گیاه هوازی تیلاندسیا یکی از شناخته شده ترین گیاهان هوازی است. این گونه بسیار پر طرفدار می باشد دارای تنوع گونه فراوانی می باشد و در اغلب گلفروشی ها موجود است. این گیاه از نوع اپی فیت بوده (گیاهی که بدون داشتن رابطه انگلی به روی گیاه دیگر می روید.) به طوری که به شاخه ها و تنه گیاهان دیگر متصل می گردد. خاستگاه گیاه تیلاندسیا قاره امریکای لاتین و جنوبی و همچنین مناطقی از هندوستان و جنوب شرقی آسیا می باشد. این گیاه با ریشه های قلاب مانند خود می تواند از شاخه گیاهان دیگر آویزان شده و به همین شکل به حیات خود ادامه دهد. برخی دیگر از گونه های این گیاه می توانند در مناطق کوهستانی، بارانی، باتلاقی و حتی کویری زندگی کنند. چنانچه در محیط خانه یا محل کار خود نور کافی برای نگهداری گیاه تیلاندسیا را ندارید، می توانید از لامپ ها فلورسنت (مهتابی) جهت این کار استفاده کنید. بهتر است که از نور لامپ های رشته ای استفاده نشود. در کل گیاهان هوازی برای رشد بهینه نیاز به حداقل 12 ساعت روشنایی غیر مستقیم در طول روز را دارند. بهتر است محیط زندگی این گیاه گرم و خشک باشد.باز هم قابل تأکید است که به هیچ عنوان گیاه تیلاندسیا نباید در معرض تابش مستقیم خورشید قرار بگیرد. زیرا گیاه در مدت کوتاهی دچار سوختگی شده و از بین خواهد رفت. میزان حرارت مطلوب برای گیاه تیلاندسیا در بازه حرارتی 10 درجه سانتیگراد تا 32 درجه سانتیگراد می باشد.

معرفی گیاه هوازی تیلاندسیا و روش نگهداری از گیاه هوازی تیلاندسیا

گیاه هوازی خزه اسپانیایی

خزه اسپانیایی با نام علمی Tillandsia usneoides گونه ای از گیاه هوازی تیلاندسیا و بومی آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد. این خزه معمولا بر روی درختان رشد می کند و در محیط های سایه رشد بسیار خوبی خواهد داشت. برگ های خزه اسپانیایی کرک دار بوده و از طریق همین کرک ها می تواند آب و مواد غذایی را جذب می کند. بهتر است محیط خزه اسپانیایی مرطوب باشد. هرچه محیط مرطوب تر و خنک تر باشد این گیاه رشد بهتری خواهد داشت. محیط نگهداری این گیاه پر رفت و آمد نباشد زیرا در اثر ضربه برگ ها جدا شده و به گیاه صدمه وارد می شود. بهتر یک آویز برای خزه اسپانیایی در نظر بگیرید تا بتوانید به راحتی گیاه را آویزان کنید، با آویزان شدن خزه تحریک به رشد طولی شده و برگ های آن اضافه تر خواهند شد. خزه اسپانیایی یکی از جذاب ترین گیاهان هوازی می باشد که این روزها علاقه مندان زیادی را به سمت خود جذب کرده است. در اکثر گلفروشی ها و مراکز عرضه گل و گیاه به وفور می توان این گیاه را یافت.

گیاه هوازی خزه اسپانیایی و روش نگهداری گیاه هوازی

نظرات بازدیدکنندگان