گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا

سفارش آنلاین انواع گیاه آپارتمانی مقاوم و با دوام همراه با مشاوره رایگان و روش های نگهداری انواع گل و گیاه را می توانید به راحتی فقط با یک تماس از گلفروشی آنلاین پارسی گل بخواهید. خرید گل آپارتمانی و سفارش گیاه آپارتمانی با قیمت اقتصادی و مناسب را با فروشگاه پارسی گل تجربه کنید و با کیفیت ترین گیاهان آپارتمانی را برای منزل خود سفارش دهید. منزل خود را با گل ها و گیاهان سرسبز و با طراوت دیزاین کنید و هر روز از زیبایی و سرزندگی گیاهان لذت ببرید. 

این مدل تمام شده است

گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا

گل آپارتمانی فیکوس با نام انگلیسی Rubber plant و نام علمی Ficus elastic از خانواده موراسه است.  گیاه فیکوس بومی جنگل های استوایی آسیا و آمریکای شمالی است. این گیاه دارای تنوع گونه فراوانی می باشد و تا به حال حدود 600 گونه از این گیاه شناخته شده است. از ویژگی های ظاهری معروف این درختچه، برگ های چرمی و براق آن است که موجب محبوبیت این گیاه شده است. برگ های فیکوس بسیار ضخیم و پهن هستند. اکثر گونه های گل فیکوس در رنگ و مدل برگ ها با یکدیگر تفاوت دارند. درختچه فیکوس اگر در شرایط نگهداری کاملا مطلوب قرار بگیرد تا چندین متر افزایش ارتفاع خواهد داشت. فیکوس از گیاهان آپارتمانی مقاوم با نگهداری آسان است. فیکوس دارای تنوع گونه فراوان است ولی معمولا گونه های برگ ابلق آن علاقه مندان بیشتری داشته و اکثرا از گونه های برگ ابلق این گیاه در منازل استفاده می کنند. 

قیمت گل طبیعی فیکوس، خرید گل طبیعی فیکوس الاستیکا، فروش گل و گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا در گلفروشی آنلاین گیاه آپارتمانی پارسی گل

روش های نگهداری گیاه فیکوس الاستیکا

نور مناسب گل فیکوس الاستیکا

درختچه فیکوس به مکانی با نور بالا و  البته فیلتر شده نیاز دارد. منظور از فیلتر شده یعنی تابش مستقیم آفتاب بر روی برگ های گیاه نباشد. اگر این گیاه را نزدیک پنجره قرار می دهید که نور لازم را دریافت کند باید با پرده این نور فیلتر شود که تابش مستقیم آفتاب موجب سوختگی برگ ها نشود. اگر میزان نور محیط کم باشد فیکوس دچار ریزش برگ شدید می شود. 

آبیاری مناسب گل فیکوس الاستیکا

این گیاه به خشکی مقاوم است ولی بهتر است که میزان آبیاری به گونه ای تظیم شود که در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک گردد. در فصول گرم سال هفته ای دو مرتبه و در فصول سرد سال هفته ای یک مرتبه کافی هست. اگر گیاه در شرایط آبیاری بالا و غرقابی شدن قرار بگیرد برگ های آن زرد شده و به مرور زمان می ریزند. و اگر هم در شرایط کم آبی و خشکی بیش از حد قرار بگیرد برگ ها فرم ظاهری خود را از دست می دهند و معمولا لبه برگ ها پیچ خورده و لوله ای می شود. با توجه به دمای محیط می توانید میزان آبیاری را تنظیم کنید بهتر است که با لمس خاک گلدان و بررسی میزان خشکی خاک گلدان آبیاری را برنامه ریزی کنید.

دمای مناسب گل فیکوس الاستیکا

بهترین بازه دمایی برای گیاه فیکوس بین 25-16 درجه سانتی گراد می باشد. اگر هوای محیط فیکوس بیش از حد سرد باشد موجب ریزش برگ های فیکوس می شود. و اگر گرمای محیط بالا باشد برگ ها حالت پلاسیدگی به خود گرفته و زرد می شوند.

رطوبت مناسب گل فیکوس الاستیکا

بهتر است برای این که برگ های فیکوس شادابی و طراوت خود را حفظ کنند از اسپری آب بدون کلر بر روی برگ ها استفاده کنید. حتما دقت کنید که آب استفاده شده برای غبارپاشی و اسپری بر روی برگ ها بدون املاح و کلر باشد. برگ های گیاه فیکوس براق هستند و اگر از آب تصفیه نشده برای غبارپاشی استفاده کنید به مرور زمان لکه های سفید رنگ بر روی برگ ها به جا می ماند. برای تامین رطوبت این گیاه می توانید از دستگاه های بخور هوای سرد و یا یک ظرف آب درباز در کنار گلدان گیاه استفاده کنید. 

سفارش گل طبیعی فیکوس و قیمت گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا ارزان قیمت در گلفروشی آنلاین گل و گیاه طبیعی پارسی گل

خاک مناسب گل فیکوس الاستیکا

از مطلوب ترین خاک ها برای گیاه فیکوس، خاکی است که زهکش مناسب داشته باشد و بتواند رطوبت را در خود حفظ کند. ترکیب خاک برگ+ پیت موس+ و خاک باغچه ترکیب مناسبی است. البته ترکیب خاک های دیگری نیز پیشنهاد می شود که نکته مهم در هر ترکیب خاکی که پیشنهاد می شود زهکش مطلوب و قابلیت نگهداری آب است. 

تکثیر فیکوس الاستیکا

یکی از بهترین روش ها برای تکثیر گیاه فیکوس قلمه زدن این گیاه است. زمان مناسب قلمه گیری از فیکوس در اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستان است. قلمه هایی که از گیاه فیکوس گرفته می شود بهتر است ارتفاع نهایت 15 سانتی متری داشته باشند. قلمه گرفته شده حداقل دارای دو تا سه برگ باشد. پس از جدا کردن قلمه از گیاه، شیره سفید رنگی از انتهای ساقه خارج می شود که برای متوقف کردن این شیره می توان قلمه ها را مدتی در فضای باز و یا داخل آب نگه داشت تا شیره دهی متوقف شود. برای ریشه دار کردن قلمه بهتر است از پودر های هورمون ریشه زایی استفاده کنید، اگر در دسترس نبود از ماسه و یا ترکیب خاک کوکوپیت، پرلیت و شن هم می توان استفاده کرد. دمای محیطی که قلمه در آن قرار می گیرد باید بین محدوده 28-24 درجه سانتیگراد باشد و رطوبت حداقل 50 درصدی داشته باشد. با قرار دادن یک پلاستیک شفاف بر روی قلمه می توان شرایط گلخانه ای برای گیاه ایجاد کرد. فقط برای این که گیاه بتواند تهویه مناسب داشته باشد بهتر است پلاستیک را سوراخ کنید تا اکسیژن لازم به قلمه ها برسد. پس از جوانه زدن قلمه ها می توان آن ها را به گلدان جدید انتقال کرد. یکی دیگر از روش های تکثیر گیاه فیکوس خوابانیدن هوایی است.

قیمت انواع گل طبیعی و گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا و فیکوس ابلق همراه با سفارش آنلاین گل طبیعی و خرید گل آنلاین

عوارض و درمان گیاه فیکوس الاستیکا

1- برگها بدشکل ، رنگ پریده و ریز هستند

گیاه کمبود تغذیه دارد. در فصول رشد (بهار و تابستان) از کود مناسب و تغذیه مصنوعی استفاده کنید.

2- برگها بی رنگ شده اند

نور بیش از حد موجب این حالت می شود. گیاه را به مکانی با نور متعادل تر انتقال دهید.

3- لکه های برجسته قهوه ای در زیر برگها و روی ساقه ها

علت از حمله آفت است. پس از تشخیص دقیق آفت از سموم مناسب استفاده کنید.

4- زخمهای پنبه ای شکل سفید روی برگها

حمله آفت موجب این حالت می شود.

5- لکه های قهوه ای روی برگها و سقوط ناگهانی آنها

هوای سرد موجب این حالت می شود. گیاه در محیطی متعادل تر از لحاظ دمایی قرار بگیرد. 

6- زرد شدن و سقوط برگهای پایینی

ممکن است آبیاری بیش از حد باشد. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک گردد.

7- برگهای لوله شده و آویزان

تشنگی بیش از حد موجب این حالت می شود. آبیاری را تنظیم کنید که گیاه به حالت دچار نشود.

8- لکه های سوخته روی برگها

نور بیش از حد موجب این حالت می شود و یا غبارپاشی زیر نور مستقیم آفتاب

9- لکه های زرد روی برگها و تار عنکبوت در زیر آنها

علت می تواند کنه قرمز باشد. به متخصص گیاهپزشک مراجعه کنید و پس از تشخیص آفت از سموم استفاده کنید. 

روش نگهداری فیکوس الاستیکا، آموزش پرورش فیکوس الاستیکا، درمان بیماری گل و گیاه و گل فیکوس الاستیکا

گیاهان آپارتمانی عرضه شده در سایت پارسی گل (اولین گلفروشی آنلاین در اصفهان) از بهترین و باکیفیت ترین گیاهان تهیه شده و بعد از خریدتان تیم متخصص و مشاور ما در حوزه گل و گیاه شما را همراهی کرده تا اگر در رابطه با روش های نگهداری و نیازهای حیاتی گیاهتان به سوالی برخوردید پاسخگوی شما باشند. ضمنا هر زمان که احساس کردید که گیاه شما دچار تغییراتی شده و در حال از بین رفتن می باشد سریع با متخصصین ما تماس گرفته و مشکل خود را گزارش بفرمایید همکاران ما در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار کرده و مشکل شما را حل خواهند کرد. 

فیکوس فارسی اصیل : انجیل (انجیر ) اشاره به خانواده آن انجیر
Ficus elastic
درسایه هم زنده می ماند ولی رشد مطلوب را ندارد . از آفتاب مستقیم در امان نگه دارید .
زمستان : حداقل 16 درجه . تابستان : حداکثر 29 درجه
هرگز نباید خاک گلدان باتلاقی شود . اگر مشکوک هستید ، یک روز آبیاری را به تأخیر اندازید. در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان باید خشک شود . با آب ولرم آبیاری کنید . هفته ای دو بار در تابستان و یک بار یا کمتر در زمستان کافی است.
غبار پاشی حداقل هفته ای یک بار . در دمای بالای 21 درجه غبار پاشی را بیشتر کنید
مخلوط <a class="iwiki" rel="popover" id="wiki_19">خاک برگ</a> و ماسه و خاک معمولی یا لیمونی.<a class="iwiki" rel="popover" id="wiki_1"> زهکش </a>باید خوب باشد
دو هفه یک بار
هر سال به خصوص اگر رشد آن سریع باشد
با ملایمت با پارچه ای یا اسفنج مرطوب . براق کننده : هر ماه فقط یک بار
 • ارسال رایگان

  ارسال رایگان سفارش های بالای صد هزار تومان و فقط ۱۰ هزار تومان برای سفارش های زیر صد هزار تومان

 • سوالی دارید ؟

  در صورت تمایل می توانید از طریق تلگرام و واتس اپ با شماره زیر با ما در تماس باشید:

  ۰۹۱۳۰۹۶۰۷۰۵

 • محدوده ارسال

  شما همواره میتوانید از خدمات پارسی گل در شهرهای تهران و اصفهان بهره ببرید. سفارش ها در محدوده شهر تهران و اصفهان قابل تحویل می باشد.

 • گل های فصلی

  بعضی از گل ها در همه ی فصل ها موجود نیست. در صورت موجود نبودن با هماهنگی شما از گل جایگزین استفاده خواهد شد.

محصولات مشابه