گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی

اشتراک این محصول در تلگرام تلگرام اشتراک این محصول در فیسبوک فیسبوک اشتراک این محصول در توییتر توییتر اشتراک این محصول در پینترست پینترست

محصول جدید

10 قلم

39,000 تومان

ارائه و عرضه انواع گیاه آپارتمانی همراه با مشاوره رایگان و روش های نگهداری در پارسی گل گلفروشی آنلاین در اصفهان 

خرید اینترنتی گل آپارتمانی، خرید اینترنتی گیاه آپارتمانی، در پارسی گل فروشگاه اینترنتی گل و گیاه در اصفهان 

شما می توانید انواع و اقسام گیاهان آپارتمانی را از ما خرید کنید، فقط کافیست چند کلیک ساده کنید و درب منزل تحویل بگیرید. گل های آپارتمانی عرضه شده در سایت با گلدان معمولی می باشد. در صورت نیاز به گلدان با رنگ و سلیقه خودتان، می توانید از بخش گلدان و ملزومات همین سایت، گلدان مورد نظر را انتخاب و در بخش توضیحات خرید دستور ارسال گل با گلدان خریداری شده را اعلام فرمایید. 

افزودن به مقایسه

گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی

روش های نگهداری بنفشه آفریقایی:

تکثیر بنفشه آفریقایی:

برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده کرد.

روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان است در این روش ابتدا باید بهترین برگ ها را انتخاب کرد و آن ها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ به صورت اریب جدا کرد برگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار داد تا ریشه دار شود. قلمه ها را در خاك هم می توان ریشه دار كرد. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه برداشت. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی را كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.

تقسیم بوته:

این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توان از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده کرد. ابتدا باید پاجوش ها را با پنس جدا کرده و داخل پرلیت، ماسه و یا پوکه کاشته و پس از ریشه دهی به گلدان اصلی منتقل کرد.

با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر این گیاه از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، باید درجه  حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم کرد و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن نگه داشت. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری شود. بعد از چند روز شاهد رویش بذرها خواهی بود.

عوارض و درمان گیاه بنفشه آفریقایی:

1-گل های بنفشه آفریقایی ریز و متفرق هستند:

 گلهای پژمرده را حذف و گیاه را کود دهی کنید.

2-لکه‌های قهوه‌ای روی برگ های بنفشه آفریقایی مشاهده می‌شوند: 

غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.

3-گیاه بنفشه آفریقایی سالم ولی بطور ناگهانی زرد شده است:

 گاز آشپزخانه و یا گاز نفت و هوای کثیف عامل آن است. گیاه را به هوای مملو از اکسیژن انتقال داده شود.

4-برگ های بنفشه آفریقایی پیچیده، خشک و خم شده‌اند: 

هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نشود.

5-برگ های بنفشه آفریقایی پژمرده و خم می‌شوند: 

هوا سرد است. گیاه به محل گرمتری منتقل شود.

6-تمام شرایط برای بنفشه آفریقایی  مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد:

 گیاه کود دهی شود.

7-گل های بنفشه آفریقایی شفاف و کم رنگ شده‌اند:

 عامل آن غبار پاشی است. این گیاه غبار پاشی نشود.

8-گل ها و برگ های گیاه بنفشه آفریقایی  پوسیده شده اند:

 آبیاری بیش از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.

9-برگ های جدید ریز و تعداد آنها زیاد است:

 احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان بنفشه آفریقایی با یک گلدان بزرگتر تعویض شود.

10-گیاه بنفشه آفریقایی سالم است اما گل نمی‌دهد:

 گلدان ها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدان ها تعویض نشود. 

11-برگ های بنفشه آفریقایی رنگ پریده هستند:

 نور زیاد است و احتیاج به کود دهی دارد. گیاه  به محلی با نور غیر مستقیم منتقل شود.

12-برگ های بنفشه آفریقایی سیاه می‌شوند:

 عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آن ها استفاده نشود. برای تمییز نمودن برگ ها از برس نرم مخصوص استفاده شود.

آفات و بیماری های بنفشه آفریقایی:

شپشک ها (Mealy bugs)
در بنفشه های آفریقایی دارای شپشک اغلب برگ ها از رشد بازمانده و ظاهری بدشکل و پیچیده در اطراف گیاه به خود می گیرند. شپشک ها حشراتی کوچک هستند با بدن نرم و سفید رنگ .
یکی از رایج ترین گونه ها شپشک آردآلود است که تارهای پنبه ای چسبناک دور خود ایجاد کرده حشره داخل آن محافظت می شود. بارزترین علامت آلودگی به شپشک آردآلود نیز مشاهده ی تارهای پنبه ای چسبناک در محل اتصال دمبرگ ها به ساقه اصلی گیاه است. ( در حالات پیشرفته روی تمام سطوح از جمله پشت و روی برگ ها و روی دمبرگ ها به چشم می خورد(شپشک ها روی سطح و زیر برگ های گیاه از طریق مکیدن شیره ی گیاهی تغذیه می کنند. یکی دیگر از نشانه های هجوم شپشک ها وجود یک ماده ی چسبناک عسل مانند رو برگ هاست. برای تیمار گیاهان آلوده به شپشک ها (ابتدا به وسیله ی گوش پاک کن آغشته به الکل تا جای ممکن حشرات را جدا کرده و برگ ها تمیز شوند سپس) با استفاده ازمحلول یک حشره کش مناسب وطبق دستور روی بطری، پشت و روی برگ های گیاه با دقت سمپاشی شود. نکته بسیار مهم جلوگیری از شیوع شپشک هاست. برای این منظور گیاهان آلوده را از سایر بوته ها دور کرده و دست ها و لوازم کار تمیز نگه داشته شوند. 

تریپس (Thrips)

یکی از آفات رایج بنفشه آفریقایی است که در بافت های گیاه تخم ریزی می کند. در بنفشه آفریقایی داخل پرچم های گیاه (اندام زردرنگ مرکز گل) زندگی می کند. در مرحله ی بلوغ پرواز کرده و به راحتی از گلی به گل دیگه می رود.

این حشره بسیار ریز بوده و معمولا به چشم نمی آید. برای دیدنش باید گل روی یک صفحه تیره رنگ تکانده شود. اگر با نوک انگشت به پرچم ها ضربه زده شود موجودات ریزی از پرچم ها خارج می شوند. عموما سفید رنگ هستند بنابراین تشخیص آنها روی گل هایی که رنگ روشنی دارند دشوار تر است.
اواخر بهار و فصل تابستان تریپس در فضای باز( باغ و باغچه) به وفور یافت می شود در ضمن در صورت باز کردن پنجره ها از توری استفاده شود.
اما درصورت آلودگی بنفشه آفریقایی به تریپس باید قبل از همه فورا بوته ی آلوده  از بقیه گیاهان جدا شود و همه ی گل ها و غنچه ها حذف شده و دور ریخته شود. سپس بوته با محلول یک حشره کش مناسب تیمار شود.
در مراحل ابتدایی این آفت به راحتی با حذف گل ها و غنچه ها کنترل می شود.
مانند همه ی آفات و بیماری ها بهترین و موثرترین راه برای مقابله، پیشگیری است؛ از طریق رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه گیاهان جدید.

کنه ی سیکلامن (Cyclamen Mites):
کنه ی سیکلامن از شیره ی گیاهی ساقه و جوانه های بنفشه آفریقایی در نزدیک سطح خاک تغذیه می کند و موجب بدشکلی و افتادن برگ ها و پوسیدگی از قسمت مرکزی بوته گیاه به سمت بیرون می شود. این آفت کوچکتر از آن است که با چشم دیده شود اما می توان بقای مرده آن را که روی گیاه ریزش می کند به صورت پودری خاکستری رنگ مشاهده کرد. دمبرگ و پهنک بسیار شکننده شده، گل ها از ظاهر زیبای خود می افتند و ساقه ها گره دار و پیچیده می شوند. مرکز بوته نیز از رشد باز مانده و در صورت لمس کردن سفت و خشن به نظر می رسد. پیشگیری از این آفت آسان تر از کنترل آن است که از طریق قرنطینه گیاهان جدید برای اطمینان از عدم آلودگی و نیز ضد عفونی کردن ابزار و ظروف کاشت انجام می شود.

زنگ بوتری تیس (Botrytis Blight)
زنگ بوتری تیس در بنفشه افریقایی یک بیماری قارچی است که موجب می شود برگ ها حالتی زنگ زده به خود بگیرند. علایم این مشکل برگی به صورت نقاط و لکه های قهوه ای سوخته یا خاکستری رنگ روی برگ هاست.این مشکل بیشتر در شرایط گرم و مرطوب با تراکم زیاد گیاهان و تهویه و جریان هوای کم ایجاد می شود. برای تیمار بنفشه آفریقایی که به بوتری تیس دچار شده باید تمام برگ های مرده و آسیب دیده و آلوده را حذف کرده و گیاه را به محلی با تهویه و جریان هوای مناسب ( و دور از سایر بوته ها) منتقل کرد. محلول پاشی توسط یک قارچ کش سیستمیک ( مثل بنومیل) نیز مفید خواهد بود. بوتری تیس اغلب پس از حمله ی کنه ها به گیاه اتفاق می افتد بنابراین کنترل این آفت برای جلوگیری از آسیب های برگی آینده بسیار مهم است. برای پیشگیری از بیماری های  ناشی از بوتری تیس گیاهان را با فاصله مناسب از هم به صورتی که برگ های بوته های مجاور با هم در تماس نباشند قرار داده و از خیس شدن برگ ها جلوگیری شود.

سفیدک پودری:
گاهی لکه های آرد مانند سفید رنگی رو برگ ها و دمبرگ ها مشاهده می شود ( گویی روی برگ ها آرد پاشیده شده). عامل این عارضه بیماری قارچی ست که به ویژه در شرایط سرد و مرطوب بروز می کند. کنترل سفیدک حقیقی از طریق اسپری کردن با یک محلول قارچ کش  به راحتی کنترل می شود.

گیاهان آپارتمانی عرضه شده در سایت پارسی گل (اولین گلفروشی آنلاین در اصفهان) از بهترین و باکیفیت ترین گیاهان تهیه شده و بعد از خریدتان تیم متخصص و مشاور ما در حوزه گل و گیاه شما را همراهی کرده تا اگر در رابطه با روش های نگهداری و نیازهای حیاتی گیاهتان به سوالی برخوردید پاسخگوی شما باشند. ضمنا هر زمان که احساس کردید که گیاه شما دچار تغییراتی شده و در حال از بین رفتن می باشد سریع با متخصصین ما تماس گرفته و مشکل خود را گزارش بفرمایید همکاران ما در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار کرده و مشکل شما را حل خواهند کرد. 

نامبنفشه آفریقایی(سنت پولیا , آیونانتا)
نام انگلیسیAFRICAN VIOLET
نام علمیSAINTPAULIA IONANTHA
خانواده GESNERIACEAE - ژسنریاسه
مناطق انتشارتانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا
زمان گل دهیگل های متنوعی دارد به رنگ های بنفش- آبی- قرمز - صورتی- سفید ظاهر می‌شود و در طول سال گل می دهد.
نور مطلوبتابستان : به نور کامل ولی غیر مستقیم نیاز دارد. در زمستان به نور کامل آفتاب نیاز دارد.
دمای مطلوبدمای هوای مناسب برای بنفشه آفریقایی بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‎گراد است و در صورت وجود رطوبت تا ۲۸ درجه را هم تحمل می‌کند
آبیاریبنفشه آفریقایی نباید از بالا آبیاری شود. دو بار در هفته زیر گلدانی آن پر از آب شود و گلدان در آن قرار داده شود. آب از منفذ زیر گلدان به طرف بالا حرکت می کند. بعد از پانزده دقیقه آب زیر گلدانی خالی شود. در صورتی که خاک خشک شد اقدام به آبیاری شود.
رطوبتبه رطوبت دائمی احتیاج دارد. هرگز غبار پاشی نشود. از روش های تأمین رطوبت دائمی استفاده شود.
خاک مطلوبخاکبرگ و یا مخلوطی از <a class="iwiki" rel="popover" id="wiki_22">پیت ماس</a>، ورمی کولیت و <a class="iwiki" rel="popover" id="wiki_30">پرلیت</a> با نسبت های مساوی. pH مناسب برای خاک این گیاه 6.4-6.9 است.
تغذیه مطلوباین گیاه را می توان هر پانزده روز یکبار (مواد غذایی به آب زیر گلدانی مخصوص آبیاری اضافه شود) با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه کرد. هيچگاه غلظت كود از ميزان توصيه شده بالاتر نرود.
تعویض گلدانهر دو سال یک بار در صورت متراکم بودن ریشه ها در بهار می توان گلدان را تعویض کرد.
تمیز کردن برگ هابا برس مخصوص انجام شود. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نشود.در حین شستشو یک دست زیر برگ ها قرار داده شود تا فشار ناشی از ریختن آب روی برگ ها به آنها صدمه نزند.
توضیحاتروی گل و برگ ها آب ریخته نشود بسیار به<a class="iwiki" rel="popover" id="wiki_6"> غبارپاشی </a>حساس است. بهتر است آن را در گلدان های پلاستیکی پرورش داد.

هنوز نظری ثبت نشده است.

نظر خود را در مورد کالا بنویسید :

گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی

گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی

ارائه و عرضه انواع گیاه آپارتمانی همراه با مشاوره رایگان و روش های نگهداری در پارسی گل گلفروشی آنلاین در اصفهان 

خرید اینترنتی گل آپارتمانی، خرید اینترنتی گیاه آپارتمانی، در پارسی گل فروشگاه اینترنتی گل و گیاه در اصفهان 

شما می توانید انواع و اقسام گیاهان آپارتمانی را از ما خرید کنید، فقط کافیست چند کلیک ساده کنید و درب منزل تحویل بگیرید. گل های آپارتمانی عرضه شده در سایت با گلدان معمولی می باشد. در صورت نیاز به گلدان با رنگ و سلیقه خودتان، می توانید از بخش گلدان و ملزومات همین سایت، گلدان مورد نظر را انتخاب و در بخش توضیحات خرید دستور ارسال گل با گلدان خریداری شده را اعلام فرمایید. 

محصولات مرتبط